Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ameryka pracuje nad tabletką przeciw Covid-19. Być może będzie gotowa do końca roku. Pfizer w czołówce

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Po szczepionkach pora na tabletki przeciwko koronawirusowi. Amerykanie są najbliżej celu, mogą go osiągnąć do końca roku.

W ubiegłym roku rząd USA przeznaczył 18 miliardów dolarów na wsparcie firm farmaceutycznych pracujących nad szczepionką przeciw Civid-19. Teraz wyda 3 miliardy dolarów na opracowywanie tabletek zwalczających koronawirusa na wczesnym etapie zakażenia, co może uratować życie tysiącom ludzi.

Program Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej przyspieszy badania kliniczne kilku najbardziej obiecujących specyfików. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pierwsze tabletki mogą być gotowe do końca tego roku.

Dr Anthony Fauci, szef Narodowego Instytutu Alergii i Cho-rób Zakaźnych, zaangażowany w ten program, mówi, że czeka na czas, gdy pacjenci z Covid-19 będą mogli odebrać tabletki po uzyskaniu pozytywnego wynik testu. Budzę się rano, nie czuję się dobrze, zanika węch i smak, boli mnie gardło – mówił dr Fauci. Dzwonię do lekarza i mówię: Mam Covid i potrzebuję recepty.

Jego poparcie dla tych badań wynika z doświadczenia w wal-ce z AIDS. W latach 90. jego instytut przeprowadził badania, które doprowadziły do powstania tabletek przeciwwirusowych na HIV.

Na początku pandemii rozpoczęto testy istniejących leków przeciwwirusowych u osób hospitalizowanych z ciężkim Co-vid-19. Wiele prób nie wykazało korzyści. Z perspektywy czasu wybór podawania specyfików przy zaawansowanym koronawirusie był błędem. Naukowcy wiedzą dziś, że najlepszy czas na zablokowanie Covid-19 to pierwsze dni choroby, gdy wirus szybko się replikuje, a układ odpornościowy nie zbudował obrony.

Jak dotąd tylko jeden lek przeciwwirusowy wykazał wyraźną korzyść dla hospitalizowanych: remdesivir. Pierwotnie ba-dano go pod kątem walki z Ebolą, wydaje się, że skraca on przebieg Covid-19, gdy jest podawany dożylnie. W październiku stał się pierwszym – i jak dotąd jedynym – lekiem przeciwwirusowym, którego amerykański regulator leków (FDA) dopuścił do leczenia koronawirusa.

Jednak skuteczność specyfiku rozczarowała. W listopadzie Światowa Organizacja Zdrowia odradzała stosowanie leku. Remdesivir mógłby działać skuteczniej, gdyby ludzie mogli go zażywać wcześniej jako pigułkę. Ale w obecnym składzie związek nie działa doustnie.

Naukowcy testują też inne leki przeciwwirusowe, o których wiadomo, że działają w formie tabletek. Jednym z nich jest molnupirawir, opracowany w 2019 przez Emory University i testowany pod kątem m.in. grypy. We współpracy z Ridgeback Biotherapeutics, Emory przeprowadził eksperymenty na my-szach, były tak dobre, że Merck poprosił o zgodę na badania kliniczne na ludziach zakażonych Covid-19.

Jednak, jak mówi Daria Hazuda, wiceprezes Merck w przypadku pacjentów hospitalizowanych molnupirawir nie miał wpływu na chorobę i zrezygnowano z dalszych prac. Takie leki nie przyniosą radykalnej poprawy stanu zdrowia u kogoś, kto jest zakażony koronawirusem od kilku dni- mówił dr Tim Sheahan, z University of North Carolina.

Zaczęto drugie badanie jesienią 2020, tym razem na oso-bach, u których niedawno zdiagnozowano Covid-19. Merck rekrutuje ochotników z wysokim ryzykiem zakażeń ( osoby starsze z otyłością i cukrzycą). Dr Hazuda mówi, że bada-nie powinno przynieść wyniki do października.

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ogłosił, że kupi od Merck 1,7 miliona dawek molnupirawiru, pod warunkiem, że badanie doprowadzi do uzyskania zgody FDA. Według dr Davida Kesslera, dyrektora ds. nauki w zespole reagowania Covid-19 w administracji Bidena, rząd może szukać podob-nych ofert dla dwóch innych leków przeciwwirusowych w trakcie badań klinicznych.

Jednym z nich jest AT-527, opracowany przez Atea Pharmaceuticals. Związek skuteczny jest w leczeniu zapalenia wątroby typu C, a badania sugerują, że może też działać przeciw Covid-19. Firma Roche nawiązała współpracę z Atea, aby przetestować specyfik na ludziach.

Drugi lek stworzyli naukowcy z Pfizera, zaadaptowany z cząsteczki pierwotnie zaprojektowanej dla leku na SARS. Wiosną 2020 postanowiono zmodyfikować jego strukturę, aby działał przeciwko proteazie nowego koronawirusa. 200 naukowców z Pfizera pracuje teraz nad cząsteczką, znaną jako PF-07321332.

Lek zaprojektowano do podawania go dożylnie, ale Pfizer zmienił jego strukturę tak, aby działał jak pigułka. Gdy myszom podawano lek doustnie, jego poziom w organizmie był wystarczająco wysoki, aby zablokować koronawirusa. W marcu rozpoczęto badania kliniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ameryka pracuje nad tabletką przeciw Covid-19. Być może będzie gotowa do końca roku. Pfizer w czołówce - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki