Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja liczenia bezdomnych w Gdańsku. Służby w nocy 13/14.02.2019 r. sprawdzały pustostany, altanki, bocznice kolejowe [zdjęcia]

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Akcja liczenia bezdomnych w Gdańsku w nocy z 13 na 14.02.2019
Akcja liczenia bezdomnych w Gdańsku w nocy z 13 na 14.02.2019 KMP Gdańsk
Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, Straży Ochrony Kolei, przedstawiciele organizacji pozarządowych -w sumie łącznie ponad 70 osób- przeprowadzili w nocy z 13 na 14 lutego akcję liczenia osób bezdomnych w Gdańsku. Wyniki zebranych ankiet mają być znane za kilka dni.

Do godz. 2 w nocy z 13 na 14 lutego trwała akcja liczenia osób bezdomnych w Gdańsku. Odbyło się to w ramach
ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Wspólne patrole odwiedziły dziś w nocy miejsca niemieszkalne, pustostany, kanały, zsypy, bocznice kolejowe, dworce. Dotarły do osób bez dachu nad głową, by dowiedzieć się w jakim są wieku, jakie jest ich wykształcenie, stan zdrowia czy przyczyna złej sytuacji życiowej. Prowadzący badanie liczenia osób w kryzysie bezdomności informowali również potrzebujących o kompleksowej, pomocowej ofercie miasta. Proponowali im wsparcie.

– Dzięki Państwa zaangażowaniu uzyskamy kolejne, rzetelne dane o sytuacji osób bezdomnych w mieście – mówił podczas wieczornej odprawy służb Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych, który uczestniczył w akcji. – Co roku dzięki działaniom miasta, służb miejskich i organizacji pozarządowych udaje się zaktywizować blisko 80 osób w kryzysie bezdomności. Znajdują zatrudnienie, szkolą się. Uczestniczą w rozmaitych projektach aktywizujących, włączają się w życie społeczne. Chcemy, by ten proces postępował. Stąd tak ważny jest monitoring sytuacji w mieście i coraz skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnemu zjawisku.

Co roku dzięki działaniom miasta, służb miejskich i organizacji pozarządowych udaje się zaktywizować blisko 80 osób w kryzysie bezdomności. Znajdują zatrudnienie, szkolą się.

Już w ciągu dnia 13 lutego akcja liczenia, połączona z ankietowaniem, została przeprowadzona m.in. w gdańskich schroniskach, noclegowniach i szpitalach. Uzyskane, całościowe dane posłużą dalszemu monitorowaniu i diagnozowaniu sytuacji osób w kryzysie bezdomności oraz jeszcze efektywniejszemu przeciwdziałaniu problemowi społecznemu.

Gdańscy policjanci po raz kolejny włączyli się w tą akcję. - Funkcjonariusze czuwali nad bezpieczeństwem osób uczestniczących w badaniu oraz sprawdzali, czy bezpieczeństwo osób bezdomnych nie jest zagrożone- mówi asp. sztab. Mariusz Chrzanowski,
Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

„Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych”, zlecone przez MRPiPS odbyło się ostatnio zimą 2017 roku. Na terenie Gdańska przebywało wówczas 928 osób w kryzysie bezdomności. Wśród głównych przyczyn niekorzystnego problemu społecznego ankietowani wskazali m.in. nadmierne zadłużenie i eksmisję, konflikty rodzinne oraz uzależnienia.

Na wyniki tegorocznego badania trzeba poczekać kilka dni. Ankieterzy muszą teraz podsumować zebrane dane.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki