Autografy na niej złożyli m.in. Łukasz Greinke, prezes portu w Gdańsku, a także prof. Janusz Zarębski, rektor akademii. Obaj panowie odsłonili też tablicę w holu uczelni z nazwą portu jako kolejnego, oficjalnego partnera AM. Studenci mogą teraz liczyć m.in. na szkolenia i praktyki, realizowane w Gdańsku.
-Współpraca z jednostkami gospodarki morskiej jest jednym z filarów naszej działalności - podkreśla prof. Janusz Zarębski. - Dzięki takim partnerom, jak morski port w Gdańsku, możemy w pełni wykorzystać nasz potencjał. Studenci zyskają szansę przetestowania swoich umiejętności i kwalifikacji.
Korzyści spodziewa się nie tylko uczelnia, ale także przedstawiciele portu. Podkreślają oni, że zawarta umowa stanowi zacieśnienie i sformalizowanie wcześniejszych już, wspólnych działań.
- Współpracujemy z Akademią Morską w Gdyni od wielu lat - mówi Jowita Zielinkiewicz, dyrektor ds. innowacji i pozyskiwania funduszy w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. - Wspólnie aplikowaliśmy do programu „Inteligentne Specjalizacje” dla Pomorza. Nasi pracownicy od czasu do czasu realizują wykłady na tej uczelni. Pracujemy jednak także nad różnymi pomysłami wspólnych projektów badawczych. Robiliśmy to dotychczas bez oficjalnego porozumienia.
Czytaj też: Akademia Morska zmieni się w Uniwersytet Morski w Gdyni
Jowita Zielinkiewicz dodaje, że port będzie mógł wykorzystać doświadczenie i wiedzę naukowców Akademii Morskiej w projektach badawczo-rozwojowych. A takich działań gdańska spółka nie zamierza w najbliższych latach unikać.
- Port w Gdańsku realizuje bardzo dużo projektów infrastrukturalnych - mówi Jowita Zielinkiewicz. - Nastawiamy się też na wdrażanie nowych technologii w naszej działalności, ponieważ nasi kontrahenci oczekują od nas, że będziemy testować takie rozwiązania dla branży morskiej i portowej.
Czytaj również: Trzech ministrów na inauguracji w Akademii Morskiej w Gdyni
Jowita Zielinkiewicz podkreśla, że także Akademia Morska realizuje samodzielnie wiele ciekawych, innowacyjnych projektów badawczych.
- Problem jednak był zawsze z tym, aby znaleźć pole do wykorzystania tych technologii, czy też wdrożenia prototypów, nad którymi pracują naukowcy - mówi Jowita Zielinkiewicz. - My jesteśmy otwarci, aby móc wykorzystać takie rozwiązania i umożliwić przetestowanie ich na żywym organizmie.
Marcin Osowski, wiceprezes portu, uważa, że zawarta umowa jest korzystna dla obu stron.
- To nasza wspólna inicjatywa, wynikająca z dobrej współpracy na przestrzeni lat - mówi Marcin Osowski.
W Akademii Morskiej w Gdyni kształci się obecnie ponad 5,5 tysiąca studentek i studentów. Łącznie uczelnia prowadzi cztery wydziały, osiem kierunków i 36 specjalności. Jest jedną z zaledwie trzech tego typu szkół wyższych w Polsce.
Zobacz też: Tankowiec S. Helen w Gdańsku- 11.2017
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?