Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pana Kleksa bawi i straszy. Recenzja nowego spektaklu w Teatrze Miniatura

Grażyna Antoniewicz
Takiego musicalu jak „Akademia pana Kleksa” jeszcze w Teatrze Miniatura nie było. To kolorowy, radosny i rozśpiewany spektakl, opowiada między innymi o tym, jak ważna w życiu jest wyobraźnia. O czym dobitnie przekonują nas twórcy.

Zachwyciła mnie zwłaszcza szalona fantazja scenografa Michała Dracza, który na oczach widzów wyczarowuje bajkowe światy. Dekoracje są umowne i pomysłowe. Niewielki podest wchodzący na widownię, z ukrytą zapadnią, sprawia, że ktoś w sposób czarodziejski znika.

Dziewczynka z zapałkami

Z ruchomych ścian z szufladami wyskakują bohaterowie bajek, jest wśród nich Dziewczynka z Zapałkami. W tej roli absolutnie rewelacyjna Tola Wośko, nie zdziwię się, gdy kiedyś zobaczymy ją na deskach sceny czy kinowym ekranie. Ruchome ściany Akademii przesuwają brygadziści sceny, którzy dostali w musicalu niewielkie rólki. Świetne są także kostiumy: płaszcz Pana Kleksa uszyty z pluszaków, strój Meluzyny czy efektowne kreacje uczniów Akademii.

Reżyser Agnieszka Płoszajska konsekwentnie, pomysłowo, dynamicznie, ale też z poczuciem humoru opowiada historię Adasia Niezgódki (podczas premiery zagrała go wspaniale Matylda Krystaszek). Śmiejemy się i boimy, kiedy pojawia się ogromny czarny pająk (zrodzony z wyobraźni Adasia), aby zjeść uprzykrzone muchy lub kiedy nieoczekiwanie na widowni zjawia się groźne wilcze stado.

Ogoniasta Meluzyna

Niezwykłą postać szalonego i mądrego jednocześnie nauczyciela Ambrożego Kleksa, który najlepiej wie, jak uruchomić wyobraźnię swoich uczniów, zagrał Krystian Wieczyński - wcielił się w postać kogoś, kto potrafi czytać w myślach, unosić się w powietrzu, z małych rzeczy zrobić duże. Szpakiem Mateuszem jest Piotr Kłudka - świetny jak zawsze. Piosenkę ogoniastej Meluzyny śpiewa pełna ekspresji Magdalena Żulińska wspólnie z dziećmi (podczas premiery z Hanną Kowalkowską i Erykiem Lipskim).

Casting i warsztaty

Jak pamiętamy, przygotowania do spektaklu zaczęły się na jesieni 2019 roku od castingu dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Potem pandemia sprawiła, że premierę przesunięto na październik.

Główny temat spektaklu i scenariusz zostały wypracowane podczas warsztatów z dziećmi, dla których szczególnie ciekawa okazała się postać Alojzego, sztucznego dziecka stworzonego przez czarny charakter powieści Golarza Filipa (wcielił się w niego Jakub Ehrlich). Alojzego na premierze ciekawie zagrała Konstancja Martin. Jak pamiętamy z powieści Brzechwy, Alojzy niszczy wszystko, co inne i „zmyślone”, czyli Kleksowi najdroższe.

Podwójna obsada

Ponadto zaczarowali widzów doktor Paj Chi Wo w wykonaniu Emilii Stelmachowskiej, Mały Pan Kleks Gabrieli Sztejner czy Książę Szymona Wierejko. „Akademia pana Kleksa” ma podwójną obsadę, obie są znakomite.

Adaptacji powieści Brzechwy dokonał Emil Płoszajski, co nie było zadaniem łatwym. To wyzwanie przeniesienia na scenę swego rodzaju klasyki powieści młodzieżowej (którą większość zna również z filmu z Piotrem Fronczewskim w roli głównej). Wszystkie piosenki w spektaklu pochodzą z filmów o Panu Kleksie. W Miniaturze usłyszeliśmy je w nowych aranżacjach, Marcina Gałązki i Przemysława Bartosia. Autorem sukcesu musicalu jest także choreograf Michał Cyran, odpowiedzialny za ruch sceniczny.

„Akademia pana Kleksa” na scenie Teatru Miniatura jest opowieścią o alternatywnej edukacji, która potrafi nauczyć dzieci pewności siebie, niezależności i niestandardowego myślenia. Ale nie jest to nudne wymądrzanie się, tylko wspaniała teatralna zabawa o tym, jak ważna jest nieskrępowana dziecięca fantazja.

Dla kogo jest ten spektakl? Dla każdego, nie ma ograniczeń wiekowych, obejrzą go z przyjemnością zarówno rodzice, jak i dzieci.
Młodzi aktorzy śpiewają na żywo. Wielkie brawa dla Agnieszki i Emila Płoszajskich, którzy potrafili tak perfekcyjnie przygotować małych artystów. Autentyczność dzieci na scenie, ich widoczna radość pokazują, że magia świata teatru to coś, co zdecydowanie uruchamia dziecięcą wyobraźnię. Gorąco polecam ten spektakl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki