Alarmy bombowe przed maturami w 122 szkołach w całej Polsce!

(KGK)Zaktualizowano 
Alarm bombowy w szkole w Rumi.
Alarm bombowy w szkole w Rumi. Tomasz Modzelewski
122 szkoły z całej Polski zgłosiły do Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych informację o otrzymaniu drogą mailową informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego. Szkoły przekazały informację do odpowiednich służb, które dokonały sprawdzenia budynków. Wszystkie alarmy były fałszywe.

Centralna Komisja Egzaminacyjna została poinformowana przez Centralne Biuro Śledcze Policji o działaniach podejmowanych przez osobę lub osoby, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego w sesji majowej w 2019 r.

Ktoś przesyłał pocztą elektroniczną do szkół, w których zaplanowano przeprowadzenie egzaminu maturalnego, wiadomości informującej o podłożeniu na terenach tych placówek ładunków wybuchowych.

CKE informuje, że takie groźby trafiły do 122 szkół w całej Polsce.

W 61 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się o godz. 9 (zgodnie z harmonogramem), w 57 szkołach – po sprawdzeniu – egzamin rozpoczął się z opóźnieniem.

W trzech szkołach sprawdzenie zostało przeprowadzone w trakcie egzaminu; na czas trwania sprawdzenia egzamin został zawieszony, zdający powrócili do rozwiązywania zadań po zakończeniu prowadzenia czynności sprawdzających przez służby.

Centralna Komisja Egzaminacyjna pozostaje w stałym kontakcie z KG Policji oraz CBŚP.

Alarmy bombowe na Pomorzu

W pierwszym dniu egzaminów maturalnych do kilku pomorskich szkół ponadgimnazjalnych trafiły pisma oraz e-maile z informacjami o podłożeniu ładunków wybuchowych.

- Egzamin maturalny z języka polskiego odbywa się we wszystkich szkołach w województwie pomorskim – mówi w rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim” Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Jednak nie obyło się bez komplikacji. Podobnie jak w innych polskich miastach, m.in. Warszwie, Krakowie oraz Kielcach, tak i na Pomorzu w poniedziałek rano, przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości, było kilka zgłoszeń o podłożeniu bomb w szkołach.

Informację potwierdzają przedstawiciele Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

W Tczewie była to jedna szkoła. Alarm bombowy był też w szkole w Gniewie, w Rumi oraz w Malborku.

- W Malborku w Zespole Szkół Katolickich egzamin rozpoczął się z około 15 minutowym opóźnieniem – mówi nam Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

MATURA 2019. PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie