Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Angola chce przyciągnąć firmy z Pomorza

JKL
sxc.hu
Afrykański kraj w odbudowie po wojnie domowej wydaje się egzotycznym rynkiem. Z powodzenim działają na nim jednak pomorskie firmy. Przykładem jest spółka Navimor International z Sopotu

Navimor International jest głównym wykonawcą budowy Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe. Kontrakt zawarto z Ministerstwem Rybołówstwa Republiki Angoli. Projekt ten jest największym przedsięwzięciem edukacyjnym krajów UE w Afryce, a powstająca akademia będzie największą publiczną, techniczną szkołą wyższą o charakterze morskim na tym kontynencie.
W projekt zaangażowanych jest jeszcze ponad 20 podwykonawców. Na zaistnienie na rynku Angoli mają także szanse kolejne. Rząd Angoli jest zainteresowany nawiązaniem współpracy z innymi firmami. Poinformowała o tym Vitória de Barros Neto, minister rybołówstwa Republiki Angoli, przebywająca w ub. tygodniu w Trójmieście.

- Możliwości rozwoju współpracy są olbrzymie - mówiła Vitória de Barros Neto. - Angola jest w fazie rozwoju i odbudowy gospodarczej. Potencjalnymi obszarami kooperacji są turystyka, edukacja, służba zdrowia. Także branża morska, gdzie zależy nam na rozbudowie floty małych i morskich statków rybackich.

Intensywnie rozwija się też przemysł wydobywczy, głównie naftowy.

Rząd Angoli zwrócił się do krajów, które mają możliwości i potencjał do uczestniczenia w modernizacji kraju.
- Z Polską łączą nas wieloletnie tradycje współpracy gospodarczej. Przykładem jest Grupa Remontowa, gdzie powstały cztery statki do połowu krewetek. Jesteśmy zainteresowani kooperacją z kolejnymi firmami branży morskiej. Polska jest dla naszego kraju odpowiednim partnerem do nawiązania trwałych i silnych stosunków gospodarczych.
Jakie mogą być efekty kooperacji, pokazuje budowa akademii w Namibe, za którą odpowiedzialny jest Navimor. W ramach projektu na terenie 70 ha wznoszone są nowoczesne budynki akademickie mieszczące laboratoria tematyczne, aule wykładowe, sale lekcyjne, pracownie symulatorów morskich. Powstają również centrum szkoleniowe w zakresie ratownictwa morskiego oraz laboratorium siłowni okrętowej, infrastruktura techniczna i socjalna.

- Postanowiliśmy współpracować z Navimorem, ponieważ jest to firma posiadająca potencjał umożliwiający realizację projektów w Afryce - dodała minister rybołówstwa Angoli.
W sferę dydaktyczną projektu akademii w Namibe zaangażowana jest Akademia Morska w Gdyni, będąca partnerem edukacyjnym i naukowym Navimoru w projekcie.
AMG opracowała i dostarczyła koncepcję organizacyjną powstającej uczelni, plany działania uczelni od strony dydaktycznej i naukowej, jak również całości planów i programów studiów, wraz z podręcznikami do ćwiczeń laboratoryjnych. Obecnie kształci 20 przyszłych wykładowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki