Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego? ZDJĘCIA

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego?
Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego? Jakub Steinborn
Na krańcu Oksywia w Gdyni znajduje się Port Wojenny, zaś tuż przed nim Akademia Marynarki Wojennej, uczelnia wojskowo-cywilna, w której do pełnienia służby przygotowują się przyszli oficerowie Wojska Polskiego. Prócz nich wykształcenie zdobywają tam także studenci cywilni oraz podchorążowie z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu. Jak podkreśla kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej: "polska uczelnia pod względem szkolenia oficerów innych państw znajduje się w czołówce Europy".

- Nie będzie w moich słowach przesady, jeżeli powiem, że Akademia Marynarki Wojennej stała się jedną z najlepszych uczelni morskich w Europie - mówi kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. - O naszej mocnej pozycji świadczą nasi absolwenci wojskowi i cywilni, a także oficerowie z innych państw. Weryfikacja wiedzy zdobytej w Gdyni, do której dochodzi w ich krajach pochodzenia, sprawia, że znajdują się oni w gronie najlepszych oficerów.

Akademia Marynarki Wojennej to miejsce szczególne, co podkreśla nie tylko kadra dydaktyczna, ale również i studenci, a może i absolwenci zwłaszcza ci, którzy w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" zwracają uwagę przede wszystkim na wsiąknięcie w tryb marynarskiego życia i fakt, że Akademia Marynarki Wojennej stała się dla nich owszem miejscem, gdzie zdobyli wykształcenie, ale również miejscem, w którym rozpoczęli nowy rozdział swojego życia.

Jak podkreśla kadm. Tomasz Szubrycht, absolwenci Akademii Marynarki Wojennej, którzy opuszczają jej mury, darzą ją sentymentem.

- To nasi lobbyści, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - podkreśla rektor-komendant AMW. - Jeżel jeden, dwóch naszych absolwentów przekaże wiedzę na temat Akademii Marynarki Wojennej, na temat samej marynarki wojennej trzem, czy czterem kolejnym osobom, to ta świadomość i wiedza na temat, chociażby polskiego wojska wzrasta.

Zdaniem kadm. Tomasza Szubrychta, to co w 100-letniej historii znacząco zmieniło Akademię Marynarki Wojennej, to wejście studentów cywilnych do gmachu uczelni na Oksywiu.

- Wejście studentów cywilnych do Akademii Marynarki Wojennej sprawiło, że nasze marynarskie środowisko stało się mniej hermetyczne - dodaje kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht. - Trudno dzisiaj wyobrazić sobie dowolną uczelnię wojskową bez studentów cywilnych. Stali się naszą integralną częścią, wrośli w nas. Studenci wojskowi i cywilni to kolejne pokolenie naszej wspólnej marynarskiej rodziny, z której, jako rektor, jako profesor, jako admirał, jestem dumny.

W 2022 roku Akademia Marynarki Wojennej świętuje swoje 100-lecie. To zatem idealna okazja do tego, aby z bliska zobaczyć, jak wygląda uczelnia morska, uczelnia wojskowa, uczelnia cywilna z bliska.

Swoje 90-lecie z kolei obchodzi również w tym roku Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej.

- W dniu 3 czerwca 2022 roku Wydział Mechaniczno-Elektryczny będzie obchodził uroczystość 90-lecia swojego istnienia - mówi dr Agata Załęska-Fornal, prodziekan ds. kształcenia i studenckich Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego AMW. - Na uroczyste Sympozjum 90-lecia zaprosiliśmy gości, którzy na przestrzeni lat współpracowali z Wydziałem, byli jego pracownikami. Uroczystości będą miały miejsce w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni przy ul. Śmidowicza 69.

Podstawowym zadaniem Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego, spójnym z misją Akademii Marynarki Wojennej, jest kształcenie oficerów mechaników okrętowych oraz kadry inżynierskiej dla potrzeb przemysłu okrętowego i gospodarki regionu. Kształcenie jest realizowane zgodnie ze standardami Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Infrastruktury i Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Działalność wydziału realizowana jest poprzez kształcenie oparte na badaniach, rozwoju wiedzy i transferze technologii, a także współpracy regionalnej w zgodności ze standardami i poziomem współczesnej wiedzy. Wydział Mechaniczno-Elektryczny, dzięki efektom badań naukowych i szerokiemu zakresowi kształcenia odgrywa znaczącą rolę w systemie polskiej nauki i edukacji. Pozytywnie przyczynia się do rozwoju Trójmiasta i całego Pomorza.

Szczególną wagę w programach działania Wydziału przykłada się do zagwarantowania wysokiego poziomu kształcenia akademickiego i badań naukowych, wychowania nowych pokoleń inżynierów mechaników, mechatroników, automatyków, informatyków jak również dalszego doskonalenia wiedzy absolwentów.

- Wydział Mechaniczno-Elektryczny Akademii Marynarki Wojennej korzystając z bogatych ponad 90-letnich tradycji kształcenia kadr technicznych na potrzeby Marynarki Wojennej oraz gospodarki narodowej w myśl przesłania Amor Patriae Suprema Lex, a także zgodnie z przesłaniem Morze, Ojczyzna, Obowiązek kształtuje przede wszystkim poczucie patriotyzmu, honoru, godności oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny i spraw morskich - mówi dr Agata Załęska-Fornal. - Wizją Wydziału jest utrzymanie statusu jednostki akademickiej realizującej proces kształcenia i prowadzącej badania naukowe w dziedzinie nauk technicznych na najwyższym poziomie, dbającej o najwyższą jakość kształcenia oraz zdobywanie umiejętności i postaw zgodnych z ponad 90-letnią tradycją i wymogami współczesności.

Za jako jeden ze swoich flagowych projektów WME AMW wskazuje projekt MareMathics - innowacyjne podejście w nauczaniu i uczeniu się matematyki dla studentów uczelni morskich. Realizacja projektu jest koordynowana przez Wydział Morski Uniwersytetu w Splicie, zgodnie z kartą beneficjenta Erasmus+.

W ramach projektu MareMathics zostały opracowane metody uczenia się i nauczania matematyki dla studentów studiujących w uczelniach morskich. Celem wszystkich działań podejmowanych w ramach projektu Maremathics było opracowanie takich metod nauczania, aby studenci łatwiej przyswajali wiedzę matematyczną, a co za tym idzie, osiągali widoczne lepsze wyniki na egzaminach i zaliczeniach.

Projekt dał wsparcie nauczycielom wykładającym matematykę w postaci innowacyjnych metod nauczania z wykorzystaniem współczesnych narzędzi informatycznych.

Oprócz Uniwersytetu w Splicie partnerami projektu są następujące uczelnie: Tallinn University of Technology, Estonian Maritime Academy, Latvian Maritime Academy, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni oraz prof. Toni Milun z Chorwacji.

Akademia Marynarki Wojennej w ramach swojej rocznicy powstania zaplanowała wiele licznych atrakcji oraz wydarzeń naukowo-kulturalnych. "Dziennik Bałtycki" jubileusz 100-lecia objął patronatem medialnym.

Gdynia. Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach szkolą się przyszli oficerowie Wojska Polskiego?

Akademia Marynarki Wojennej od kuchni. W jakich warunkach sz...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki