Akcja „Czarne złoto ogrodników” zakończona sukcesem. Tona kompostu za złotówkę

OPRAC.:
Bogdana Wachowska
Bogdana Wachowska
Fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
Aż 350 gospodarstw z Gdańska skorzystało z akcji „Czarne złoto ogrodników” i nabyło produkt potocznie nazywany kompostem w promocyjnej cenie 1 złotówki za tonę z transportem gratis. Trwająca cały maj oferta specjalna została przygotowana i przeprowadzona wspólnie przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku i Gdańskie Usługi Komunalne – spółki miejskie pracujące na rzecz mieszkańców w obrębie systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

W maju mieszkańcy Gdańska, którzy dokonują opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie danej nieruchomości, mogli skorzystać z łączonej oferty na zakup środka poprawiającego właściwości gleby w atrakcyjnej cenie 1 zł netto za tonę z opcją jednorazowego transportu pod wskazany adres w obrębie Gdańska.

Gdańsk: Ceny warzyw i owoców zwalają z nóg. Czereśnie po 45 zł za kilogram! [ZDJĘCIA]

- W dobie stawiania na gospodarkę cyrkulacyjną, produkcja polepszaczy gleby wydaje się jedyną słuszną drogą postępowania z selektywnie odebranymi odpadami biodegradowalnymi i zielonymi, których w Gdańsku przybywa – powiedział Piotr Grzelak, z-ca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. Widać wzrost w ilości odpadów bio i odpadów zielonych, produkowanych przez gdańszczan. W pierwszym kwartale bieżącego roku ilość odpadów bio, które trafiły do Zakładu Utylizacyjnego wzrosła o 16% w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, odpadów zielonych wzrosła o 40%.

– Akcja „Czarne złoto ogrodników” przerosła nasze oczekiwania. W ciągu zaledwie jednego miesiąca do firm, ale też osób prywatnych – mieszkańców naszego miasta trafiło w sumie 1700 ton kompostu. Dzięki temu mogliśmy wspomóc odradzającą się do życia wiosną przyrodę

– mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego. – Akcja miała też wymiar edukacyjny – w namacalny sposób pokazaliśmy mieszkańcom Gdańska, że segregowanie odpadów ma sens, a każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści. Dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, otrzymali konkretny, praktyczny produkt pochodzący z recyklingu organicznego. To z kolei element gospodarki obiegu zamkniętego, do której dążymy i na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego.

Inicjatywa „Czarnego złota ogrodników” zrodziła się z połączenia sił dwóch spółek: Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku i Gdańskich Usług Komunalnych. Pierwsza z nich zajmuje się zagospodarowaniem odpadów komunalnych w sposób bezpieczny dla środowiska i ludzi i to ona dostarczyła środek poprawiający właściwości gleby. Druga z wymienionych spółek zajmuje się na co dzień odbiorem odpadów od mieszkańców w jednym z sektorów miasta. W ramach akcji była odpowiedzialna za dostarczanie tzw. kompostu pod wskazane adresy.

– W czasie promocji dostarczyliśmy kompost do ponad 350 gospodarstw na terenie całego miasta. Szybko okazało się, że dostawy dwa dni w tygodniu z wykorzystaniem jednego pojazdu, jak to pierwotnie planowaliśmy, to za mało.

– mówi Bartosz Piotrusiewicz, prezes Gdańskich Usług Komunalnych. -Dlatego zwiększyliśmy częstotliwość do pięciu dni w tygodniu, przeznaczając do tego dwa pojazdy. Przy okazji dostaw, które realizowaliśmy z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, mogliśmy zaobserwować reakcję mieszkańców na naszą akcję. Była ona niezwykle pozytywna – mieszkańcy sami podkreślali, że teraz w praktyce widzą, dlaczego warto segregować odpady.

W ramach inicjatywy z wykorzystaniem darmowego transportu gdańszczanie mogli zamawiać od 100 kg do maksymalnie 1 tony środka zarejestrowanego pod nazwą SK-8 przeznaczonego do upraw roślin ozdobnych i trawników.

Zoo w Gdańsku. Czy ogród powinien być otwarty także nocą? "Nie chcemy na co dzień zakłócać nocnej intymności zwierząt"

– Cieszymy się, że wspólnie z Gdańskimi Usługami Komunalnymi udało nam się sprawnie przeprowadzić akcję, która zakończyła się takim sukcesem. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli współpracować jeszcze nie raz przy podobnych inicjatywach z korzyścią nie tylko dla samych mieszkańców Gdańska, ale także dla otaczającej nas przyrody – kontynuuje Michał Dzioba.

Konferencja ministra Telusa w Skierniewicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie