reklama

Akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Szkolne autobusy pod lupą NIK - zatrważające wyniki raportu

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Piotr Krzyżanowski
W ramach prowadzonej wspólnie z PORD akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przedstawiamy wyniki raportu NIK o stanie szkolnych autobusów.

Wraz z początkiem roku szkolnego Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę stan autobusów dowożących uczniów na zajęcia. Wnioski przerażają.

- Skontrolowane gminy, organizujące dowóz do przedszkoli i szkół, nie zapewniały dostatecznego poziomu bezpieczeństwa przewożonym dzieciom i uczniom - czytamy w raporcie NIK. - W co trzeciej skontrolowanej gminie stan techniczny autobusów nie spełniał wymogów określonych przepisami, a w skrajnych przypadkach stwarzał realne zagrożenie dla zdrowia i życia pasażerów.

Niepokojące są również wyniki kontroli wskazujące na liczne przypadki nieprzestrzegania (we wszystkich skontrolowanych gminach) przepisów ruchu drogowego podczas dowożenia dzieci.

- Dotyczyło to zarówno zachowania kierujących autobusami (np. zatrzymywanie pojazdów w miejscach do tego nieprzystosowanych lub wręcz niedozwolonych), jak i braku albo nieprawidłowego oznakowania miejsc wsiadania i wysiadania dzieci i uczniów - czytamy dalej.

Czytaj: Akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Dzieci wbiegają na jezdnię!

Wśród sprawdzanych przez Najwyższą Izbę Kontroli gmin znalazły się także te na Pomorzu, m.in. gmina Potęgowo oraz gmina Żukowo. Tu również nie obyło się bez uchybień. W Potęgowie, w autobusie gminnym, stwierdzono niezadowalający stan układu hamulcowego, oświetlenia i elektryki. Co więcej, kierowca autobusu nie okazał ważnego na dzień kontroli zezwolenia na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym.

Władze miasta do wyników kontroli odnosić się nie zamierzają.

- Nie będziemy ich komentować, bo nie taka jest nasza rola. Otrzymaliśmy zalecenia pokontrolne i będziemy je wypełniać - zapewnia Ireneusz Jasiński, sekretarz w Urzędzie Gminy Potęgowo.

Zobacz: Akcja "Bezpieczna droga do szkoły". Rodzic uczy bezpieczeństwa

W wystąpieniu pokontrolnym NIK zobowiązała gminę m.in. do właściwego oznakowania przystanków, na których wsiadają i wysiadają uczniowie. Wobec właściciela skontrolowanego autobusu wszczęto postępowanie administracyjne.

W gminie Żukowo z kolei pojazd, którym dowożono uczniów do szkoły, miał uszkodzoną przednią szybę. Ale to nie koniec nieprawidłowości. - Zgodnie z wnioskami pokontrolnymi niezwłocznie podejmiemy niezbędne działania zmierzające do wyeliminowania uchybień. Już wkrótce, po konsultacji z dyrektorami szkół, zostaną sporządzone projekty uchwał w sprawie planu sieci szkół i obwodów szkolnych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie oświaty. Zajmiemy się także poprawą oznakowania przystanków - obiecuje Wojciech Kankowski, burmistrz Żukowa.

Poinformuj nas o niebezpiecznej drodze przy szkole. Napiszemy o tym: redakcja@prasa.gda.pl

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie