Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Gwiazda kończy dziś 80 lat

MA
P.Nowak/Polskapresse
14 kwietnia przypadają 80 urodziny Andrzeja Gwiazdy, słynnego działacza Solidarności i honorowego obywatela Gdańska.

Andrzej Gwiazda urodził się w Pińczowie 14 kwietnia 1935 r. Jako pięcioletnie dziecko został deportowany wraz z rodziną do Kazachstanu. Do Polski powrócił w 1946 r. i zamieszkał na Górnym Śląsku. Dwa lata później związał się z Gdańskiem, kończąc studia na politechnice.

Od lat młodzieńczych zaangażowany w działalność opozycyjną, wziął udział w protestach Marca '68 i Grudnia '70. W listopadzie 1976 r. wspólnie z żoną Joanną Dudą-Gwiazdą, napisał list do Sejmu z wyrazami poparcia dla działań Komitetu Obrony Robotników. Niebawem też podjął współpracę z KOR, a następnie znalazł się w gronie założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża.

W sierpniu 1980 r. zainicjował strajk w Elmorze i wszedł w skład Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Brał udział w tworzeniu listy 21 postulatów i negocjacjach ze stroną rządową. Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego.

Z perspektywy lat aresztowanie małżeństwa Gwiazdów 13 grudnia 1981 r. wygląda anegdotycznie, choć tamtej nocy opozycjonistom wcale nie było do śmiechu. Nie wiedzieli przecież, co zamierza z nimi zrobić reżim komunistyczny. W spisanych przez Barbarę Madajczyk-Krasowską wspomnieniach Gwiazdów, które ukazały się w miesięczniku „Nasza Historia” (wyd. z grudnia 2014) opowiadali oni jak to w noc aresztowania zasnęli snem kamiennym. Nie obudziło ich łomotanie do drzwi ani nawet huk towarzyszący ich wyważeniu. Kiedy wreszcie Gwiazdowie otworzyli oczy, zobaczyli, że w ich 34-metrowym mieszkaniu pełno jest esbeków i milicjantów. Nie zważając na obecność intruzów Andrzej Gwiazda nakrył głowę poduszką, a kiedy któryś z funkcjonariuszy próbował wyjaśnić, że „jest wojna”, usłyszał w odpowiedzi, że „jak jest wojna, to się tak szybko nie skończy. Odpieprzcie się”!

Lata 80. to w życiu Andrzeja Gwiazdy czas intensyfikacji działalności opozycyjnej i wielokrotnych aresztowań. To również sprzeciw wobec szefa Solidarności, Lecha Wałęsy, i prowadzonej przez niego polityki porozumienia z władzami komunistycznymi.

Postawę kontestatorską Gwiazda wykazywał także w III RP, występując wielokrotnie przeciwko establishmentowi, choć w latach 2007-2011 był członkiem Kolegium IPN.

Jako sygnatariusz porozumień sierpniowych Andrzej Gwiazda otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Gdańska, natomiast w roku 2006 został odznaczony Orderem Orła Białego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki