Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja "Miasto na detoksie" wystartowała w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Z okazji Światowego Dnia Wody w Gdańsku rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja została zorganizowana w Przedszkolu nr 32
Z okazji Światowego Dnia Wody w Gdańsku rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja została zorganizowana w Przedszkolu nr 32 Przemysław Świderski
Substancje niebezpieczne znajdują się w wielu produktach, które codziennie używamy. Na przykład w kosmetykach, środkach czystości, nawet w zabawkach. Nie zdoła ich zatrzymać oczyszczalnia ścieków, te szkodliwe elementy trafiają do wody, do przyrody, na przykład do organizmów ryb, a potem... do nas wracają, jako pokarm. Ten zaklęty krąg obiegu trucizn trzeba przerwać, a przynajmniej go osłabić.

W jaki sposób? Poprzez zmniejszenie zużycia produktów zawierających różne szkodliwości. A cel ten możemy osiągnąć poprzez uświadamianie konsumentów.

Pionierem w tym uświadamianiu jest Gdańsk, gdzie w środę 22 marca, z okazji Światowego Dnia Wody, rozpoczęto kampanię pt. „Miasto na detoksie”. Inauguracja przedsięwzięć uświadamiających została zorganizowana w Przedszkolu nr 32. Dzieci pierwsze dały dowód, że można np. samemu produkować środki czystości – takie, po których nie pozostają niebezpieczne odpady.

- Promujemy akcję „Miasto na detoksie” między innymi poprzez zapoznawanie z nią rodziców naszych podopiecznych – mówi Małgorzata Rynkiewicz, dyrektor Przedszkola nr 32 w Gdańsku. - Przekonujemy na przykład, że kosmetyczka może nam zrobić z produktów naturalnych maseczkę na twarz. W naszym przedszkolu od około 12 lat realizujemy autorski program edukacji ekologicznej.

W kampanii „Miasto na detoksie” uczestniczy 26 dzieci, na 102 wszystkich podopiecznych.

- Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity” - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Projekt ten zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego. Ma charakter edukacyjny oraz badawczy. W ramach kampanii "Miasto na detoksie" pragniemy edukować nie tylko dorosłych, ale też dzieci, dlatego, nasza wizyta oraz inauguracja kampanii w Przedszkolu nr 32 w Gdańsku.

Najmłodsi gdańszczanie wykonują wspólnie naturalne środki czystości, wykorzystując do tego sodę oczyszczoną, ocet, kwasek cytrynowy.

Wykonane przez przedszkolaków preparaty, były zaraz wykorzystywane do czyszczenia, m. in umywalni. W to sprzątanie – pucowanie przedszkola - zaangażowali się także m.in. wiceprezydent Piotr Grzelak i Jacek Skarbek, prezes zarządu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, która jest jednym z realizatorów międzynarodowego projektu NonHazCity.

- W czerwcu bieżącego roku mieszkańcy Gdańska zostaną zaproszeni do udziału w badaniu pilotażowym – mówił prezes Jacek Skarbek. - Mieszkańcy wybranych gospodarstw domowych przez pół roku będą starali się zmieniać swe przyzwyczajenia, używać inne produkty niż dotychczas – wybiorą produkty bardziej ekologiczne.

- W kampanii weżnie udział około 10 rodzin. Przyjmowanie chętnych rozpocznie się latem 2017 roku – mówiła Agnieszka Klugmann, kierownik Działu Promocji i Edukacji Ekologicznej, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociagowo-Kanalizacyjnej. Zakończenie kampanii planowane jest na luty 2019 roku.

Dlaczego tak istotna jest kampania na rzecz używania produktów nie zawierających szkodliwych substancji? Przecież mamy doskonale oczyszczalnie ścieków. Jak wyjaśnił Jacek Skarbek, nie wszystkie substancje oczyszczalnia zatrzyma. Do Bałtyku przedostają się np. mikroplastik, hormony, antybiotyki.

Projekt NonHazCity jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Strona internetowa projektu powstała na bazie strony wypracowanej w ramach projektu „Baltic Info Campaign on Hazardous Substances” (Bałtycka Kampania Informacyjna dotycząca Substancji Niebezpiecznych) (LIFE 10 INF/EE/108) i jest współfinansowana z programu LIFE+ finansowego instrumentu Unii Europejskiej w latach 2011-2015.

Z Polski w projekcie NonHazCity uczestniczą

  • Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna,
  • Uniwersytet Gdański oraz
  • Urząd Miejski w Gdańsku.

Międzynarodowym liderem tego przedsięwzięcia jest Miasto Sztokholm w Szwecji. Więcej wiadomości można znaleźć na www.miastonadetoksie.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki