Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk o "lex Westerplatte". Apelują do ministra Glińskiego i Sellina o dialog

Katarzyna GruszczyńskaZaktualizowano 
13 maja 2019 u stóp kopca pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Karolina Misztal
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk sprzeciwiają się projektowi specustawy złożonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczy ona budowy na półwyspie Westerplatte Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - Apelujemy do ministra Glińskiego i Sellina, aby wycofali się z tych propozycji – mówi Mieczysław Struk.

13 maja u stóp kopca pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W konferencji udział wzięła udział prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska.

- Staje mi przed oczyma obraz sprzed dwóch lat. 1 września 2017 roku, kiedy harcmistrz Artur Lemański miał podchodzić do mównicy i decyzją polityczną urzędnika reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość oraz polski rząd, został zatrzymany i został mu doebrany głos. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją. Dzisiaj nam Polkom i Polakom zostaje odebrany głos dotyczący przyszłości Westerplatte, bo właśnie temu ma służyć specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Tylnymi drzwiami, bez konsultacji społecznych, bez rozmów, bez analiz, bez rozmów także ze środowiskiem kombatanckim Prawo i Sprawiedliwość chce podjąć jedynie słuszną decyzję – dodała.

Prezydent Dulkiewicz mówiła też o przygotowaniach miasta do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczęły się już kilkanaście miesięcy temu.

- Już 23 kwietnia 2018 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę, w której apeluje do prezydenta miasta o to, aby zorganizować obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miesiąc później - w maju 2018 roku prezydent Paweł Adamowicz napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że zbliża się 80. rocznica II wojny światowej, pismo do premiera Morawieckiego i do marszałka Kuchcińskiego z propozycją, by rok 2019 nazwać rokiem ofiar II wojny światowej. Jedyna odpowiedź, jaka przyszła, to odpowiedź z Sejmu mówiąca o tym, że zwyczajowo rok może nosić 5 tytułów i zostały już one wyczerpane – usłyszeliśmy od prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Zaznaczyła, że od 20 lat w tym miejscu harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk z inicjatywy prezydenta Adamowicza organizują poranne obchody.

- Co robi Prawo i Sprawiedliwość? Po prostu tylnymi drzwiami usiłuje wprowadzić przepisy zwłaszczające i przejmujące cały ten teren. Na to zgody nie będzie. Dlatego apeluję do pana premiera Glińskiego, do ministra Sellina, który jest Pomorzaninem, osobą, która doskonale zna skomplikowane losy tego terenu o to, żeby podjąć rozmowy, dialog na temat tego, jak powinno wyglądać Westerplatte – mówiła Dulkiewicz.

Marszałek o lex Westerplatte

Głos w tej sprawie zabrał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Obserwujemy spektakl organizowany przez ministra Glińskiego, również posła z Pomorza ministra Sellina. Chciałoby się rzec do mojego kolegi Jarka Sellina: “Jarku, co się z tobą dzieje?”. Wiemy, że podobne zabiegi, zmierzające do zmiany kontekstu historycznego, dotyczyły wcześniej Muzeum II Wojny Światowej, również Europejskiego Centrum Solidarności. Dziś – jak słyszymy – jest czas na Westerplatte – powiedział marszałek.

- Dziś nie stawia się już funkcjonariusza przed harcerzem, zabraniając mu odczytania apelu poległych. Dziś używa się projektu specustawy, którą knebluje się zarówno gdański samorząd, jak i zdanie obywateli. Opublikowany projekt Lex Westerplatte to kolejna specustawa. Takie rozwiązanie całkowicie demoluje system planowania w naszym kraju. Mamy w Polsce wiele niechlubnych już przykładów tego typu patologicznych regulacji. Przypomnę Lex Szyszko, lex deweloper czy też lex przekop Mierzei Wiślanej – dodał Mieczysław Struk.

- Projekt Lex Westerplatte został przygotowany przez grupę posłów PiS, a więc nie przeszedł normalnej, pełnej ścieżki legislacyjnej. Apelujemy do ministra Glińskiego i Sellina, aby wycofali się z tych propozycji, żeby usiedli do stołu z samorządem miasta Gdańska. To jest nasze wspólne dziedzictwo, bardzo tragiczne, ale też chwalebne, które powinno być dziedzictwem wspólnym.

Magdalena Adamowicz: Nie pozwolimy na to

W konferencji wzięła też udział Magdalena Adamowicz, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, kandydatka w wyborach do Europarlamentu.

- We wrześniu 1939 roku odebraliśmy bardzo ważną lekcję. Dziś sens tej lekcji zaczyna być umniejszany, pomijany. Dziś nawet kwestionuje się członkowstwo Polski w Unii Europejskiej. Rząd próbuje zawłaszczyć naszą historię, umniejszyć to, co się tutaj w 1939 roku stało. Słowa takie jak pariotyzm zostają zawłaszczane tylko przez obecną władzę. Nas w Gdańsku nie traktuje się jako patriotów – powiedziała.

- Tu w Gdańsku 1 września 1999 roku Paweł Adamowicz, mój mąż, po raz pierwszy zorganizował poranne obchody. Pamiętam bardzo dobrze tę uroczystość – skromną, przy udziale harcerzy, wojska, ale jakże podniosłą. My gdańszczanie, my Pomorzanie, nie pozwolimy na to, aby jedna opcja i jedna władza, która chce stworzyć nową historię, zawłaszczyła to święto – podsumowała Magdalena Adamowicz.

Z kolei Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, stwierdził, że w obecnych poczynaniach Muzeum II Wojny Światowej marginalizowana jest rola obecnego gospodarza na Westerplatte – Muzeum Gdańska.

- My w tym roku przygotowujemy się do świętowania 45. rocznicy otwarcia Wartowni nr 1 jako placówki muzealnej. To wydarzenie jest planowane na 29 czerwca. Po zapoznaniu się z ustawą zastanawiam się, czy mamy te uroczystości organizować. Z ustawy wynika, że wartownia zostanie przekazana nowemu inwestorowi. Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową w polskim muzealnictwie po 1945 roku – skomentował Waldemar Ossowski.

- Muzeum Gdańska realizuje tutaj szereg działań o chartakterze wystawieniczym.
Planowaliśmy to również w tym roku. Teraz wszystko to staje pod znakiem zapytania i do końca nie wiemy, jak realizować nasze zadania – dodał.

Zdobyliśmy również komentarz Kazimierza Smolińskiego, posła PiS, który jest jednym z inicjatorów specustawy.

W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” tłumaczy, że problem istnieje od kilku lat.

- Miasto torpeduje wszelkie działania Muzeum II Wojny Światowej jeżeli chodzi o współpracę w zakresie zagospodarowania tego terenu. Serce mnie boli, gdy patrzę na to, jak ten teren jest niewykorzystany, jaki tam panuje straszliwy bałagan. Pani prezydent Gdańska powinna się wstydzić za stan Westerplatte - uważa Kazimierz Smoliński.

- Nie możemy dalej pozostawiać miasta z problemem, z którym sobie nie radzi. Zwykła procedura związana z ustawą o gospodarce nieruchomościami wymagałby kilku lat procedowania. Zrobimy to samo w ciągu kilku miesięcy - zapewnia Smoliński. Jednocześnie poseł PiS nie zgadza się z narracją, że jest to próba zawłaszczenia.

Zgadza się z nim Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Westerplatte nie jest obecnie w kondycji, na jaką zasługuje miejsce, które powinno być wizytówką polskiej opowieści o bohaterskiej historii narodu. Stan ten, trwający od dziesięcioleci, musi ulec jak najszybszej zmianie i żadne względy partykularne czy lokalne nie mogą stawać temu na przeszkodzie - uważa.

- Mimo trudności organizacyjnych i przeszkód nieustannie piętrzonych przez miejską administrację, Muzeum II Wojny Światowej nie ustaje w wysiłkach związanych z częścią swojej statutowej misji obejmującej troskę o pole bitwy na Westerplatte, jego badania, opracowanie koncepcji rewitalizacji i budowy infrastruktury wystawienniczo-edukacyjnej - dodaje.

Interpelacja posłanki Pomaskiej

W reakcji na projekt ustawy gdańska posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła interpelację skierowaną do ministra prof. Piotra Glińskiego, w której zadaje trzy pytania: Jaka jest opinia pana ministra dotycząca poselskiego projektu ustawy w przedmiotowej sprawie?; Czy i w jakim terminie planuje się przeprowadzenie konsultacji z przedstawicielami Miasta Gdańska w związku z planowaną budową?; Jak ministerstwo ocenia merytoryczne przesłanki mające przemawiać za uchwaleniem wspomnianej ustawy?

Interpelacja została rozesłana do podpisania do wszystkich pomorskich posłów, w tym posłów PiS.

Zobacz też: "Westerplatte nie jest na sprzedaż". Prezydent Gdańska odrzucił propozycję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej[/b]

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk o "lex Westerplatte". Apelują do ministra Glińskiego i Sellina o dialog - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 7

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
b
beka

bezprecedensowa sytuacja- to obecne władze Gdańska walczące z rządem Polskim w każdej dziedzinie!

cos niedobrego się tu dzieje !

zgłoś
R
Rumcajs

Zapewne ten szum cały to efekt umizgów developera, przecież obiecała zaciętoustna , że pójdzie drogą szefa !

zgłoś
g
gdanszczanin

Co to za osoba jakimprawem podszywa się w obchodach dla POwcow słowa slidarność i nwaołuje do Slidarności z pomnikiem stoczniowcow łącznie. Klamstwa i obłuda mamienie ludzi że coś robi ! ) 04.06 to święto ludziwolnych nie zaklamanych sprzedawczykow !

zgłoś
Z
Z Siedlec !

Ciezko zrozumiec co dzieje sie w Gdansku ??? Kto wybral to babsko i to cale antypolskie towarzystwo ???

zgłoś
K
Kochankiewicz

Westerplatte znowu będzie polskie i Polska będzie o nie dbała.

zgłoś
G
Gość

Dulkiewicz kacyk partyjny z Platformy Oszustow i Zlodzieji chce zaprowadzic prywatna niemiecka polityke na terenie Freie Stadt Danzig !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3