Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Greenpeace w Gdańsku. Dmuchany trawler i problemy współczesnego rybołówstwa

Patrycja Derebecka
K.Misztal
Ogromny dmuchany statek stanął w środę przed Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Nie jest to jednak jedna z atrakcji dla dzieci, ani też forma promocji Gdańska. Mowa o inicjatywie Greenpeace, która zwraca uwagę na temat poważnych problemów współczesnego rybołówstwa.

Na Targu Węglowym w Gdańsku, od godz. 10:00 mieszkańcy Gdańska oraz turyści mogą przyczynić się do poprawy stanu europejskich mórz oraz morskich ekosystemów. Wszystko to za sprawą polskiego Greenpeace, który po raz kolejny walczy z problemami ekologicznymi na naszej planecie. Inicjatywa ta ma zwrócić uwagę na szkodliwą politykę rybołówstwa Unii Europejskiej oraz przełowienie i zagładę ryb.

Zdjęcia z akcji Greenpeace znajdziesz w serwisie gdansk.naszemiasto.pl

- Ryb w europejskich morzach jest coraz mniej. Wielkie, rybackie trawlery uniemożliwiają odrodzenie się różnych gatunków, dochodzi więc do przełowienia mórz i oceanów - wyjaśnia Konrad Skotnicki, wolontariusz Greenpeace, wspomagający akcję. - W ciągu 40-50 lat dojdzie do największego na świecie kryzysu. Po raz pierwszy w dziejach ludzkości w rybackiej sieci nie pojawi się żadna ryba ani żadne inne morskie stworzenie - podaje "Europejskie rybołówstwo na rozdrożu", książeczka stworzona przez Greenpeace, w ramach inicjatywy.

Problem nie dotyka jednak tylko głębi mórz i oceanów. - W związku z niedostatkiem rodzimych gatunków, konsumenci w Europie zmuszani są do jedzenia importowanych ryb gorszej jakości, transportowanych w chłodniach rzez tysiące kilometrów - wyjaśnia Magdalena Figura, koordynatorka kampanii "Morza i Oceany" w polskim Greenpeace.

Przyczyn takich problemów nie należy szukać jedynie w statkach rybackich oraz szkodliwych narzędziach, służących do połowu. Greenpeace zwraca uwagę na najważniejsze źródło problemów, a mianowicie Wspólną Politykę Rybołówstwa (WPRyb) Unii Europejskiej. Nadzieją na polepszenie ten sytuacji jest trwająca w Brukseli reforma WPRyb. Rządy państw członkowskich UE nie wykazują jednak chęci do wprowadzenia zmian, wobec tego działacze Greenpeace postanowili wziąć sprawę w swoje ręce.

- Każdy może podpisać petycję, która trafi bezpośrednio do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kazimierza Plocke - informuje Jacek Winiarski, rzecznik prasowy polskiego Greenpeace. Dodaje, że chodzi o zwrócenie uwagi nie tylko przechodniów, ale przede wszystkim polityków, od których najwięcej zależy.

Wielki dmuchany trawler spełnia swoją rolę i zwraca uwagę przechodniów. - O takich problemach słyszy się najczęściej w mediach. Ten wielki statek zwraca uwagę i zachęca do zagłębienia się w temat - mówi pani Małgorzata Kiżewska. Magda, córka pani Małgorzaty popiera mamę - Jak najbardziej jesteśmy zwolenniczkami takiego działania - podsumowują. Również pan Krzysztof, turysta z Lublina, zwrócił uwagę na to,co dzieje się dzisiaj pod Teatrem Wybrzeże - Na co dzień nie zwraca się uwagi na tego typu kwestie. Jedząc smaczną rybkę nie zdajemy sobie sprawy z problemów, które są obok - . Pan Krzysztof przyznaje, że nadmuchany statek nie tylko przykuwa uwagę, ale także jest motywem do zastanowienia się nad wieloma ekologicznymi problemami.

Dmuchany trawler swej podróży na Gdańsku nie zakończy. - Kolejna taka akcja odbędzie się w Berlinie, następnie w Budapeszcie na Węgrzech i w innych krajach europejskich: Słowenii, Rumuni itd. - wyjaśnia Jacek Winiarski.

Inicjatywie Greenpeace towarzyszy wystawa oraz pokaz filmów na temat problemów współczesnego rybołówstwa. Do godziny 20:00 wszyscy zainteresowani mogą więc wspólnie z wolontariuszami organizacji przyczynić się do polepszenia jednego z globalnych, ekologicznych problemów. Nie jest to jednak ostatnia okazja, bo akcji planowanych jest więcej. - Jest to zaledwie jedna z odsłon Kampanii Morskiej, na którą składa się wiele akcji - podsumowuje rzecznik prasowy polskiego Greenpeace - wspólnie można zdziałać wiele - dodaje.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki