Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

AKTUALNOŚCI. Zobacz, co można oglądać w trójmiejskich teatrach i letnich kinach (czerwiec, lipiec, sierpień 2021)

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
AKTUALNOŚCI. Zobacz, co można oglądać w trójmiejskich teatrach i letnich kinach (czerwiec, lipiec, sierpień 2021)
AKTUALNOŚCI. Zobacz, co można oglądać w trójmiejskich teatrach i letnich kinach (czerwiec, lipiec, sierpień 2021) mat. prasowe J. Siercha, M. Chojnowska
Na ciekawe propozycje filmowe zaprasza Kino letnie w Orłowie, BNP Paribas Kino Letnie Sopot -Zakopane oraz Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego. Czekają nas też premiery teatralne. W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do prapremiery spektaklu „Marlena Dietrich. Iluzje” Jacka Bały w reżyserii autora, która otworzy 26 czerwca XXV sezon na Scenie Letniej w Orłowie. Premiery dla widzów szykuje też Teatr Gdynia Główna. Wszystkie związane z twórczością Stanisława Lema. Warto też dowiedzieć się czegoś o emocjach w Teatrze Miniatura. A na Teatralne Lato zaprasza Teatr Atelier w Sopocie. Zapraszamy do lektury.

Teatr Miniatura. E-mocje: o stracie – trzeci odcinek cyklu wspomagającego rozwój emocjonalny dzieci

Czy rozmawianie o stracie jest potrzebne? A jeśli tak, to jak o niej rozmawiać? W trzecim odcinku z cyklu E-mocje przygotowanym we współpracy z Holistycznym Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja i Wydawnictwem Mamania Teatr Miniatura porusza trudny temat, który przez pandemię stał się wyjątkowo ważny. Premiera odcinka 26 czerwca o 12.00 na kanale YouTube teatru. Nie lubimy myśleć o stracie, bo kojarzy się z cierpieniem i trudnymi emocjami. Czy jednak pomijanie tego tematu to rzeczywiście dobry pomysł? Pracownicy Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, którzy na co dzień zajmują się stratą, wiedzą, że nie do końca tak jest. Teatr Miniatura zaprosił Centrum do współpracy, żeby w łagodny i służący naszemu rozwojowi sposób przyjrzeć się temu tematowi, wykorzystując dobrą literaturę dla dzieci i teatr.

Jak zawsze odcinek E-mocji będzie złożony z trzech części: krótkiego spektaklu na podstawie wydanej przez Wydawnictwo Mamania książki „Dom, który się przebudził” Martina Widmarka i Emilii Dziubak w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich, warsztatów dla dzieci „Jakie emocje Larson chował w szafie?” prowadzonych przez pedagożkę teatru Monikę Tomczyk oraz rozmowy o stracie dla dorosłych dwóch psycholożek: Magdaleny Mikulskiej z Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja i Joanny Trzaski, z którą Miniatura współpracuje przy tym cyklu od początku. Czas trwania całego odcinka to około 50 minut.

E-mocje to cykl, który wykorzystując wartościową literaturę dla dzieci i teatr, ma na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci i pomoc rodzicom w procesie wychowania. Do tej pory powstały dwa odcinki „E-mocje: o konfliktach” i „E-mocje: o grzeczności”, które można obejrzeć na YouTube teatrMiniatura.

Premiera odcinka o stracie odbędzie się w sobotę 26 czerwca o 12.00 na YouTube teatru, gdzie będzie można go bezpłatnie oglądać.
- reżyseria, scenografia: Edyta Janusz-Ehrlich
- muzyka i udźwiękowienie: Michał Jacaszek
- wystąpili: Wioleta Karpowicz, Szymon Wierejko, Andrzej Żak, kot Edward
- realizacja zdjęć, montaż: Rafał Wojczal (wojczal.com)
- realizacja dźwięku: Adam Wośko
- obsługa techniczna: Zbigniew Okęcki, Jacek Kaczkowski
- produkcja: Celina Zboromirska-Bieńczak
- współpraca merytoryczna: Agnieszka Kochanowska, Justyna Sawicka

- prowadzenie warsztatów „Jakie emocje Larson chował w szafie”: Monika Tomczyk
- rozmowa dla dorosłych: Magdalena Mikulska, Joanna Trzaska
Produkcja: Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku
Współpraca: Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja, Wydawnictwo Mamania
[/b]

11. pokazów Kina Letniego w Orłowie z okazji 11. edycji kina

28 czerwca o 21.45 na Scenie Letniej w Gdyni Orłowie, wystartuje jedenasta edycja Kina Letniego w Orłowie. Jest to cieszący się zainteresowaniem cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem w magicznym otoczeniu mola w Orłowie i z widokiem na morze. Zaprezentowane zostaną filmy światowego formatu i najciekawsze pozycje minionego roku. Pokazy odbywać się będą w każdy poniedziałek i wybrane wtorki od 28 czerwca do 10 sierpnia. Przez całe wakacje odbędzie się 11 seansów.

Podobnie jak w latach ubiegłych wieczorne pokazy kina plenerowego w Gdyni Orłowie poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe. Szczególnie trudny był dla kin ostatni pandemiczny rok, co wpłynęło na niedostępność wielu tytułów – teraz będzie można je nadrobić w najpiękniejszym gdyńskim kinie letnim.

Na otwarcie i zamknięcie cyklu zaprezentowana zostanie zwariowana amerykańska komedia „Palm Springs” Maxa Barbakowa, współczesna wersja „Dnia Świstaka”. Inteligenta i przezabawna komedia stała się rewelacją festiwalu w Sundance oraz nagrodzona „Critics Choise” i jest idealną pozycją na pandemiczne czasy, w których żyjemy.

W programie pojawiły się również takie głośne tytuły jak: „Sound of metal” Dariusa Mardera nominowany w tym roku do 6 Oskarów. Trzymający w napięciu amerykański dramat, jeden z najbardziej fascynujących filmów tego roku. Nominowany do Cezarów za najlepszy scenariusz i kreację aktorską i rewelacja festiwalu w Wenecji francuski komediodramat „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominka Molla. Komedia „Arab Blues” w reż. Manele Labidi, opowiadająca o młodej Selmie, która próbuje otworzyć gabinet psychiatryczny w rodzinnym mieście w Tunezji i zderza się z konserwatyzmem rodzinnym i narodowym.

W programie nie mogło zabraknąć filmu „Gniazdo” w reżyserii Seana Durkina z fenomenalnymi kreacjami Juda Law i Carrie Coon; słodko-gorzkiej satyry z Finlandii „W co grają ludzie” porównywanej do przebojów kinowych „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „Niewinne kłamstewka” czy pełnej czarnego humoru, brytyjskiej komedii sensacyjnej „Śmierć gwarantowana (albo zwrot pieniędzy)”.

Wszystkie projekcje rozpoczynają się o godzinie 21.30 (wyjątkiem są pokazy w czerwcu, które ropoczynają się o 21.45). Bilety: 14 zł. Więcej informacji i zakup biletów www.kinoletnie.info

Program
Poniedziałek, 28 czerwca, godz. 21.45 - "Palm Springs"
Wtorek, 29 czerwca, godz. 21.45 - "Sound of Metal"
Poniedziałek, 5 lipca, godz. 21.30 - "Tylko zwierzęta nie błądzą"
Poniedziałek, 12 lipca, godz. 21.30 - "Arab Blues"
Poniedziałek, 19 lipca, godz. 21.30 - "Kłamstewko"
Poniedziałek, 26 lipca, godz. 21.30 - "Poznajmy się jeszcze raz"
Wtorek, 27 lipca, godz. 21.30 - "W cieniu drzewa"
Poniedziałek, 2 sierpnia, godz. 21.30 - "Gniazdo"
Wtorek, 3 sierpnia, godz. 21.30 - "Śmierć gwarantowana (albo zwrot pieniędzy)"
Poniedziałek, 9 sierpnia, godz. 21.30 - "W co grają ludzie"
Wtorek, 10 sierpnia, godz. 21.30 - "Palm Springs".

Teatr Atelier: 28. Lato Teatralne w Sopocie

Słowami patronki Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej zaprasza do Sopotu na 28. Lato Teatralne. Tego roku teatralny maraton pod wieloma względami będzie szczególny, a dokładniej - szczególnie wyjątkowy. Każdy znajdzie coś dobrego dla siebie - młodzi i starsi, klasyczni i awangardowi, spragnieni wrażeń i łaknący odpoczynku. Zobaczymy dwa spektakle: pierwszy z nich to „Maria” w reżyserii André Hübnera-Ochodlo, który powstał w koprodukcji z Teatrem Nowym w Poznaniu. Opowiada o młodej, ciężarnej dziewczynie, która z werwą mierzy się z wyzwaniami XXI wieku.

Druga sztuka muzyczna, „Bar- Macabre” w reżyserii mistrza Jerzego Satanowskiego z plejadą aktorskich gwiazd, to teatralny majstersztyk - rozbawi Państwa do łez. Wystąpią także Janusz Radek, Mika Urbaniak & Victor Davis, Magda Umer, Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz, Katarzyna Żak, Nula Stankiewicz & Janusz Strobel.

Nie zabraknie stałych punktów naszego programu: II etapu konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” oraz XVI Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską, które po brzegi wypełnione zostaną artystami z całego świata i wspaniałą muzyką.
W ramach MSzKŻ odbędzie się wielka premiera SOUNDING JERUSALEM - niezwykłego spotkania artystów z Austrii, Niemiec, Izraela i Polski i czterech kultur: żydowskiej, muzułmańskiej, ormiańskiej i chrześcijańskiej.

Usłyszymy utwory instrumentalne oraz pieśni w języku hebrajskim, jidysz i polskim.
- Tegoroczne Lato Teatralne dedykujemy 120-leciu Sopotu - mówią przedstawiciele Atelier. - Każdy wieczór będzie niezapomniany. Na widzów czeka wachlarz artystycznych wrażeń: namiętne tango, orientalne i porywające dźwięki całego świata, jazzowe wariacje, teatralne perły i śmieszne aż do łez recitale. Od początku lipca do końca sierpnia czekamy na Państwa w Teatrze Atelier tuż przy plaży. Niech szum morza i czarująca atmosfera naszego teatru sprawią, że to lato będzie niezapomniane.
Teatr Atelier
Aleja Franciszka Mamuszki 2, Sopot

"Marlena Dietrich. Iluzje" Scena Letnia w Orłowie

W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do prapremiery spektaklu „Marlena Dietrich. Iluzje” Jacka Bały w reżyserii autora, która otworzy 26 czerwca XXV sezon na Scenie Letniej w Orłowie.
Niekwestionowana gwiazda. Charyzma, osobowość, talent. Marlena Dietrich to ikona. Jej życie pełne było muzyki, kina, mężczyzn i skandali. Publicznie potępiła nazizm i wyjechała do Stanów Zjednoczonych, wspierała amerykańskich żołnierzy. Żyła jak chciała, a chciała wszystkiego, i miała wszystko. Jak obiecują twórcy, ich spektakl przeniesie nas na umowny plan zdjęciowy filmu opowiadającego o jej życiu i karierze. Marlena, jej rodzina, kochankowie i współpracownicy, a w tle czarno - biały świat kina, nieśmiertelne przeboje i historia XX wieku.

Reżyseria i scenografia: Jacek Bała
Muzyka i aranżacje: Piotr Salaber
Choreografia: Michał Pietrzak
Kostiumy: Sabina Czupryńska
Przygotowanie wokalne: Barbara Czarkowska
Asystent reżysera: Olga Barbara Długońska

Nagrań muzycznych dokonano w Studio 124 w Warszawie pod dyrekcją Piotra Salabera.
Mariusz “Fazi” Mielczarek - saksofony, Krzysztof Barcik - gitary , Chris Aiken - instrumenty perkusyjne, Piotr Salaber – fortepian, realizacja nagrań - Chris Aiken

Prapremiera: 26 czerwca 2021 na Scenie Letniej w Orłowie
Marlena – Beata Buczek-Żarnecka
Ojciec, Dimsdale – Dariusz Szymaniak
Matka Pawełka – Olga Barbara Długońska
Matka Marleny – Małgorzata Talarczyk
Marie – Monika Babicka
Pawełek – Weronika Nawieśniak
Reżyser – Krzysztof Berendt
Eliza, Marie Daugin – Marta Kadłub
Harry, Szeryf Koegh, Joshua Waldszhmidt – Mariusz Żarnecki
Amy – Agnieszka Bała
Karl, Milioner, Kennedy – Szymon Sędrowski
Josef von Sternberg, Kent – Maciej Sykała
Max, Pasażerka, Maria Dembowska – Martyna Matoliniec
Rudi Sieber, Żołnierz, John Lebowski – Maciej Wizner
Jerry Fox, Manfred – Rafał Kowal
Edith Piaf – Elżbieta Mrozińska
Jean Gabin – Bogdan Smagacki
Frank Sinatra, Chang – Jakub Kornacki
Tom, Zbigniew Cybulski – Grzegorz Wolf
Irma Klaus – Agata Moszumańska

W wakacyjnym repertuarze XXV Sceny Letniej Teatru Miejskiego w Gdyni Orłowie, oprócz prapremierowej Marleny Dietrich, zobaczymy również:
- rodzinno-towarzyską rzeź, czyli „Boga mordu” Yasminy Rezy
- pełną muzycznych przebojów „Osiecką. Archipelagi”
- ironiczno-nostalgiczne „Jesteśmy na wczasach” Młynarskiego oraz „Rodzinne czytanki nad morzem”.
Teatr Miejski
im. Witolda Gombrowicza
Gdynia, Plaża Orłowo
Scena Letnia, wejście nr 17, Przebendowskich
Bilety normalny 70 zł, ulgowy 60 zł

Kino Letnie Sopot-Zakopane

1 lipca rusza najdłuższy wakacyjny festiwal filmowy w Polsce. BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane.
Festiwalowe kina, zlokalizowane w ulubionych wakacyjnych destynacjach – nad morzem, w górach i wśród mazurskich jezior – będą otwarte i bezpłatnie dostępne przez cały lipiec i sierpień. W Sopocie, który w tym roku obchodzi 120. urodziny oraz 60-lecie sopockich festiwali, widzowie będą mogli codziennie oglądać filmowe hity na najdłuższym w Europie drewnianym molo, a w Zakopanem u podnóża Tatr z widokiem na Giewont. Dodatkowo, we wszystkie wakacyjne wtorki i środy festiwal zacumuje w Giżycku, gdzie projekcje filmowe zaplanowano w Ekomarinie, nad przepięknym jeziorem Niegocin. To wyjątkowe miejsce, w którym filmy można oglądać również z zacumowanych jachtów. Dla żeglarzy przygotowano specjalną festiwalową częstotliwość radiową 87,7 MHz, dzięki której znajdą się na filmowej fali. W każdej lokalizacji obowiązują zasady bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk i odpowiedni dystans na widowni (szczegóły na www.kinoletnie.pl/bezpieczenstwo).

Zrównoważony repertuar na każdy dzień
Festiwal rozpocznie się 1 lipca (czwartek) mocnym akcentem - multimedialnym widowiskiem Luca Bessona i Yanna Arthusa-Bertranda „Home - S.O.S. Ziemia!”. Film pokazuje piękno planety z lotu ptaka, podkreślając jak wielkie znaczenie dla roślin, zwierząt i ludzi ma zachowanie równowagi między wszystkimi formami życia. Analizując niszczące działania człowieka na przestrzeni stuleci, twórcy filmu pozostawiają nas jednak z nadzieją na lepsze jutro, pokazując inicjatywy i projekty, które mają zapobiec negatywnym zmianom. Repertuar festiwalu został tradycyjnie podzielony na dni tematyczne, z których trzy - wtorki, czwartki i niedziele odbywają się pod patronatem Banku BNP Paribas i poruszają tematykę Celów Zrównoważonego Rozwoju:

Poniedziałki: Siła Muzyki
W sekcji, której patronuje Radio Zet, znalazły się filmy o tematyce muzycznej, w tym wyjątkowy dokument „Skandal. Ewenement Molesty” o początkach polskiej sceny hip-hopowej, rozśpiewany „La La Land”, biograficzna „Whitney” i głośne „Narodziny gwiazdy” z Lady Gagą i Bradleyem Cooperem.

Wtorki: Otwarci na świat
Na ekranie pojawią się filmy, zwracające uwagę na 10. Cel Zrównoważonego Rozwoju: Mniej nierówności, w tym najnowszy film złotego dziecka światowego kina Xaviera Dolana „Mathias i Maxime”, w którym jeden aktorski pocałunek wstrząsa starą znajomością, a także obsypany nagrodami na międzynarodowych festiwalach filmowych, pełen drobnych gestów współczucia i miłości „Kafarnaum” w reżyserii Nadine Labaki.

Środy: Oscary
Oscarowe środy stały się tradycją festiwalu. W niepowtarzalnych plenerowych okolicznościach przyrody widzowie zobaczą m.in. film „Parasite”, który wywrócił do góry nogami światową kinematografię oraz słynnego „Jokera” Todda Phillipsa z oscarową rolą Joaquina Phoenixa, a także nominowaną do najważniejszej nagrody filmowej „Zimną Wojnę” Pawła Pawlikowskiego ze wspaniałymi rolami Joanny Kulig, Tomasza Kota, Agaty Kuleszy i Borysa Szyca.

Czwartki: Świat Cię potrzebuje
Tego dnia będą pokazywane najciekawsze produkcje nawiązujące do 13. Celu Zrównoważonego Rozwoju: Działania w dziedzinie klimatu. Cykl rozpoczyna wspomniany wcześniej „Home – S.O.S. Ziemia!”, a dopełnia brutalnie szczera „Kraina miodu” pokazująca bezmyślną eksploatację natury przez człowieka oraz „Lorax” - propozycja dla całej rodziny, zbudowana wokół marzenia znalezienia prawdziwego drzewa w świecie, w którym wszystkie lasy zostały wycięte.

Piątki ze Storytel: kino w związku z literaturą
Na ekranie pojawią się najgłośniejsze adaptacje filmowe, wśród nich: „Tajemniczy ogród” Marca Mundena z Colinem Firthem, „Dziewczyna z pociągu” Tate Taylor i dwa filmy Guya Ritchiego o najsłynniejszym detektywie świata „Sherlocku Holmesie”.

Soboty: Komedie, komedie
W soboty na festiwalu królują komedie, a wśród nich sensacja ostatniego sezonu „Palm Springs”, zwariowana, brawurowa komedia w reżyserii Guya Ritchiego „Dżentelmeni”, klasyczny kryminał w humorystycznym wydaniu czyli „Na noże” Riana Johnsona oraz propozycja dla całej rodziny „Sekretne życie zwierzaków domowych”.

Niedziele: Kobieta z kamerą
Zamykamy filmowy tydzień produkcjami pokazującymi wyraziste kobiety po obu stronach kamery. W repertuarze sąsiadują ze sobą: artystyczne arcydzieło „Portret kobiety w ogniu” Céline Sciammy, „Proxima” Alice Winocour z Evą Green w roli wyjątkowej astronautki oraz superbohaterka „Wonder Woman” ze zjawiskową Gal Gadot w reżyserii Patty Jenkins. Tego dnia wyświetlamy filmy o wzmacnianiu pozycji kobiet i dziewczyn, reżyserowane przez kobiety, o kobietach i z kobietami w rolach głównych. W ten sposób festiwal realizuje 5. Cel Zrównoważonego Rozwoju: Równość płci.

Pełny repertuar, harmonogram projekcji i zwiastuny filmów na stronie www.kinoletnie.pl

Teatr Gdynia Główna podwójna premiera: „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema oraz „Teohiphip” wg „Podróży 20” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema

27 czerwca 18:00 dwa spektakle grane jeden po drugim
To będzie teatralna podróż w czasie, przestrzeni i rzeczywistości. Teatr Gdynia Główna zaprasza do namacalnego kontaktu z futurystycznymi światami Stanisława Lema. W ramach projektu "2021: Odyseja Lemowska" zaprezentujemy dwie premiery, dwa spektakle grane jeden po drugim, których akcja rozgrywać się będzie podczas Kongresu Futurologicznego.

„Kongres futurologiczny” Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Marek Kościółek, Bartłomiej Sudak, Krystian Wieczyński

Jak odróżnić ułudę od rzeczywistości? Czy obudzenie się z koszmaru oznacza ostateczny powrót do prawdziwego życia?
Właśnie na takie pytania i dylematy będzie musiał znaleźć odpowiedź Ijon Tichy, gwiezdny podróżnik i prelegent Kongresu Futurologicznego. Mężczyzna oszołomiony silnymi środkami halucynogennymi trafi do świata, gdzie teraźniejszość wydaje się zbyt idealna. Tichy wyruszy więc w podróż pomiędzy jawą i snem w rozpaczliwej próbie dotarcia do prawdy. W trakcie swojej wyprawy odwiedzi światy, gdzie problemy społeczne udało się rozwiązać w sposób radykalny i będzie kuszony nową rzeczywistością. Bo może nie warto kwestionować przejmującego szczęścia, nawet jeśli wywołano je w sposób sztuczny?
Spektakl Idy Bocian wciągnie widzów w hipnotyczną wyprawę prelegenta Kongresu i zachęci do wspólnego podważania wytworów naszej ludzkiej percepcji.

„Teohiphip” wg „Podróży 20” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Marek Kościółek, Bartłomiej Sudak, Krystian Wieczyński

Naprawić, oczyścić, wyregulować i przede wszystkim uporządkować historię człowieka! Właśnie takie są główne cele programu TEOHIPHIP, czyli Telechronicznej Optymalizacji Historii Powszechnej Hyperputerem, którego szefem w XXVIII wieku zostaje gwiezdny podróżnik - Ijon Tichy. Zapraszamy do uczestnictwa w burzliwym rozliczeniu i podsumowaniu efektów tego projektu w ramach Ósmego Światowego Kongresu Futurologicznego. Dyskusja naukowców ujawni katastrofalne porażki tego szeroko zakrojonego programu i równie tragiczne sposoby ich poprawek, pojawią się też próby znalezienia winnych i ich sprawiedliwego ukarania. Nie będzie to jednak łatwe, bo jak zdyscyplinować kogoś za nieprzemyślaną ewolucję ziemskich zwierząt?

Spektakl Grzegorza Kujawińskiego stanie się fascynującą podróżą przez historię ludzkości, odpowie na pytanie, dlaczego nasza historia wygląda tak, a nie inaczej i w przekonujący sposób pokaże, czym grożą zabawy w Boga.

Uwaga: w spektaklu wykorzystywane są efekty zbliżone do działania lampy stroboskopowej
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/495582405111262/

„Kongres futurologiczny” Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Ida Bocian
Obsada: Marek Kościółek, Bartłomiej Sudak, Krystian Wieczyński
Światło: Kajetan Tomaniak
Muzyka: algorytmy TrueGrid A-100 oraz AcidMachine2
„Teohiphip” wg „Podróży 20” z „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema
Scenariusz: Ewa Ignaczak
Reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Marek Kościółek, Bartłomiej Sudak, Krystian Wieczyński
Światło: Kajetan Tomaniak


27 czerwca godz. 18.00
Bilety: 45/50 zł – dwa spektakle
Rezerwacja:
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

Teatr Gdynia Główna premiera spektaklu „Czy Pan istnieje, Panie Johns?” oraz pokaz przedstawienia „Maska”

2 lipca 2021 godz. 19:00
„Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Filip Wójcik
Artefakty: Czesław Podleśny
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska

Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka?
Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy.
Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?

Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!

Dodatkowo zaraz po premierowym przedstawieniu zostanie zaprezentowany spektakl „Maska”.
"Maska" Stanisława Lema, adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak, obsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!
Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty.
Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?
Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1646351722225942
Spektakle „Czy Pan istnieje, Panie Johns?” oraz „Maska” w reżyserii Ewy Ignaczak powstał w ramach projektu „2021 Odyseja Lemowska”.

„Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Filip Wójcik
Artefakty: Czesław Podleśny
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
"Maska"
Stanisława Lema
adaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
Muzyka: Maciej Szkudlarek

PREMIERA
2 lipca godz. 19.00
Bilety: 35/40 zł
Rezerwacja:
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

KINO NA DACHU TEATRU SZEKSPIROWSKIEGO

Kino plenerowe na dachu Teatru Szekspirowskiego czeka. Pokazy inspirowane są słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema”, które odbywają się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku. Przez całe wakacje odbędą się 33 seanse w wyjątkowej scenerii - z widokiem na dachy gdańskich kamienic.

W tym roku ponownie zaprezentowane zostaną najciekawsze filmy ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na najważniejszych światowych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, Cannes, Sundance czy Wenecja. Pojawią się też filmy o charakterze wielkomiejskim, których akcja rozgrywa się w wielkich metropoliach oraz filmowe powtórki z Nowym Jorkiem w tle.

W ten sposób w programie znalazły się wielkomiejskie obrazy: „Frances Ha” Noah Baumbacha oraz „Tylko Kochankowie Przeżyją” Jima Jarmuscha, dystopijny brytyjski „High Rise” Bena Wheatleya, roztańczona „Ema” Pablo Laraina z Chile a także bardzo osobiste i kameralne „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

Program Kina na Szekspirowskim to również filmy, które na przestrzeni ostatnich miesięcy pojawiały się na chwilę w kinach w przerwach pomiędzy kolejnymi lockdownami i których widzowie mogli nie mieć okazji zobaczyć na dużym ekranie: „Palm Springs” Maxa Barbakowa, „Sound of Metal” Dariusa Mardera, „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, „Kłamstewko” Lulu Wang.

Ze względu na ograniczenia ilościowe widowni większość filmów zagrana zostanie dwukrotnie w różnych terminach a nowością w tym roku będą na koniec sierpnia pokazy pełnometrażowych animacji z partnerskiego festiwalu Animafest Gdańsk, czyli 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. W sumie przez całe wakacje odbędą 33 pokazy filmowe z zachowaniem procedur bezpieczeństwa i rygoru sanitarnego.

W przypadku deszczowej prognozy pogody wybrany seans będzie przekładany na inny termin.

Bilety: 14 zł.
Miejsce projekcji: Dach / Taras Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (Taras na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru).

Więcej informacji i zakup biletów www.KinoNaSzekspirowskim.pl
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski. Partnerzy medialni: Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane, Trójmiasto.pl, Chilli Zet.

KINO NA SZEKSPIROWSKIM 2021 – PROGRAM POKAZÓW
25.cze pt. 21:45 Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos, Francja, 2019, 115 min.
30.cze śr. 21:45 Ema, reż. Pablo Larraín, Chile, 2019, 102 min.
01.lip czw. 21:45 W co grają ludzie, reż. Jenni Toivoniemi, Finlandia 2020, 117 min.
03.lip sob. 21:45 Kłamstewko, reż. Lulu Wang, Chiny, USA, 2019, 98 min.
07.lip śr. 21:45 Przedszkolanka, reż. Sara Colangelo, USA, 96 min.
08.lip czw. 21:45 High Rise, reż. Ben Wheatley, Belgia, Wielka Brytania, 120 min.
10.lip sob. 21:45 Sound of Metal, reż. Darius Marder, USA, 2019, 120 min.
14.lip śr. 21:45 Frances Ha, reż. Noah Baumbach, USA, 2012, 86 min.
15.lip czw. 21:45 Najgorsze wiersze świata, reż. Gábor Reisz, Węgry, 2018, 97 min.
17.lip sob. 21:45 W cieniu drzewa, reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson, Dania, Islandia, 89 min.
21.lip śr. 21:45 Tylko kochankowie przeżyją, reż. Jim Jarmusch, Francja, Rumunia, 120 min.
22.lip czw. 21:45 Gniazdo, reż. Sean Durkin, Kanada, Wlk. Brytania, 2020, 107 min.
24.lip sob. 21:45 Arab Blues, reż. Manele Labidi, Francja, Tunezja, 2019, 88 min.
28.lip śr. 21:45 Sound of Metal, reż. Darius Marder, USA, 2019, 120 min.
11.sie śr. 21:30 High Rise, reż. Ben Wheatley, Belgia, Wielka Brytania, 120 min.
12.sie czw. 21:30 Tylko zwierzęta nie błądzą, reż. Dominik Moll, Francja, Niemcy, 2019, 116 min.
14.sie sob. 21:30 Przedszkolanka, reż. Sara Colangelo, USA, 96 min.
16.sie pon. 21:30 W co grają ludzie, reż. Jenni Toivoniemi, Finlandia 2020, 117 min.
18.sie śr. 21:30 Najgorsze wiersze świata, reż. Gábor Reisz, Węgry, 2018, 97 min.
19.sie czw. 21:30 Ema, reż. Pablo Larraín, Chile, 2019, 102 min.
21.sie sob. 21:30 W cieniu drzewa, reż. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson, Dania, Islandia, 89 min.
23.sie pon. 21:15 Kłamstewko, reż. Lulu Wang, Chiny, USA, 2019, 98 min.
25.sie śr. 21:15 Śmierć gwarantowana, reż. Tom Edmunds, Wielka Brytana, 2018, 90 min.
26.sie czw. 21:15 Palm Springs, reż. Max Barbakow, USA, 2020, 90 min.
28.sie sob. 21:15 Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos, Francja, 2019, 115 min.
29.sie niedz. 21:15 Animafest Lato: Zabij to i wyjedź z tego miasta, reż. Mariusz Wilczyński
30.sie pon. 21:15 Animafest Lato: Czerwony Żółw, reż. Michael Dudok de Wit
31.sie wt. 21:15 Animafest Lato: Louise nad morzem, reż. Jean-François Laguionie

„Balkon” - premiera Klaty na Scenie Kameralnej

Na Scenie Kameralnej w Sopocie możemy oglądać sztukę „Balkon” Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty.
Jan Klata, reżyser teatralny, dramaturg ma na swoim koncie ponad 30 spektakli zrealizowanych na deskach polskich i zagranicznych teatrów. Czy ta inscenizacja wielkiej klasyki spotka się z równie wspaniałym przyjęciem, co nagradzane i szeroko komentowane „Trojanki”?
„Balkon” Jeana Geneta to ostra satyra obyczajowa wymierzona przeciw społeczeństwu mieszczańskiemu. Bohaterowie sztuki: Sędzia, Biskup i Generał chronią się w domu publicznym przed szalejącą w mieście rewoltą. Na zewnątrz wali się stary porządek, a oni trwają w swych perwersyjnych iluzjach.

W spektaklu występują: Dorota Androsz - Irma, Carmen, Magdalena Boć - Elyane, Fotografka, Katarzyna Dałek - Irma, Carmen, Katarzyna Figura - Sędzia, Magdalena Gorzelańczyk - Chantal, Urszula Kobiela - Marlyse, Agata Woźnicka - Rosine, Piotr Biedroń - Roger, Krzysztof Gordon - Wysłannik, Jacek Labijak - Żebrak, Krzysztof Matuszewski - Biskup, Marcin Miodek - Krew, Buntownik, Jan Napieralski - Artur, Robert Ninkiewicz - Generał, Jakub Nosiadek - Sperma, Buntownik, Cezary Rybiński - Komendant policji, Jerzy Gorzko - Żebrak, Jarosław Tyrański - Żebrak, Piotr Witkowski - Łzy, Buntownik.
Przekład Maria Skibniewska i Jerzy Lisowski; adaptacja, reżyseria, opracowanie muzyczne Jan Klata; scenografia, kostiumy, światło Mirek Kaczmarek, choreografia Maćko Prusak.

Scena Kameralna
Teatr Wybrzeże
Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot
Kolejne spektakle: 14, 15, 16 i 18 lipca

„Beton” – spektakl inspirowany historią najdłuższego gdańskiego falowca

W Teatrze Miniatura spektakl zajmujący się jednym z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Gdańsku.
Przedstawienie powstało w ramach projektu „Falowiec, czyli podróż w historię” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Jest adaptacją popularnej książki „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej.- „Beton” to fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata - nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego - opowiada reżyser spektaklu Michał Derlatka, dyrektor Miniatury.

Premiera odbywa się w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich z pomysłu aktora Wojciecha Stachury, cenionego za liczne role w spektaklach Miniatury, pomysłodawcy Rodziny Papetów. Stachura jest tegorocznym laureatem Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, m.in. za rolę Inżyniera w „Betonie”.

Do artystycznej współpracy zostali zaproszeni specjalista od animacji i nowych technologii wizualnych Sebastian Łukaszuk oraz Michał i Mateusz Sarapata, czyli Sarapata Sound Workers, którzy mają na swoim koncie współpracę z wytwórniami takimi jak Fonobo, Asfalt Records i Kayax. Wykonanie: Wojciech Stachura, wykonanie piosenek: Marta Złakowska, głosy - Zofia Bartoś, Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Srebrowski.

Teatr Miniatura
Aleja Grunwaldzka 16, Gdańsk
Bilety 27-30 zł, na stronie albo w kasie teatru. Spektakl: 25.06.

„Znaczy Kapitan” w Teatrze Miejskim w Gdyni

W Teatrze Miejskim w Gdyni grany jest spektakl „Znaczy Kapitana”.
„Znaczy kapitan” autorstwa Karola Olgierda Borchardta, jedna z głośniejszych polskich powieści marynistycznych zostanie przeniesiona na deski teatru. Lata 20 - 30 XX wieku, wielkie transatlantyki, ich dowódcy, życie na statku. Twórców sztuki czeka nie lada zadanie, bo książka to skarbnica marynarskich wspomnień napisanych barwnie i z poczuciem humoru. Lekko, ale niebanalnie i z wielką znajomością tematu. Czy tę lekkość i wiedzę zarazem uda się przenieść na deski teatru? Zobaczymy.
Obsada: Karol Olgierd Borchardt (Mariusz Żarnecki), kapitan Mamert Stankiewicz (Piotr Michalski), Narrator (Dariusz Szymaniak), Zosia Bielska szansonistka, Rewa Janowic (Martyna Matoliniec), Hanka Kwiecińska szansonistka, Molly (Marta Kadłub), Olga Szaciłłówna szansonistka, Siostra (Weronika Nawieśniak), Uczeń I, Oficer I, Siaś, Józek Reutt ( Krzysztof Berendt), Uczeń II, Oficer II, Kapitan Kosko, Szermierz (Maciej Wizner), Uczeń III, Oficer III, Kot, Premier, Dalajlama (Szymon Sędrowski), Żaglomistrz, Rabin, John, Profesor (Grzegorz Wolf); Starszy oficer Konstanty (Maciej Sykała), Przesłuchujący Komandor I, Prowiantowy, Minister (Rafał Kowal), Przesłuchujący Komandor II, Lekarz, Premier (Bogdan Smagacki). Adaptację przygotował Paweł Huelle. Reżyseria Krzysztof Babicki, scenografia Marek Braun, choreografia Katarzyna Maria Migała.

Teatr Miejski
im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26, Gdynia
Bilety normalny - 60, ulgowy - 50

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki