Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Co to za święto? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór! [29.11.2019]

red.
Andrzejki 2019. Kiedy wypadają andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com
Andrzejki 2019. Kiedy wypadają w tym roku wypadają andrzejki? Sprawdźcie poniżej! andrzejki to idealna okazja nie tylko do wróżenia przyszłości, ale i ostatnia szansa przed Adwentem, aby zrobić huczną imprezę. Kiedy świętujemy Andrzejki?

Andrzejki 2019 - data. Kiedy wypadają andrzejki?

Kiedy wypadają andrzejki? Jaka jest ich data? Niezmienna od lat!

Andrzejki obchodzimy co roku w wigilię dnia świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada.

W tym roku andrzejki wypadają w nocy z piątku na sobotę. W związku z tym większość imprez odbędzie dokładnie w piątek i sobotę, 29-30 listopada.

Andrzejki 2019. Co robić w andrzejki?

andrzejki - wróżby, zwyczaje, przesądy, czy w co się bawić? Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną pozwalającą zerknąć "przez ramię" w przyszłość. Dzień ten traktowano z powagą, a wierzące kobiety modliły się o dobrych mężów. andrzejkowe wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt.

Obecnie andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i andrzejkowe wróżby odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Nie wiadomo jednak do końca dlaczego, noc z 29 na 30 listopada uznano za dzień andrzejkowych wróżb. Początkowo święto to było traktowane poważnie: ludzie chodzili do kościoła i modlili się. Kościół jednak nie akceptował andrzejek, ale w polskiej tradycji zakorzeniły się one na stałe, przybierając formę zabaw i wróżb.

Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest oczywiście lanie wosku!

Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór
Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com

Andrzejki 2019. Wróżby andrzejkowe: lanie wosku

Lanie wosku to jedna z najbardziej znanych i popularnych wróżb andrzejkowych. Co będzie nam potrzebne? Przede wszystkim świece oraz klucz. Najlepiej stary i duży, a jeżeli nie chcemy go za bardzo zabrudzić można zrobić go z papieru lub z folii aluminiowej.

Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór
Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com

Wróżby są bardzo proste do wykonania. Z zapalonej świeczki lejemy wosk przez dziurkę od klucza prosto do naczynia z zimną wodą.

Latarką oświetlamy wystudzony kawałek wosku, tak aby rzucił cień na ścianę. Formę możemy dowolnie przekręcać.

Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór
Andrzejki 2019. Kiedy wypadają Andrzejki? Wróżby i zabawy na andrzejkowy wieczór pixabay.com

Andrzejki 2019. Wróżby andrzejkowe: wyścigi butów

W pokoju, w którym bawimy się razem ze znajomymi, wybieramy start oraz metę. Następnie każdy z uczestników, jeden za drugim, układa swoje buty w stronę mety i rozpoczyna się wyścig. Kiedy skończą się buty, wtedy układamy te z końca kolejki. Tej osobie, której buty pierwsze dotrą do celu, spełni się największe marzenie.

Andrzejki 2019. Wróżby andrzejkowe: rzucanie monetą

Na początku należy wymyślić życzenie, co może wcale nie być takie łatwe. Potem każdy z uczestników wybiera monetę o dowolnym nominale i z wyznaczonego miejsca próbuje trafić do naczynia z wodą. Temu, komu się uda ziści się marzenie.

Jak gwiazdy bawią się w andrzejki?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie i

Okropne

g
gostek
27 listopada, 19:29, Robert:

U mnie jak co roku, spotkanie znajomych i wspólne wróżenie, połączone z piciem perły. W tym roku nawet będzie jakiś Andrzej. :)

hahahaah, to u nas nie trzeba zapraszać Andrzeja, żeby chmielową sobie wypić. Najlepsze piwko!

R
Robert

U mnie jak co roku, spotkanie znajomych i wspólne wróżenie, połączone z piciem perły. W tym roku nawet będzie jakiś Andrzej. :)

G
Gość

Prywatna wróżka na andrzejki na stronie:

wrozkaalicja.pl

można łatwo zamówić wróżbę online, szybko odpowiada

na stronie wiele gier i zabaw

W
Werty

www.pandafinansowa.pl

W
Wyrtej

https://pandafinansowa.pl/andrzejki-marzen-z-panda-finansowa/

G
Gość

Prywatna wróżka na andrzejki na stronie:

wrozkaalicja.pl/blog/129-wrozby-andrzejkowe

można łatwo zamówić wróżbę online, szybko odpowiada

na stronie wiele gier i zabaw andrzejkowych

o
olkaa

Sprawdźcie strony http://rytualy-uroki-milosne.blogspot.com

o
o.Misjonarz

Umiłowani Siostry i Bracia!
Rzymsko katolicka szamaneria wyklina ten zwyczaj i śle urbi et orbi klątwy i przekleństwa.
Czy Was – Umiłowani Siostry i Bracia nie zastanawia – dlaczego, szatany, demony i inne diabły hulają tylko po rzymskim KATOLICYŹMIE, a w innych religiach, czy mutacjach chrześcijaństwa praktycznie stanowią margines albo prawie ich nie ma?
Wygląda na to, że u rzymskich KATOLIKÓW służą do nabijania kasy. Straszą owieczki i od księży dostają prowizję.
Jak słabą religią jest ten watykański KATOLICYZM, że boi się wydrążonej dyni, kilku malunków na twarzy, przebrania czy andrzejkowego lania wosku. Czyż czasami największym demonem nie jest czasami ten, miłośnik mamony, co to ornat przywdziewa i ogonem na mszę dzwoni?
Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
- godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, zbrodniarzy, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców urojonych niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

:)

wypada tłusty czwartek?

K
Kasia z Cycowa

no popatrz, kto by pomyslał?

>)

a kiedy wypada Sylwester????

Dodaj ogłoszenie