Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholizm kobiet. Panie piją coraz więcej, dłużej się leczą z uzależnienia i umierają częściej

Małgorzata Gradkowska
Statystyczna Polka wypija rocznie 9,25 litra czystego alkoholu
Statystyczna Polka wypija rocznie 9,25 litra czystego alkoholu www.sxc.hu
Alkoholizm kobiet - czym się różni od uzależnienia mężczyzn? Z powodu alkoholizmu umiera czterokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, a a ich terapia trwa zwykle o wiele dłużej niż u panów.

Gdy o swoim alkoholizmie i terapii zaczęła głośno mówić modelka Ilona Felicjańska, niewiele osób broniło jej publicznie. Ale to ona przetarła drogę innym. Informacje o kolejnych znanych z alkoholowym problemem nie były już taką sensacją - Edyta Olszówka czy ostatnio Agnieszka Kotulanka mogą już liczyć na zrozumienie. W przypadku tej ostatniej podobno zmieniono nawet scenariusz telenoweli, w której występuje - by mogła poddać się terapii.

Liczby są alarmujące - według badań na dwóch pijących mężczyzn przypada już jedna pijąca kobieta.

Kiedyś podobno na w grupie AA były po dwie, trzy kobiety na kilkunastu facetów, teraz oprócz mnie było sześć - mówi Aleksandra. Na spotkaniach niepijących alkoholików mówi o sobie - Ola, niepijąca od trzech lat. Czasem dodaje - mama, urzędniczka - żeby osadzić siebie w rzeczywistości pozaalkoholowej.

Ola uważa siebie właściwie za ofiarę płci i równouprawnienia. Nigdy przecież - uważa - nie piła więcej niż jej znajomi. Oni piwo, ona też, oni wino - ona tak samo. Mąż dwa drinki wieczorem na odprężenie, ona także. Tyle że mężowi te dwa drinki wystarczały, a ona stopniowo zaczynała coraz więcej i coraz wcześniej.

- Nikt nie zauważył, a w każdym razie nikt mi nie zwrócił uwagi, ani znajomi, ani rodzina, że mam problem z alkoholem - mówi dzisiaj. - Doszłam do tego sama. Mąż i dzieci wyjechali na weekend, ja miałam odpocząć. I odpoczywałam tak, że wypiłam wszystko, co było w domu. Obudziłam się w niedzielę z potwornym kacem i ze świadomością, że mam problem, z którym sama sobie nie poradzę.

- Ola przyszła do nas stosunkowo wcześnie, była bardzo świadoma niebezpieczeństwa, w jakie się wpakowała - przyznaje psychoterapeutka Karolina Walicka. - Większość kobiet, które się do nas zgłaszają, całymi latami wypiera myśl o tym, że są uzależnione od alkoholu. Tymczasem coraz częściej są w takim stopniu uzależnienia, że kierowane są na leczenie zamknięte.
I wylicza przyczyny: - Zmienił się styl bycia kobiet. Kiedyś wypijały okazjonalnie, w rodzinnym gronie. Teraz idą do restauracji na obiad czy lunch i zamawiają lampkę wina. W domu, przy telewizorze czy książce piją kolejną, potem jeszcze jedną na dobry sen. Albo - spotyka się kilka dziewczyn i idą na piwo, tak jak ich kumple.
Według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kobiet uzależnionych i tzw. pijących szkodliwie może być w Polsce nawet ponad 1,5 miliona. Będzie jeszcze więcej - wskazują na to zmiany obyczajowe.
- Robi się niebezpiecznie, gdy przestajemy liczyć, ile wypijamy w ciągu dnia - przestrzega w poradnikzdrowie.pl psychiatra Lubomira Szawdyn. - Sześć piw zawiera tyle samo alkoholu co pół litra wódki. A przecież kobiety nieraz tyle wypijają, siedząc w klubie!

Statystyka pokazuje zmianę obyczajowości dobitnie - młode Polki - te do 25 roku życia piją tyle, ile ich koledzy - średnio 9,25 litra czystego alkoholu rocznie. Ponad dwadzieścia półlitrowych butelek wódki albo 370 butelek piwa. Niewiele? Ta statystyka obejmuje także niemowlęta.

Do tego dochodzi kwestia fizjologii, która stawia pijącą kobietę w dużo gorszej sytuacji niż mężczyznę. Różnice biologiczne powodują, że alkohol szybciej doprowadza do wyniszczenia organizmu, zmian w wątrobie, stanów depresyjnych.

Z powodu alkoholizmu umiera czterokrotnie więcej kobiet niż mężczyzn, bo metabolizm alkoholu przebiega u nich inaczej. Po wypiciu takiej samej ilości alkoholu jego stężenie we krwi kobiety jest o 40 proc. większe niż u mężczyzny. Kobieta szybciej się upija w przed-miesiączkowej fazie cyklu, a przyjmowanie środków antykoncepcyjnych powoduje dodatkowe spowolnienie metabolizmu alkoholu.

U kobiet, które piją dziennie średnio trzy lub więcej standardowych drinków (po ok. 10 g alkoholu), pojawiają się takie straty zdrowotne, jakie stwierdza się u mężczyzn pijących trzykrotnie więcej. Poważne problemy zdrowotne występują u kobiet średnio po 14 latach nadużywania alkoholu. Takie zmiany pojawiają się u mężczyzn po 20 latach.
[email protected]

Całą treść artykułu można przeczytać w sobotnim (2.11) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" i na stronie prasa24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki