Aleksandra Dulkiewicz oficjalną kandydatką na prezydenta...

  Aleksandra Dulkiewicz oficjalną kandydatką na prezydenta Gdańska. "Wiem, że prezydent Paweł Adamowicz by sobie tego życzył"

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta miasta Gdańska - oświadczyła we wtorek, 22 stycznia, na konferencji prasowej pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wspiera ją mnóstwo środowisk, w tym przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.
  Konferencja Aleksandry Dulkiewicz w sprawie kandydowania w uzupełniających wyborach na prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w wyborach
  1/20
  przejdź do galerii

  Konferencja Aleksandry Dulkiewicz w sprawie kandydowania w uzupełniających wyborach na prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz wystartuje w wyborach z listy stowarzyszenia założonego przez Pawła Adamowicza "Wszystko dla Gdańska".
  ©Przemysław Świderski

  Aleksandra Dulkiewicz, dotychczasowa wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej, a po śmierci Pawła Adamowicza komisarz pełniąca jego obowiązki, wystartuje w przedterminowych wyborach, które odbędą się 3 marca. We wtorek, 22 stycznia, pod napisem Gdańsk na Ołowiance, Dulkiewicz ogłosiła oficjalną decyzję w tej sprawie.

  - Po formalnej decyzji premiera i wyznaczeniu daty ponownych wyborów na prezydenta Gdańska, przychodzi czas indywidualnych decyzji. Pomimo bardzo krótkiego czasu, który upłynął od czasu śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, nasze miasto, jego ukochany Gdańsk, musi żyć i funkcjonować dalej - powiedziała dziś Dulkiewicz. - Przez ostatnie niemal 13 lat współpracowałam z prezydentem Adamowiczem. Przez te lata przekazywał mi swoją mądrość, dzielił się doświadczeniem, wprowadzał w trudną materię zarządzania miastem. Uczył mnie, jak patrzeć na Gdańsk jego oczami. Dlatego podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Gdańska - poinformowała, dodając, że nie była ona łatwa.

  - Choć kontekst jest bardzo trudny, bolesny, dla mnie osobiście również, to wiem, że pan prezydent by sobie tego życzył. Będę kandydowała z listy Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, bo jest to stowarzyszenie, które założył pan prezydent, tworzyliśmy je wspólnie - zaznaczyła. - Wierzę, że te wybory wspólnie wygramy. Oddaję się do dyspozycji gdańszczankom i gdańszczanom, abyśmy mogli wspólnie zarządzać miastem, ale też wypełnić testament Pawła Adamowicza. Wiem, że będzie to niełatwe, ale miasto wolności i solidarności musi trwać, rozwijać się nadal - mówiła Dulkiewicz.


  Aleksandra Dulkiewicz - sylwetka, życiorys. "Inteligentna, z niezwykłą łatwością skracania dystansu między ludźmi"

  Kandydatka na prezydenta Gdańska podziękowała za słowa wsparcia "od najważniejszego gdańszczanina w Europie - Donalda Tuska."

  W poniedziałek Donald Tusk, szef Rady Europejskiej napisał: "Olu, prowadź nasze miasto. Tak wszyscy odczytujemy wolę Twojego Szefa". Aleksandra Dulkiewicz dziękowała też za wsparcie "braci samorządowców". Wśród nich wymieniła m.in. prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego, prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, czy marszałka województwa Mieczysława Struka. Wszyscy byli obecni na wtorkowej konferencji prasowej. Podobnie jak przedstawiciele dawnych środowisk opozycyjnych, przyjaciele Adamowicza, miejscy radni, przedstawiciele PO, urzędnicy.


  - Bardzo bym chciała, żeby te wybory nie były walką polityczną, ale rozsądnym zastanowieniem się nad spuścizną Pawła Adamowicza i nad rozwojem naszego miasta, bo Gdańsk to najcudowniejsze miejsce na świecie! - podkreśliła Dulkiewicz.
  I zapowiedziała, że do wyborów pójdzie z programem wyborczym Pawła Adamowicza "50 celów dla Gdańska".
  - Czuję się współautorką tego programu. Będę chciała gdańszczanom go przypomnieć - zapowiedziała.

  Wszystko wskazuje na to, że Dulkiewicz nie będzie miała kontrkandydatów w wyborach. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Jarosław Kaczyński, prezes PiS, ogłosił, że partia rządząca swojego kandydata w wyborach nie wystawi. To samo ogłosiła wczoraj Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Sławomir Neumann, szef pomorskiej PO, zadeklarował, że jeśli Dulkiewicz się zdecyduje “będzie miała wsparcie wszystkich ugrupowań i ruchów miejskich”.

  Ryszard Terlecki potwierdził na Tweeterze, że "Nie wystawiamy kandydata w Gdańsku a tym samym nie popieramy p. Dulkiewicz Zachowujemy krytyczny stosunek do sytuacji w Gdańsku w ost latach"

  Podczas wtorkowej konferencji poinformowano też, że dziś ponownie zostali powołani wiceprezydenci, których mandaty wygasły po śmierci Adamowicza: Piotr Grzelak, Piotr Kowalczuk i Piotr Borawski. Do czasu rozstrzygnięcia wyborów, raczej nie będzie powołany czwarty wiceprezydent w miejsce Aleksandry Dulkiewicz.

  Aleksandra Dulkiewicz: "Szefie, będziemy się troszczyć o Twój, nasz Gdańsk. Obiecuję". Zastępczyni Pawła Adamowicza żegna się z prezydentem
  ŚMIERĆ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezydent GD

  Karol Walczak 691502828 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pani , Olu proszę robić swoje jest Pani bardzo ładną i konkretną osobą. Urodziłem się w tym mieście i proszę bądź sobą, To miasto zasługuje na takiego Prezydenta,
  Pozdrawiam

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Namawial mnie Tusk !

  Tusk zwolennik opcji niemieckiej ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Pania Dulkiewicz namowil do kandydowania Tusk to czy bedzie Danzig czy Gdansk zalezy tylko od nas wyborcow nie od nich !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dulkiewicz ma problem polityczny !

  Jest dalej czlonkiem Platformy ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Z jakiej listy bedzie kandydowala z Stowarzyszenie Wszystko dla Gdanska czy POKO !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  murem za Basią!

  fil_stankiewicz5@wp.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  W obecnej sytuacji bardzo boję się o Barbarę Pielę, która za satyryczny filmik o Owsiaku jest strasznie hejtowana przez niego - szef WOŚP chyba nie ma serca. A co jeśli ktoś jej zrobi krzywdę?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Katarzyna Lubnauer

  .o Adamowiczu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  to polityk SKOMPROMITOWANY
  Jaroslaw Wałęsa o Adamowiczu - jest motywem niszczącym.
  Adamowicz o PO - Platforma ma problem sama ze soba

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wpieraj ja niejaki Donald Tusk

  Himalaje obłudy i hipokryzji (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Adamowicza nie wspieral wręcz przeciwnie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cienizna...

  Heniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  ...Jaro W. wciągnie ją jedną dziurką w nosie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak bedzie

  miał atak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  POmroczniosci jasnej ? Cięzka choroba - nieuleczalna i dziedziczna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odwaga

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

  Ola dasz rade Gratuluje Jesteś silną kobietą ! Trzymam kciuki za Ciebie za Gdańsk!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POkonasz

  PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  tak jak Adamowicz ich POkonał.
  Wielu mowi że to zabójstwo polityczne
  Gdyby nie zostal prezydentem to pewnie by zył

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!