reklama

Akcja Polska. Tu mieszkam. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce trafią na bilbordy

Jacek WiercińskiZaktualizowano 
Jeden z siedmiu wzorów bilbordów. Bohaterowie akcji, którzy znaleźli się na reklamach, nie są aktorami, lecz autentycznymi wykonawcami opisanych zawodów wyłonionymi w castingu
Jeden z siedmiu wzorów bilbordów. Bohaterowie akcji, którzy znaleźli się na reklamach, nie są aktorami, lecz autentycznymi wykonawcami opisanych zawodów wyłonionymi w castingu mat. prasowy
Mieszkający w Polsce inżynier lotnictwa z Nigerii, instruktorka jazdy konnej z Uzbekistanu i piekarz z Wybrzeża Kości Słoniowej trafią na billboardy, które pojawią się na ulicach. To element kampanii społecznej realizowanej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców - "Polska. Tu mieszkam".

Kampania informować ma o ułatwieniach w legalizacji pobytu imigrantów i oswajać Pomorzan z ich obecnością. Liczba obcokrajowców będzie się bowiem zwiększać, a według części ekspertów, mogą oni pomóc rozwiązać problem starzenia się polskiego społeczeństwa.

Wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce oraz zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia - to niektóre z wprowadzonych od maja zmian w prawie.

Billboardy kampanii "Polska. Tu mieszkam" w czerwcu pojawią się na pomorskich ulicach, spoty transmitować będą m.in. TVP, TVN i stacje radiowe. Skierowane do cudzoziemców plakaty i broszury informujące o procedurach legalizacji pobytu w dziewięciu językach trafiły już do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku i 20 organizacji pozarządowych zajmujących się imigrantami. Niebawem przesłane zostaną także do Powiatowych Urzędów Pracy, a we wrześniu - na uczelnie. Koszt ogólnopolskiej akcji to około 200 tysięcy złotych.

Na Pomorzu - według danych z grudnia 2013 roku - ważne karty pobytu miało ponad 4,6 tysiąca osób. Najliczniejsze grupy stanowią przybysze zza wschodniej granicy - Ukraińcy (1245 osób), Rosjanie (645) i Białorusini (451).

- W obecnej sytuacji demograficznej, kiedy jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, można zastanawiać się nawet nad wprowadzeniem polityki proimigracyjnej - mówi dr Szymon Bachrynowski, politolog.
Według doktora Bachrynowskiego, podobnie jak Wielka Brytania możemy niebawem stanąć przed problemem braku rąk do pracy, zwłaszcza w niektórych zawodach.

Czy Polsce grozi zalew imigrantów- więcej na ten temat przeczytasz w piątkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 30.05.2014 r. albo kupując e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Baribal

Polakow wypedza sie z kraju a negrom robi sie kosztowna i bezsensowna reklame.

Dodaj ogłoszenie