Alan Aleksandrowicz nowym wiceprezydentem Gdańska ds. polityki gospodarczej. Dziś oficjalnie to ogłoszono

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz z nowym zastępcą Alanem Aleksandrowiczem Karolina Misztal
Alan Aleksandrowicz dołącza do grona wiceprezydentów Gdańska. W poniedziałek, 15 kwietnia, oficjalnie ogłosiła to prezydent Aleksandra Dulkiewicz jednocześnie potwierdzając piątkowe ustalenia "Dziennika Bałtyckiego" w tej sprawie.

O tym, że Alan Aleksandrowicz, prezes miejskiej spółki Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, zostanie nowym wiceprezydentem, "Dziennik Bałtycki" informował jako pierwszy już w piątek.

Dziś nasze ustalenia w tej sprawie potwierdziła prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która przedstawiła Aleksandrowicza na konferencji prasowej i poinformowała, że dołącza do grona trzech pozostałych wiceprezydentów: Piotra Grzelaka, Piotra Borawskiego i Piotra Kowalczuka.

Całe swoje życie zawodowe, od lat 90- tych jest związany ze służbą publiczną różnych szczebli. Dziś związany jest z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, miejscem, które wymyślił i stworzył pracując kiedyś w Urzędzie Miejskim

- Zacznę od anegdoty. Kiedy rozmawialiśmy o nowym zastępcy prezydenta, wszyscy uważali, że musi być kolejny Piotr. Alan nawet na drugię imię nie ma Piotr, ale jego nazwisko brzmi podobnie do Aleksandry. Jesteśmy w składzie profesjonalistów. To mieszanka doświadczenia i wielkiej miłości do miasta Gdańska, bo wszystkie te osoby, które dziś tu ze mną stoją, będą realizowały program, z którym wygrałam wybory 3 marca. To ludzie, którzy swoją dotychczasową pracą pokazali, jak drogie jest im dobro mieszkanek i mieszkańców - powiedziała dziś prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Cieszę się, że do tej drużyny dołącza Alan Aleksandrowicz. Nieco zawyży średnią wieku wśród zastępców prezydenta. Ale całe swoje życie zawodowe, od lat 90- tych jest związany ze służbą publiczną różnych szczebli. Dziś związany jest z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego, miejscem, które wymyślił i stworzył pracując kiedyś w Urzędzie Miejskim. To co na pewno wniesie do naszego składu, to spojrzenie kogoś, kto zna się na procedurach urzędowych, przepisach prawa, ale z drugiej strony wie także, czego oczekują przedsiębiorcy i inwestorzy - dodała.

Alan Aleksandrowicz obejmie działkę, za którą jako wiceprezydent odpowiadała Dulkiewicz, czyli politykę gospodarczą. O szczegółowych kompetencjach miasto ma poinformować po tym, jak prezydent podpisze zarządzenia regulujące te kwestie. Aleksandrowicz pracę w magistracie rozpocznie po majówce.

Chciałbym, aby wszystkie moje doświadczenia, wiedza którą zdobyłem, mogły być spożytkowane w pracy dla miasta i mieszkańców

- Bardzo dziękuję pani prezydent za obdarzenie mnie zaufaniem i powierzenie funkcji zastępcy prezydenta. To duże wyróżnienie, ale i bardzo duże zobowiązanie. Zrobię wszystko, żeby jak najlepiej wykonać to zadanie, dbając o to, żeby Gdańsk dalej dynamicznie się rozwijał, wsłuchując się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców - podkreślił Alan Aleksandrowicz. - Z samorządem związany jestem od 1994 r. Kilka razy przychodziłem, odchodziłem z Urzędu. Przez ostatnich 10 lat pracowałem w GARG, mocno koncentrując się na szeroko rozumianym rozwoju gospodarczym. Chciałbym, aby wszystkie moje doświadczenia, wiedza którą zdobyłem, mogły być spożytkowane w pracy dla miasta i mieszkańców - dodał.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego Alana Aleksandrowicza w GARG zarabiał blisko 280 tys. zł rocznie. O takich zarobkach na stanowisku wiceprezydenta można tylko pomarzyć. Dla porównania Aleksandra Dulkiewicz, jako wiceprezydent zarabiała 177 tys. zł rocznie, czyli ok. 100 tys zł mniej, niż Aleksandrowicz jako prezes miejskiej spółki.

Co ciekawe nawet opozycja, krytyczna zwykle wobec działań władz miasta, chwali wybór Aleksandrowicza na wiceprezydenta. - Jest związany od lat z polityką miasta, więc myślę, że to decyzja, która w rzeczywistości niewiele zmienia. Ale Alan Aleksandrowicz zna się na sprawach inwestycyjnych, merytorycznie się nimi zajmował, jego wybór na to stanowisko to rozsądna decyzja - mówi Kazimierz Koralewski, radny PiS.

Alan Aleksandrowicz jest z wykształcenia prawnikiem. Funkcję prezesa zarządu Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Sp. z o.o. (InvestGDA) pełni od 2009 roku.
Był m.in. naczelnikiem oraz wicedyrektorem Wydziału Polityki Gospodarczej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, a także wicedyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W latach 1999-2003 pełnił funkcję wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Chicago, gdzie kierował działem prawnym.
Swoją karierę zawodową zaczynał w 1994 r. w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego pracując w Ośrodku Doradztwa i Ekspertyz wspomagającym władze gmin w sprawach prawnych głównie związanych z procesami komunalizacji oraz w sprawach z zakresu kontaktów międzynarodowych.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz studia podyplomowe w Centrum Integracji Europejskiej i na Wydziale Zarządzania UG. Jest współtwórcą oraz absolwentem Amerykańskiej Szkoły Prawa – wspólnej inicjatywy Wydziału Prawa i Administracji UG oraz IIT Chicago-Kent College of Law.
Jest członkiem rad nadzorczych Gdańskich Usług Komunalnych Sp. z o.o. i Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości (Starter) oraz wiceprzewodniczącym zarządu stowarzyszenie Pomorskie w Chinach.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
PiĄtr Ącki-AJB

"Kiedy rozmawialiśmy o nowym zastępcy prezydenta, wszyscy uważali, że musi być kolejny Piotr. Alan nawet na drugiĘ imię nie ma Piotr, ale jego nazwisko brzmi podobnie do Aleksandry." Jeśli to jest główne kryterium zostania wiceDulskim to wszystkie miasta na świecie będą nam "zazdraszczać"!

Ps. Łóczyciele strajkujom, to Panna Oleksy szaleje, proszę, dziękuję, uprzejmiĘ! ;))))

Dodaj ogłoszenie