Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja DB: Tani podręcznik. E-podręczniki najwcześniej za dwa lata

Kamila Grzenkowska
E-podręczniki nie zastąpią książek. Mają być jedynie uzupełnieniem wersji papierowej
E-podręczniki nie zastąpią książek. Mają być jedynie uzupełnieniem wersji papierowej fot. paweł relikowski
Receptą na drogie papierowe podręczniki szkolne mają stać się e-podręczniki. Taki pomysł, na odciążenie finansowe rodziców, ma Ministerstwo Edukacji Narodowej i powoli zaczyna wcielać go w życie. W tym roku rozpoczęły się już prace nad przygotowaniem specjalnego projektu, który zakłada opracowanie właśnie interaktywnych i multimedialnych e-podręczników. Pierwsze z nich mają być gotowe za dwa lata.

- Kluczowym elementem programu jest wytworzenie i nieodpłatne udostępnienie na przygotowanym do tego celu portalu edukacyjnym podręczników elektronicznych do wybranych przedmiotów na wszystkich etapach edukacji - informuje Paulina Klimek, zastępca rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Elektroniczne podręczniki mają mieć charakter podręczników uniwersalnych. Będą się w nich znajdować różnego rodzaju materiały tekstowe, graficzne i multimedialne poświęcone danemu przedmiotowi szkolnemu. Nie zabraknie w nich zadań badawczych, problemów do rozwiązania i ćwiczeń praktycznych. Zawartość e-podręczników będzie odpowiadać trzy- lub czteroletniemu programowi nauczania. W przypadku podręczników przeznaczonych dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych e-podręczniki przygotowane będą w zakresie podstawowym.

Projekt MEN zakłada opracowanie elektronicznych podręczników dla edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, historii, historii i społeczeństwa, wiedzy o społeczeństwie, przyrody, biologii, geografii, fizyki, chemii, matematyki, zajęć komputerowych, informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa.

- Elektroniczne podręczniki będą zamieszczone na publicznym, otwartym portalu edukacyjnym, umożliwiającym każdemu swobodny i darmowy dostęp do nich w dowolnym miejscu i czasie. Przewiduje się, że e-podręczniki powstałe w ramach projektu będą udostępnione na podstawie tzw. wolnych licencji - zapewnia Paulina Klimek.

Z e-podręczników będzie można korzystać na różnych nośnikach, m.in. na komputerach, tabletach i czytnikach e-książek. Na nasze pytanie o to, czy uczniowie będą mogli korzystać z e-podręcznika w trakcie zajęć lekcyjnych i czy każdy uczeń będzie miał zapewniony dostęp do takiego nośnika, nie otrzymaliśmy odpowiedzi ze strony MEN.

Podręczniki powstałe w ramach tego projektu będą mogły zostać dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, zwłaszcza słabowidzących i niewidzących.

Pierwsze części e-podręczników mają zostać udostępnione we wrześniu 2014 roku. Natomiast do 2015 r. powstanie 18 e-podręczników przeznaczonych do 14 przedmiotów szkolnych.

Ministerstwo podkreśla jednocześnie, że e-podręczniki nie zastąpią tradycyjnych książek. Mają być jedynie uzupełnieniem wersji papierowej.

Elektroniczne podręczniki będą darmowe, a co ważne dla nauczycieli - oparte na wolnych licencjach. Dzięki temu będą mogły być przez nich dowolnie modyfikowane, tak aby dopasować je do wymagań konkretnego programu nauczania.

Warto podkreślić także, że e-podręczniki będą mogły być drukowane w całości lub we fragmentach wybranych przez nauczyciela, ucznia lub rodziców. Projekt e-podręczników jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Od wielu lat rodzice we wrześniu muszą liczyć się z ogromnymi wydatkami na szkolną wyprawkę. Tylko za komplet nowych podręczników trzeba było zapłacić w tym roku blisko 500 złotych. MEN wprowadziło w lipcu br. rozporządzenie, na mocy którego wydawcy podręczników przez co najmniej trzy lata nie będą mogli wprowadzać zmian w wydawanych przez siebie książkach szkolnych. Dzięki temu możliwe ma się stać ponownie odkupywanie podręczników przez uczniów od starszych roczników.

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki