Akt oskarżenia w sprawie Krystiana W. ps. „Krystek”: 65 przestępstw, m.in. nakłanianie nieletnich poniżej 15 roku życia do prostytucji

Jacek Wierciński
Akt oskarżenia w sprawie Krystiana W. ps. „Krystek”: zarzucają mu 65 przestępstw Piotr Hukało
Krystian W. „Krystek” i 4 inne osoby zostały oskarżone w ramach jednego z największych śledztw dotyczących przestępstw seksualnych w historii pomorskiej prokuratury. Mężczyzna miał dopuścić się nadużyć i molestowania wobec 35 pokrzywdzonych w tym 5 poniżej 15 lat – w tym nakłanianie ich do prostytucji.

- Prokuratura Okręgowa w Gdańsku aktem oskarżenia zakończyła postępowanie przygotowawcze przeciwko Krystianowi W. i innym osobom, między innymi o czyny o charakterze seksualnym. Aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku objęto 5 osób. Krystianowi W. zarzucono popełnienie 65 przestępstw na szkodę 35 pokrzywdzonych oraz na szkodę banku, Skarbu Państwa i towarzystw ubezpieczeniowych – relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.


Do sądu skierowany został właśnie akt oskarżenia.
Jak informują śledczy chodzi łącznie o 40 zarzutów dotyczących przestępstw przeciwko wolności seksualnej na szkodę 33 pokrzywdzonych. 5 pokrzywdzonych w chwili czynów nie miało ukończonych 15 lat, 20 pokrzywdzonych nie miało ukończonych 18 lat, a 3 pokrzywdzone były pełnoletnie.

Krystian W. skazany na 3 lata więzienia za gwałt na nastolat...

Chodzi głównie o przestępstwa gwałtów oraz usiłowania gwałtów, usiłowania doprowadzenia pokrzywdzonych do obcowania płciowego oraz obcowania płciowego z małoletnimi pokrzywdzonymi, w tym poniżej 15 roku życia. Krystian W. miał nakłaniać małoletnich pokrzywdzonych do prostytucji oraz czerpać z tego procederu korzyści majątkowe.

Krystianowi W. za wykorzystywanie nieletnich poniżej 15 roku życia grozi od 2 do 12 lat więzienia. Jednak w jego sprawie nie chodzi wyłącznie o przestępstwa natury seksualnej. Także uporczywe nękanie pokrzywdzonej, zmuszanie kolejnej pokrzywdzonej do określonego zachowania, udzielenie osobie małoletniej substancji psychoaktywnej, wyłudzenie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nienależnego świadczenia, wyłudzenie kredytu i pożyczki, oszustwo oraz usiłowania oszustwa na szkodę szeregu towarzystw ubezpieczeniowych, a także składanie fałszywych zeznań w toku postępowania o wykroczenie oraz ukrycie dokumentu.

Krystian W. przebywa w areszcie. Miał działać w latach 2006-15na terenie województwa pomorskiego, na terenie Trójmiasta, Pucka, Wejherowa i Władysławowa. Nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw.

Oprócz niego aktem oskarżenia objęty został Marcin T., któremu zarzucono 5 przestępstw przeciwko wolności seksualnej.

- Cztery zarzuty dotyczą przestępstwa obcowania płciowego z małoletnimi w zamian za korzyści majątkowe, w tym jedna z małoletnich pokrzywdzonych nie miała ukończonych 15 lat. Jeden zarzut dotyczy przestępstwa doprowadzenia małoletniej pokrzywdzonej do obcowania płciowego przy wykorzystaniu jej stanu bezbronności. Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2011- 2014 na terenie Pucka i Sopotu. Marcin T. nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw – tłumaczy prok. Wawryniuk.

W sprawie oskarżonych zostało również trzech kolejnych mężczyzn.

Jakub K., któremu śledczy zarzucają kilkukrotne obcowanie płciowe z małoletnią pokrzywdzoną poniżej 15 roku życia, w tym z wykorzystaniem jej stanu bezradności będący następstwem wypitego alkoholu oraz przestępstwo przywłaszczenia pieniędzy na szkodę innej pokrzywdzonej.
Krzysztof L., któremu zarzucono popełnienie przestępstwa nakłaniania pokrzywdzonej do składania fałszywych zeznań w toku postępowania przeciwko Krystianowi W. oraz przestępstwa oszustwa na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego.
Sebastian Ż., któremu zarzucono utrudnianie postępowania prowadzonego przeciwko Krystianowi W. poprzez podżeganie pokrzywdzonych do zmiany zeznań, dwa przestępstwa udzielenia pomocy Krystianowi W. oraz Krzysztofowi L. w popełnieniu oszustwa na szkodę towarzystw ubezpieczeniowych oraz popełnienie przestępstwa oszustwa na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zobacz: Krystian W. skazany na 3 lata więzienia za gwałt na nastolatce (Puck)

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pawel
w UK dostaliby po 12 - 15 lat spokojnie

ale w PL za jazde po piwie na rowerze dostaja wiecej niz ten "krystek"

taka mamy w PL sprawiedliwosc
Dodaj ogłoszenie