reklama

Akademia Morska w Gdyni od 1 września 2018 zmienia nazwę na Uniwersytet Morski. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister

Piotr KallalasZaktualizowano 
02.09..2015. gdynia<br>nz dawny dom marynarza polskiego obecnia akdemia morska w gdyni przy al jana pawla ii 3<br>fot. tomasz bolt / polska press<br>dziennik baltycki
02.09..2015. gdynianz dawny dom marynarza polskiego obecnia akdemia morska w gdyni przy al jana pawla ii 3fot. tomasz bolt / polska pressdziennik baltycki Tomasz Bolt/Polska Press
Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wydał rozporządzenie, w którym z dniem 1.09.2018 Akademii Morskiej w Gdyni nadaje się nazwę „Uniwersytet Morski". Od dłuższego czasu trwają intensywne prace związane ze zmianą statusu uczelni, której tradycje pedagogiczne sięgają okresu międzywojennego. Teraz jest to już tylko formalność.

Status uniwersytecki oznacza realizację szeregu wymogów, jakie musi spełniać uczelnia wyższa o takiej randze. Chodzi przede wszystkim o uprawnienia do nadawania stopnia doktora.

Podczas tegorocznego Wielkiego Balu Morskiego Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej podpisała list intencyjny w tej sprawie.

Teraz kolejny krok poczynił minister Marek Gróbarczyk, który podpisał wymagane rozporządzenie. Dokument został już opublikowany w Dzienniku Ustaw RP.

Czytaj więcej na ten temat: Nadzwyczajne posiedzenie Senatu Akademii Morskiej w Gdyni. Podjęto uchwałę wyrażającą wolę zmiany nazwy uczelni na Uniwersytet Morski w Gdyni

- Zmiana nazwy „Akademia” na „Uniwersytet” jest zmianą prestiżową, podnoszącą rangę Uczelni w rankingach światowych i europejskich. Programy nauczania, kierunki, siatki godzin, wykładowcy nie zmieniają się. Uczelnia pozostaje Uczelnią techniczną kształcącą na poziomie licencjackim, magisterskim oraz na studiach trzeciego stopnia. Nasi studenci nadal będą uzyskiwać stopnie magistra i inżyniera. Uniwersytet to również powód do dumy dla miasta Gdyni, która była jedynym tak dużym miastem bez uniwersytetu. Będziemy jedynym Uniwersytetem Morskim w Polsce - podkreśliła w oświadczeniu Agnieszka Czarnecka z Akademii Morskiej.

Zmiana nazwy Akademii Morskiej. Ceremonia w Teatrze Muzycznym

Uczelnia zapowiada huczne uroczystości związane ze zmianą nazwy. Najpierw, 5 października 2018 odbędzie się oficjalna ceremonia w Teatrze Muzycznym, w której weźmie udział Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a dzień później będzie miała miejsce inauguracja roku akademickiego.

Czytaj również: Akademia Morska w Gdyni podpisała umowę z gdańskim portem. Skorzystają na tym studenci [zdjęcia]

Akademia Morska na Liście Szanghajskiej

To nie jedyny sukces uczelni w ostatnim czasie. W tym roku Akademia Morska po raz pierwszy znalazła się na prestiżowej Liście Szanghajskiej, zestawiającej uczelnie pod kątem osiągnięć naukowych i badawczych. Gdyńska placówka została sklasyfikowana na 42 miejscu w dyscyplinie Marine/Ocean Engineering.

Pierwszy rejs po remoncie Daru Młodzieży - wideo:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie