Akcja "Weź paragon 2013" na Pomorzu. Urzędy skarbowe nałożyły mandaty na prawie 1 mln zł

Maciej Wajer
Archiwum
Wyniki letniej akcji "Weź paragon", którą przeprowadzono w całym województwie pomorskim, pokazały, że nieuczciwych sprzedawców jest więcej niż rok temu. Łącznie nałożono kary wysokości prawie 1 mln zł.

Kontrolerzy urzędów skarbowych przeprowadzili w letnim sezonie kontrole prawie 13 tys. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą na terenie województwa pomorskiego. Wyniki, niestety, nie napawają optymizmem.
- W tegorocznej akcji "Weź paragon" nałożono łącznie w całym województwie 1937 mandatów - informuje Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Dla porównania, w 2012 roku takich mandatów było 1638.

Wysokość nałożonych w tegorocznej akcji mandatów jest niebagatelna, ponieważ sięga kwoty prawie 1 mln zł, a dokładnie wynosi 961 380 zł. W 2012 roku skarbówka nałożyła mandaty na łączną kwotę 880 150 zł. Warto wspomnieć, że akcję "Weź paragon" popierają konsumenci i sami przedsiębiorcy.

- To, że jakiś sprzedawca nie wręcza klientowi paragonu, jest po prostu nieuczciwe - mówi pani Katarzyna, prowadząca działalność w Kościerzynie. - Po pierwsze, jest to oszustwo, bo pieniądze uzyskane ze sprzedaży taki przedsiębiorca bierze prosto do kieszeni. Ponadto paragon jest dla konsumenta bardzo ważnym dokumentem, bo dzięki niemu może się ubiegać o reklamację.

Przedstawiciele Izby Skarbowej przyznają, że mimo licznych akcji informacyjnych o konieczności wręczania paragonów nadal się zdarza, że nieuczciwi przedsiębiorcy próbują oszukać Skarb Państwa i klientów.

- Niekiedy jest to działanie świadome, w myśl zasady "a może się uda", w niektórych przypadkach mamy do czynienia z niewłaściwym przeszkoleniem pracownika przez pracodawcę - stwierdza Barbara Szalińska. - Zdarzają się również sytuacje, w których sprzedawca zapomniał wręczyć paragon z powodu szybkiej obsługi klientów. Znaczącą rolę w tej sytuacji ma rosnąca świadomość podatników, którzy się coraz częściej domagają wydania paragonu.

Najwięcej mandatów nałożono w Gdyni. Było ich 385, na łączną kwotę 153 240 zł.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nairam

Akcję wszyscy popierają ... a dochód z mandatów nam rośnie! Czy można chcieć żeby było jeszcze lepiej? Gdyby paragonów nie dawali, to ... dochód by spadł a czy o to nam chodzi?
PS. Który dochód jest większy: ten z mandatów czy też z tytułu wydanych paragonów?!

G
GA

I nie daje nam żadnego paragonu.

Dodaj ogłoszenie