Andrzej Duda w Berlinie: Rozwój polsko-niemieckich kontaktów to historia sukcesu [VIDEO]

Aleksandra Gersz AIPZaktualizowano 
W piątek, drugiego dnia wizyty Andrzeja Dudy w Berlinie, polski prezydent spotkał się z kanclerz Angelą Merkel. - Partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z fundamentów UE - mówił prezydent, a szefowa niemieckiego rządu odkreślała, że historia relacji Polski i Niemiec to „prawdziwa historia sukcesu”.

TVN24/x-news

Spotkanie prezydenta Dudy z kanclerz Merkel było związane z przypadającą w piątek 25. rocznicą podpisania traktatu między Niemcami a Polską o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Dzień wcześniej Andrzej Duda uczestniczył w obchodach rocznicy razem z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem. W piątek rano na spotkaniu z mediami w Urzędzie Kanclerskim w Berlinie prezydent RP i Angela Merkel podkreślali, podpisanie traktatu o wzajemnej przyjaźni pomiędzy oba państwami, które miały za sobą traumatyczne doświadczenia II wojny światowej, było wydarzeniem bez precedensu.

- Rozwój naszych relacji jest prawdziwą historią sukcesu. To wcale nie jest oczywistością, dlatego napawa mnie to wielkim szczęściem. Zawsze będziemy angażować się na rzecz dobrych relacji z naszym sąsiadem Polską - mówiła niemiecka kanclerz. Z kolei prezydent Duda stwierdził, że „traktat jest przykładem, który powinien być naśladowany na całym świecie - tego, jak dwa społeczeństwa, które popadły w tak głęboko złą relacją - dramatyczną i tragiczną w związku z II wojną światową - potrafiły wybaczyć”.- Tę możliwość stworzyła Solidarność. Jestem też dumny z tego, że Polacy potrafili wybaczyć Niemcom i z postawy polskich i ewangelickich biskupów - mówił Andrzej Duda i dodał, że Polacy nigdy nie zapomną również życzliwości okazywanej przez Niemców Polakom „w czasach stanu wojennego, kiedy Polska nie była krajem wolnym”.

Zarówno Duda, jak i Merkel podkreślali także konieczność stałej pracy nad polsko-niemieckimi relacjami oraz intensywnych kontaktów między obydwoma państwami - nie tylko między politykami, ale również obywatelami, czego przykładem są m.in. studenckie wymiany młodzieży. - Nie możemy ustawać w pracy nad tym. Jesteśmy dobrymi sąsiadami, ba, przyjaciółmi, i jest to okazja, aby, gdy mamy rozbieżności zdań, porozumiewać się - mówiła kanclerz Niemiec

.- Wierzę głęboko i chcę to mocno podkreślić, że następne ćwierćwiecze naszego sąsiedztwa będzie wciąż budowaniem dobrych relacji opartych na zrozumieniu i szacunku - mówił z kolei polski prezydent, który dodał, że istnieją kwestie sporne, ale „to jest tak, jak w dobrym małżeństwie”. - Jeśli jest wzajemna życzliwość i wola bycia razem, to wszystkie te kwestie udaje się rozwiązać, a przynajmniej znaleźć rozwiązania do zaakceptowania dla obu stron. Partnerstwo polsko-niemieckie jest jednym z fundamentów UE - podkreślił prezydent Duda.

Andrzej Duda podziękował także kanclerz Angeli Merkel za obecność niemieckich oddziałów w ćwiczeniach militarnych Anakonda, które ostatnio miały miejsce w Polsce. - Współpraca wojskowa układa się dobrze i ta obecność wojskowa pokazuje, że NATO jest żywe - powiedział prezydent RP i dodał: „Wierzę, że szczyt NATO [8 i 9 lipca w Warszawie - red.] podejmie w tej sprawie [obecności wojsk - red.] decyzję i że ta obecność będzie stała, a dzięki temu wzmocni się bezpieczeństwo nie tylko Europy Środkowo-Wschodniej, ale i całej Europy.”

- Cieszymy się na szczyt NATO, temat bezpieczeństwa nurtuje obie strony - dodała z kolei Merkel, która wspomniała również o planowanych na przyszły tydzień konsultacjach międzyrządowych z premier Beatą Szydło. Jak stwierdziła kanclerz, zostanie na nich omówiony „cały wachlarz naszych relacji”. Prezydent Andrzej Duda powiedział również, że podczas piątkowych rozmów z Angelą Merkel, poruszone zostaną oprócz NATO także takie kwestie, jak kryzys migracyjny, a także nadchodzące spotkanie Trójkąta Weimarskiego.

Obchody 25. rocznicy podpisania traktatu będą dalej odbywały się w Warszawie - polską stolicę odwiedzi bowiem od razu w piątek niemiecki prezydent Joachim Gauck.

Wideo

Materiał oryginalny: Andrzej Duda w Berlinie: Rozwój polsko-niemieckich kontaktów to historia sukcesu [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mara ślonsko

czego sie to nie zrobi zeby te polsko-nienieckie stosunki byly jak najlepsze hihi

H
Hans bleib do

przecież ci nieokradającego polskiego PKO BP Hans Frank nie zlikwidował

G
Gość

Andrzej Kępa mieszka bez prądu i bieżącej wody. Wkrótce straci swój barak

k
kasienka

wypad z polskiego forum do makreli!

777

I POra MILIONÓW POLACKI EMIGraCYJI I TANI SIŁY WOLNICZY.

G
Gość

FILM " Generał jedzie na wojnę " w reżyserii Grzegorza Brauna pańskiego
niedawnego rywala w wyborach prezydenckich przedstawia inny obraz
od słów przez pana wypowiedzianych ...

K
Kolocz na droga

w latach 80-tych "Kolocz na droga "

Czy PiS zapamiętał tamte dni ...

w
wieslaw

Sukces ale niemieckich bankòw które okradają nas niemiłosiernie

n
nie poznaję

kolegi

czy wiesz że słowo kolega ...

C
Czy jestem za?

Pewnie nie przeciw.Bo jeśli się tych dobrych stosunków nie szanuje.
Wiecie-jestem po stronie światła!!,Więc czego mi trzeba?
Sandmana mam gdzieś.

H
Hans bleib do

bo ciemny jest
łatwo go wydymać i wszystko kupi

t
tak

niedawno kurdupel pluł na nich co za obłuda pisdzielców

G
Gość

czyli niemiecka agresywna polityka wobec Polski panie prezydencie nie rozumiem oni nas nie szanują....

Dodaj ogłoszenie