Aleksandra Dulkiewicz zaprzysiężona na prezydenta Gdańska. „Budujmy wspólnotę, przywracajmy normalność. Obiecuję zacząć od siebie”

Ewa Andruszkiewicz

Wideo

Zobacz galerię (44 zdjęcia)
Kładąc dłoń na Biblii Gdańskiej z 1633 roku, w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz złożyła w poniedziałek, 11 marca 2019 r., w samo południe, uroczystą przysięgę i tym samym – już oficjalnie – objęła urząd prezydenta miasta. Jest piątym prezydentem w Gdańsku po 1989 roku i pierwszą w historii kobietą, sprawującą tę funkcję.

- Obejmując urząd Prezydenta Miasta Gdańska, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta Gdańska. Tak mi dopomóż Bóg – mówiła Aleksandra Dulkiewicz w rocie przysięgi.

Uroczystość zaprzysiężenia poprzedziło złożenie na ręce Aleksandry Dulkiewicz przez przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej, Marka Jankowskiego, zaświadczenia o jej wyborze na prezydenta Gdańska.

- Wynik każdych demokratycznych wyborów, a takie były wybory przedterminowe, wymaga od wszystkich uszanowania. W imieniu swoim, i całej Miejskiej Komisji Wyborczej, chciałbym życzyć pani, pani prezydent, przede wszystkim szacunku, by mogła się pani nim cieszyć, liczyć na niego, by mimo ostrości politycznego sporu nikt pani go nie odmawiał. By był to szacunek wzajemny, widoczny również w podejmowanych przez panią decyzjach. Mówię o tym, mając w pamięci słowa, które padły w Bazylice Mariackiej w czasie pogrzebu pana prezydenta Pawła Adamowicza. Myślę, że chcąc by te słowa się spełniły, powinniśmy życzyć naszemu miastu, jego władzom i sobie wzajemnie szacunku – mówił podczas krótkiego wystąpienia szef Miejskiej Komisji Wyborczej, Marek Jankowski.

Zobacz: Aleksandra Dulkiewicz - sylwetka, życiorys. "Inteligentna, z niezwykłą łatwością skracania dystansu między ludźmi"

Po złożeniu ślubowania, prezydent Aleksandra Dulkiewicz, w swoim pierwszym po oficjalnym objęciu urzędu prezydenta miasta przemówieniu zaznaczyła, że czuje wagę słów przysięgi i obiecała, że zrobi wszystko, by wypełnić je jak najlepiej.

- Niespełna cztery miesiące temu, 19 listopada, w tym miejscu tę przysięgę składał prezydent Paweł Adamowicz. Czuję wielki szacunek do tradycji, w którą przychodzi mi się wpisać, wielkie zobowiązanie wobec tych wszystkich, którzy uwierzyli, że podołam temu obowiązkowi, jednocześnie doświadczam smutku, bo wciąż nie wybrzmiała żałoba po naszym prezydencie, Pawle Adamowiczu. To jest nieodżałowana strata, ale wiem, że mamy u góry w niebie sojusznika, który będzie nas wspierał i czuwał nad pracą dla Gdańska – mówiła nowa prezydent Gdańska.

W swoim wystąpieniu Aleksandra Dulkiewicz nawiązała do dwóch postaci – dzielnicowego z Wilna, bohatera opowieści starszych gdańszczan, niesłusznie pomówionego o malwersację oraz do Łukasza Ossowskiego, który z powodu hejtu niedawno złożył rezygnację ze stanowiska sołtysa Rytla.

- Przywołuję te dwie historie, bo wierzę w wartości, które zaszczepili we mnie moi dziadkowie i rodzice – wyjaśniała Dulkiewicz. – Te historie nie musiały mieć tragicznego finału, nie musiały przyczynić się do spustoszenia między ludźmi większego niż nawałnica stulecia. Wierzę w to, że każdy z nas może brać odpowiedzialność za słowo, wierzę także w solidarność z drugim człowiekiem.

Przeczytaj także: Aleksandra Dulkiewicz: Od Pawła Adamowicza odróżnia mnie kobiece spojrzenie, inne doświadczenia i różnica wieku

Na koniec, nowa prezydent Gdańska zaapelowała: - Nie zmarnujmy tego budującego, łączącego, wspólnotowego doświadczenia, które nadało sens niewyobrażalnej tragedii, jaką była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Budujmy wspólnotę, bądźmy razem, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom. Proszę radnych, i koalicji, i opozycji, dla dobra publicznego pracujmy razem, szanujmy się wzajemnie, przywracajmy normalność. Nie odgrywajmy ról, jakie przypisują nam warszawskie polityczne salony. Nadawajmy dobry ton. Obiecuję zacząć od siebie. Wszystko dla Gdańska, Gdańsk dla Wszystkich – podsumowała.

Opozycja ma nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią, Aleksandra Dulkiewicz będzie otwarta na dialog. Jeszcze przed poniedziałkową uroczystością zaprzysiężenia, przedstawiciele Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Biurze Rady Miasta list, skierowany do nowej prezydent miasta, w którym zaprosili ją na spotkanie i wspólną rozmowę m.in. o polityce komunalnej, zagospodarowaniu przestrzennym miasta czy polityce senioralnej.- Mamy nadzieję, że pani prezydent skorzysta z tego zaproszenia i że w spokojnej, merytorycznej rozmowie będziemy mogli jej nakreślić plany naszego klubu na pracę w tym roku. Chcemy być – jak zawsze – opozycją konstruktywną, chętną do dialogu – mówi Kacper Płażyński, szef Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska. - Cieszę się, że w swoim przemówieniu pani prezydent nie poruszała wątków ogólnopolskich, bo nie jest od tego prezydent miasta. To, czego mi zabrakło, to jakiejś wizji rozwoju miasta Gdańska w perspektywie rocznej i wieloletniej. Rozumiem, że pani prezydent powołuje się w tym zakresie na prezydenta Pawła Adamowicza, ale chciałbym też usłyszeć, jak ona widzi rozwój miasta Gdańska, na co najbardziej chce stawiać akcenty – dodaje.

Pytana przez dziennikarzy prezydent Dulkiewicz, czy przyjmie zaproszenie na spotkanie z radnymi PiS, odpowiada: - Nie otrzymałam jeszcze tego zaproszenia, jak się z nim zapoznam, to będziemy o nim rozmawiać. Natomiast, tak jak powiedziałam w moim przemówieniu, dla dobra gdańszczanek i gdańszczan, będę współpracowała z każdym, bo o Gdańsku trzeba rozmawiać.

W poniedziałkowej uroczystości zaprzysiężenia Aleksandry Dulkiewicz na prezydenta Gdańska wzięli udział m.in. marszałek Bogdan Borusewicz, posłanki Ewa Lieder i Agnieszka Pomaska, posłowie Jerzy Borowczak i Adam Korol, prezydenci sąsiednich miast, Jacek Karnowski i Wojciech Szczurek, przedstawiciele sejmiku województwa pomorskiego, najbliższa rodzina Aleksandry Dulkiewicz, a także rodzina tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Barry

Nowa miotla nie tylko lepiej zamiata ale i od razu nie kradnie, choc miala mistrza nad mistrzami z kresowej akademii doliniarskiej.

Z
Zniesmaczony !

Do goscia , ale dales popis , w typowym POwskim stylu !!!

G
Gość

Do 11.03.2019 godz 18.08

Czy to prawda, źe twoja matka byla kurwą, a ty chamie jesteś bękartem Jankowskiego ?

C
Ciekawy !

A flaszke juz obciagnela ???

p
pp

Ale dęte.

P
Polihistor

Do licha, zapomniałem się podpisać (poniżej).
Ech, starość ...

G
Gość

No, trudno, jakoś to przeżyjemy.
Ciekawe, swoją drogą, dlaczego ślubowania dokonała, kładąc dłoń na Biblii Gdańskiej.
Czyżby była ewangeliczką reformowaną (kalwinką)? (O ile takie formy językowe są dopuszczalne w polszczyźnie, co do czego mam wątpliwości).
A może nie ma zielonego pojęcia o różnicach wyznaniowych? Lub jest - w gruncie rzeczy - religijnie indyferentna? tYż możliwe ....
Ale niefajne.

R
Re

Gratulacje dla Pani prezydent Gdańska.

l
leon

najwyrazniej oszukuje

W
Wkurzony

Jak widać po poniższych komentarzach chamów i idiotów u nas moc

G
Gość

Kto jest ojcem dziecka dulkiewicz? I czy to prawda że Adamowicz?

H
Hilda

Dlaczego posła Pomaska tak wytrzeszcza oczy?

Dodaj ogłoszenie