Aleksandra Dulkiewicz i Mieczysław Struk o "lex Westerplatte". Apelują do ministra Glińskiego i Sellina o dialog

Katarzyna Gruszczyńska
13 maja 2019 u stóp kopca pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Karolina Misztal
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk sprzeciwiają się projektowi specustawy złożonej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczy ona budowy na półwyspie Westerplatte Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. - Apelujemy do ministra Glińskiego i Sellina, aby wycofali się z tych propozycji – mówi Mieczysław Struk.

13 maja u stóp kopca pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa w sprawie projektu ustawy dotyczącej budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W konferencji udział wzięła udział prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz przedstawiciele Muzeum Gdańska.

- Staje mi przed oczyma obraz sprzed dwóch lat. 1 września 2017 roku, kiedy harcmistrz Artur Lemański miał podchodzić do mównicy i decyzją polityczną urzędnika reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość oraz polski rząd, został zatrzymany i został mu doebrany głos. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją. Dzisiaj nam Polkom i Polakom zostaje odebrany głos dotyczący przyszłości Westerplatte, bo właśnie temu ma służyć specustawa o budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Tylnymi drzwiami, bez konsultacji społecznych, bez rozmów, bez analiz, bez rozmów także ze środowiskiem kombatanckim Prawo i Sprawiedliwość chce podjąć jedynie słuszną decyzję – dodała.

Prezydent Dulkiewicz mówiła też o przygotowaniach miasta do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczęły się już kilkanaście miesięcy temu.

- Już 23 kwietnia 2018 roku Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę, w której apeluje do prezydenta miasta o to, aby zorganizować obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miesiąc później - w maju 2018 roku prezydent Paweł Adamowicz napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że zbliża się 80. rocznica II wojny światowej, pismo do premiera Morawieckiego i do marszałka Kuchcińskiego z propozycją, by rok 2019 nazwać rokiem ofiar II wojny światowej. Jedyna odpowiedź, jaka przyszła, to odpowiedź z Sejmu mówiąca o tym, że zwyczajowo rok może nosić 5 tytułów i zostały już one wyczerpane – usłyszeliśmy od prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Zaznaczyła, że od 20 lat w tym miejscu harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego i miasto Gdańsk z inicjatywy prezydenta Adamowicza organizują poranne obchody.

- Co robi Prawo i Sprawiedliwość? Po prostu tylnymi drzwiami usiłuje wprowadzić przepisy zwłaszczające i przejmujące cały ten teren. Na to zgody nie będzie. Dlatego apeluję do pana premiera Glińskiego, do ministra Sellina, który jest Pomorzaninem, osobą, która doskonale zna skomplikowane losy tego terenu o to, żeby podjąć rozmowy, dialog na temat tego, jak powinno wyglądać Westerplatte – mówiła Dulkiewicz.

Marszałek o lex Westerplatte

Głos w tej sprawie zabrał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

- Obserwujemy spektakl organizowany przez ministra Glińskiego, również posła z Pomorza ministra Sellina. Chciałoby się rzec do mojego kolegi Jarka Sellina: “Jarku, co się z tobą dzieje?”. Wiemy, że podobne zabiegi, zmierzające do zmiany kontekstu historycznego, dotyczyły wcześniej Muzeum II Wojny Światowej, również Europejskiego Centrum Solidarności. Dziś – jak słyszymy – jest czas na Westerplatte – powiedział marszałek.

- Dziś nie stawia się już funkcjonariusza przed harcerzem, zabraniając mu odczytania apelu poległych. Dziś używa się projektu specustawy, którą knebluje się zarówno gdański samorząd, jak i zdanie obywateli. Opublikowany projekt Lex Westerplatte to kolejna specustawa. Takie rozwiązanie całkowicie demoluje system planowania w naszym kraju. Mamy w Polsce wiele niechlubnych już przykładów tego typu patologicznych regulacji. Przypomnę Lex Szyszko, lex deweloper czy też lex przekop Mierzei Wiślanej – dodał Mieczysław Struk.

- Projekt Lex Westerplatte został przygotowany przez grupę posłów PiS, a więc nie przeszedł normalnej, pełnej ścieżki legislacyjnej. Apelujemy do ministra Glińskiego i Sellina, aby wycofali się z tych propozycji, żeby usiedli do stołu z samorządem miasta Gdańska. To jest nasze wspólne dziedzictwo, bardzo tragiczne, ale też chwalebne, które powinno być dziedzictwem wspólnym.

Magdalena Adamowicz: Nie pozwolimy na to

W konferencji wzięła też udział Magdalena Adamowicz, żona tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska, kandydatka w wyborach do Europarlamentu.

- We wrześniu 1939 roku odebraliśmy bardzo ważną lekcję. Dziś sens tej lekcji zaczyna być umniejszany, pomijany. Dziś nawet kwestionuje się członkowstwo Polski w Unii Europejskiej. Rząd próbuje zawłaszczyć naszą historię, umniejszyć to, co się tutaj w 1939 roku stało. Słowa takie jak pariotyzm zostają zawłaszczane tylko przez obecną władzę. Nas w Gdańsku nie traktuje się jako patriotów – powiedziała.

- Tu w Gdańsku 1 września 1999 roku Paweł Adamowicz, mój mąż, po raz pierwszy zorganizował poranne obchody. Pamiętam bardzo dobrze tę uroczystość – skromną, przy udziale harcerzy, wojska, ale jakże podniosłą. My gdańszczanie, my Pomorzanie, nie pozwolimy na to, aby jedna opcja i jedna władza, która chce stworzyć nową historię, zawłaszczyła to święto – podsumowała Magdalena Adamowicz.

Z kolei Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, stwierdził, że w obecnych poczynaniach Muzeum II Wojny Światowej marginalizowana jest rola obecnego gospodarza na Westerplatte – Muzeum Gdańska.

- My w tym roku przygotowujemy się do świętowania 45. rocznicy otwarcia Wartowni nr 1 jako placówki muzealnej. To wydarzenie jest planowane na 29 czerwca. Po zapoznaniu się z ustawą zastanawiam się, czy mamy te uroczystości organizować. Z ustawy wynika, że wartownia zostanie przekazana nowemu inwestorowi. Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową w polskim muzealnictwie po 1945 roku – skomentował Waldemar Ossowski.

- Muzeum Gdańska realizuje tutaj szereg działań o chartakterze wystawieniczym.
Planowaliśmy to również w tym roku. Teraz wszystko to staje pod znakiem zapytania i do końca nie wiemy, jak realizować nasze zadania – dodał.

Zdobyliśmy również komentarz Kazimierza Smolińskiego, posła PiS, który jest jednym z inicjatorów specustawy.

W rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” tłumaczy, że problem istnieje od kilku lat.

- Miasto torpeduje wszelkie działania Muzeum II Wojny Światowej jeżeli chodzi o współpracę w zakresie zagospodarowania tego terenu. Serce mnie boli, gdy patrzę na to, jak ten teren jest niewykorzystany, jaki tam panuje straszliwy bałagan. Pani prezydent Gdańska powinna się wstydzić za stan Westerplatte - uważa Kazimierz Smoliński.

- Nie możemy dalej pozostawiać miasta z problemem, z którym sobie nie radzi. Zwykła procedura związana z ustawą o gospodarce nieruchomościami wymagałby kilku lat procedowania. Zrobimy to samo w ciągu kilku miesięcy - zapewnia Smoliński. Jednocześnie poseł PiS nie zgadza się z narracją, że jest to próba zawłaszczenia.

Zgadza się z nim Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

- Westerplatte nie jest obecnie w kondycji, na jaką zasługuje miejsce, które powinno być wizytówką polskiej opowieści o bohaterskiej historii narodu. Stan ten, trwający od dziesięcioleci, musi ulec jak najszybszej zmianie i żadne względy partykularne czy lokalne nie mogą stawać temu na przeszkodzie - uważa.

- Mimo trudności organizacyjnych i przeszkód nieustannie piętrzonych przez miejską administrację, Muzeum II Wojny Światowej nie ustaje w wysiłkach związanych z częścią swojej statutowej misji obejmującej troskę o pole bitwy na Westerplatte, jego badania, opracowanie koncepcji rewitalizacji i budowy infrastruktury wystawienniczo-edukacyjnej - dodaje.

Interpelacja posłanki Pomaskiej

W reakcji na projekt ustawy gdańska posłanka PO Agnieszka Pomaska złożyła interpelację skierowaną do ministra prof. Piotra Glińskiego, w której zadaje trzy pytania: Jaka jest opinia pana ministra dotycząca poselskiego projektu ustawy w przedmiotowej sprawie?; Czy i w jakim terminie planuje się przeprowadzenie konsultacji z przedstawicielami Miasta Gdańska w związku z planowaną budową?; Jak ministerstwo ocenia merytoryczne przesłanki mające przemawiać za uchwaleniem wspomnianej ustawy?

Interpelacja została rozesłana do podpisania do wszystkich pomorskich posłów, w tym posłów PiS.

Zobacz też: "Westerplatte nie jest na sprzedaż". Prezydent Gdańska odrzucił propozycję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej[/b]

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 6

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
beka

bezprecedensowa sytuacja- to obecne władze Gdańska walczące z rządem Polskim w każdej dziedzinie!

cos niedobrego się tu dzieje !

R
Rumcajs

Zapewne ten szum cały to efekt umizgów developera, przecież obiecała zaciętoustna , że pójdzie drogą szefa !

g
gdanszczanin

Co to za osoba jakimprawem podszywa się w obchodach dla POwcow słowa slidarność i nwaołuje do Slidarności z pomnikiem stoczniowcow łącznie. Klamstwa i obłuda mamienie ludzi że coś robi ! ) 04.06 to święto ludziwolnych nie zaklamanych sprzedawczykow !

Z
Z Siedlec !

Ciezko zrozumiec co dzieje sie w Gdansku ??? Kto wybral to babsko i to cale antypolskie towarzystwo ???

K
Kochankiewicz

Westerplatte znowu będzie polskie i Polska będzie o nie dbała.

G
Gość

Dulkiewicz kacyk partyjny z Platformy Oszustow i Zlodzieji chce zaprowadzic prywatna niemiecka polityke na terenie Freie Stadt Danzig !

Dodaj ogłoszenie