Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aktorzy – amatorzy przybliżą nasze wiejskie tradycje. Powstaje etnomusical (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Zdjęcia żniwne były kręcone w plenerze - w Podleńcach i Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Zdjęcia żniwne były kręcone w plenerze - w Podleńcach i Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej Piotr Łozowik
Trwa realizacja etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela”. To pełna muzyki i tańca historia miłosna, realizowana na podlaskiej wsi. Wszystko w duchu tradycji. Większość aktorów - amatorów pochodzi z gminy Dobrzyniewo Duże.

Przypomnijmy, że castingi do etnomusicalu odbyły się w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym. Zostało wybranych 49 uczestników castingu. Prawie 80 proc. aktorów - amatorów pochodzi z terenu gminy Dobrzyniewo, pozostałe osoby są z Białystoku, Łap,Warszawy, Poznania, a nawet Gdańska. W realizacji etnomusicalu przed kamerą wystąpił m.in. Wojciech Cybulski wójt Gminy Dobrzyniewo Duże, który gra rolę szlachcica – juniora. W ramach tworzenia etnomusicalu aktorzy uczestniczyli w warsztatach tańca, śpiewu, żęcia zboża, darcia pierza oraz innych czynności przy pracach wiejskich.

Cała obsada z zespołem Narwianie, aktorami i statystami to zespół 70 osób.

- Pierwsze wspaniałe dni zdjęciowe za nami. Na planie filmowym panowała radosna, sielska atmosfera. Energia debiutujących aktorów uczyniła te dni wyjątkowymi - mówi Oktawiusz Stępień z GCK w Dobrzyniewie Dużym. - Zdjęcia żniwne były kręcone w Podleńcach. Jesteśmy w połowie kręcenia scen w plenerze. Potem zdjęcia będą kręcone we wnętrzach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – np. sceny darcia pierza i kiszenia kapusty.

Etnomusical „Od Kupalnocki do wesela" to filmowa historia miłosna - pełna muzyki i tańca z polską wsią w tle. A lokalne obrazki obrzędowe zrealizowane jest w podlaskich pejzażach. Wszystko w duchu tradycji: Kupalnocka, dożynki, taniec z wiankami i pochodniami, wieniec ślubny, żniwa, kiszenie kapusty, darcie pierza. To będzie podróż przez 5 obrzędów i opowieść o rodzącej się miłości między bohaterami.

Produkcji towarzyszy zespół Narwianie. Film muzyczny jest ukoronowaniem działalności - jubileuszem – działającego od 65 lat zespołu.

Oto twórcy etnomusicalu:

  • reżyseria - Adam Karasiewicz,
  • choreografia - Leszek Gaiński,
  • kierownik muzyczny, kierownik zespołu Narwianie - Piotr Gołowczyc,
  • operator i reżyser filmowy - Marek Włodzimirow,
  • inicjatorka i pomysłodawczyni (dyrektor GCK) - Joanna Sobieska,

Projekt realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020.

W ramach EDD organizatorzy zapraszają do obejrzenia reportażu z realizacji tego projektu muzycznego o podlaskiej obrzędowości 20 września w kinie plenerowym w Pogorzałkach (o godz. 18). Reportaż będzie zawierał: wypowiedzi twórców i artystów, fragmenty filmu oraz kulisy produkcji filmu, którego premiera przewidywana jest na październik.

Czytaj też:
Owocna współpraca międzynarodowa gminy Dobrzyniewo Duże z korzyścią dla strażaków i mieszkańców (zdjęcia)

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktorzy – amatorzy przybliżą nasze wiejskie tradycje. Powstaje etnomusical (zdjęcia) - Gazeta Współczesna

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki