Aleksander Mach: Rolnicy mają za sobą trudny rok [ROZMOWA]

Redakcja
Aleksander Mach, dyrektor PODR w Gdańsku
Aleksander Mach, dyrektor PODR w Gdańsku archiwum
Udostępnij:
Z Aleksandrem Machem, dyrektorem Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, rozmawia Edyta Okoniewska. Jaka gałąź rolnictwa jest najbardziej popularna na Pomorzu?

W województwie pomorskim występuje duże zróżnicowania pod względem glebowym, klimatycznym i hydrograficznym. W strukturze zasiewów dominują zboża - to około 57 proc. powierzchni zasiewów. Wśród nich największą powierzchnię zajmuje produkcja pszenic (około 26 proc. powierzchni zasiewów). Prawie 15 proc. zajmuje rzepak. Znacznie mniejsze jest obecnie znaczenie ziemniaków (około 3 proc.) i buraków (niecałe 2 proc.). W produkcji zwierzęcej dużą popularnością cieszył się chów trzody chlewnej, ale ta gałąź produkcji notuje regres ze względów ekonomicznych. W powiecie kartuskim i kościerskim bardzo istotną rolę pełni produkcja drobiarska.

Jakie są prognozy dotyczące upraw?

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Ostatnie opady deszczu i temperatury powyżej 10ºC stwarzają dobre warunki do prawidłowej wegetacji zbóż ozimych i jarych oraz rzepaku. Na chwilę obecną zboża ozime intensywnie się dokrzewiają. W pełni ruszyła także wegetacja rzepaku. Plantacje rzepaku, które przetrwały zimę, wydają się być w dobrej kondycji, jednak ubytki w obsadzie roślin na plantacjach są dość znaczne i nie da się niczym tego zrekompensować. Spodziewam się niższych plonów ozimin, zwłaszcza plonu rzepaku.

Z jakimi problemami najczęściej borykają się rolnicy?

Nasi rolnicy mają za sobą trudny rok związany z wystąpieniem suszy, z niekorzystnymi warunkami na rynku mleka, owoców i warzyw oraz wieprzowiny, a do tego doszły jeszcze kolejne problemy związane z wystąpieniem niekorzystnych warunków przezimowania upraw. Niektóre plantacje wymagały całkowitego zaorania i obsiania uprawami jarymi. Przesiewanie upraw, prace komisji klęskowych i firm ubezpieczeniowych szacujących szkody, wpływają na odkładanie terminu składania przez rolników wniosków obszarowych. Wielu rolników nie otrzymało jeszcze płatności obszarowych za 2015 rok, a tym którzy je otrzymują, wypłacane są one w ratach. Zaburza to płynność finansową gospodarstw rolnych, co z kolei zmusza rolników do zaciągania kredytów na bieżącą działalność operacyjną. Ważnym tematem, budzącym wiele kontrowersji, jest ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa na okres 5-ciu lat oraz zmieniająca zasady obrotu gruntami rolnymi, która ma wejść w życie 30 kwietnia 2016 r. To kwestia dyskusyjna, która budzi niepokój u wielu rolników, z którymi rozmawiam.

Od czego właściwie zależy sukces rolnika?

To nie jest proste pytanie. Sukces rolnika zależy od jego cech osobowych, takich jak przedsiębiorczość, pracowitość i determinacja w działaniu. Zależy też od posiadanej wiedzy, a także umiejętności, w tym szczególnie przewidywania i zapobiegania ryzyku występującemu w działalności rolniczej. Ryzyko dotyczy warunków przyrodniczych (coraz bardziej odczuwalnych skutków zmian klimatu), zmian na rynkach rolnych oraz szeroko rozumianej polityki rolnej. Rolnik musi mieć świadomość zagrożeń i odpowiednio wcześnie podejmować działania mogące ograniczać ich negatywne skutki. Pomocą może służyć wsparcie ze strony instytucji, takich jak choćby ośrodki doradztwa rolniczego.

Jak  Pan sądzi, jak będzie wyglądała polska wieś za dwadzieścia lat?

Przewidywanie przyszłości to domena wróżek, ale na podstawie obowiązujących trendów możemy wyciągnąć pewne wnioski. Myślę, że spadać będzie liczba gospodarstw rolnych, ale wzrastać będzie ich średnia powierzchnia. Jeżeli utrzymają się niekorzystne warunki dla rozwoju produkcji zwierzęcej, szczególnie trzody chlewnej, możemy spodziewać się dalszego spadku pogłowia. Marzy mi się rolnictwo efektywne ekonomicznie z dużym sektorem produkcji ekologicznej oraz prężnym sektorem dobrze prosperujących małych gospodarstw, które zajmują się przetwórstwem wytworzonych przez siebie płodów rolnych. Mam nadzieję, że za dwadzieścia lat każdy rolnik uzyska godne wynagrodzenie za swoją ciężką pracę.

Agencja Rynku Rolnego przyjmuje także wnioski na materiał siewny. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Od 15 stycznia do 25 czerwca Agencja Rynku Rolnego przyjmuje wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Dopłatami objęte są gatunki zbóż, roślin strączkowych i ziemniaki. W tym roku zmianie uległy zasady udzielania pomocy. Najważniejsza z nich polega na tym, że stawki dopłat będą znane dopiero po zakończeniu terminu składania wniosków, do 30 września, a ich wysokość będzie zależała od ogólnej powierzchni zgłoszonych zasiewów w kraju.

Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje mnóstwo imprez, w tym tak popularnych targów.

Do tej pory odbyły się już XXIII Wiosenne Targi Ogrodnicze w Słupsku, VIII Targi Ogrodnicze w Lubaniu oraz Targi Ogrodnicz w Starym Polu. Wystawy te cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród handlowców, jak i wśród odwiedzających. Z pewnością jest to zasługa szerokiego asortymentu: od kwiatów, roślin rabatowych, krzewów, drzewek owocowych, mebli ogrodowych, poprzez drobne artykuły do gospodarstwa domowego.  

Co jeszcze planuje PODR w Gdańsku?

Dzieje się u nas wiele. Ważnym wydarzeniem jest m.in. Pomorskie Forum Drobiarskie w Chmielnie. Będzie ono miało miejsce już 20 i 21 czerwca. To największe spotkanie przedstawicieli branży drobiarskiej na Pomorzu. PODR w Gdańsku włączył się także w organizację konkursów takich jak: „Bezpieczne gospodarstwo rolne”, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia oraz zmniejszenia liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. „AGROLIGA”, czyli konkurs, który promuje rozwój obszarów wiejskich w województwie pomorskim poprzez upowszechnianie osiągnięć rolników i przedsiębiorców oraz konkurs „Piękna Wieś Pomorska”, którego celem jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego pomorskich wsi i jakości życia na wsi, a także podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej. Najnowsze informacje o konferencjach i szkoleniach zamieszczamy na naszej stronie internetowej www.podr.pl.

Latem siedziba PODR ma zostać przeniesiona do Lubania…

Czekamy na przeprowadzkę. Najważniejsze dla nas jest, by być jak najbliżej rolników i innych osób, które korzystają z działań PODR. Dogodna lokalizacja pozwoli nam jeszcze lepiej pełnić swoją służbę. Latem powinniśmy już być w Lubaniu. Postęp prac moderni-zacyjno-adaptacyjnych w przyszłej siedzibie PODR można śledzić na naszej stronie internetowej w specjalnej zakładce, gdzie publikujemy aktualne zdjęcia.

 

Rozmawiała Edyta Okoniewska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie