Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Pomaska zorganizowała konferencję inaugurującą zbiórkę podpisów pod projektem "Tak dla in vitro"

Michał Karcz
Michał Karcz
Podpisy pod projektem obywatelskim "Tak dla In Vitro"
Podpisy pod projektem obywatelskim "Tak dla In Vitro" red.
"Tak dla in vitro" to projekt obywatelski mający finansować leczenie niepłodności z budżetu państwa. Konferencję inaugurującą zbiórkę podpisów zorganizowała posłanka Agnieszka Pomaska w poniedziałek 21 listopada.

W poniedziałek 21 listopada 2022 roku o godzinie 12:30 odbyła się konferencja prasowa dotycząca inauguracji podpisów pod projektem obywatelskim "Tak dla in vitro". Uczestniczyli w niej: Agnieszka Pomaska (przewodnicząca komitetu "Tak dla in vitro"), Barbara Nowacka (członkini komitetu), posłanka Małgorzata Chmiel, poseł Tadeusz Aziewicz, poseł Jerzy Borowczak, radni miasta Gdańsk Emilia Lodzińska, Mateusz Skarbek, Przemysław Ryś, Cezary Śpiewak-Dowbór, Beata Dunajewska, radna miasta Sopotu Natalia Pobłocka oraz przedstawiciele KOD i obywateli RP.

"Tak dla in vitro". Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem

Podczas konferencji Agnieszka Pomaska zachęcała wszystkich, by podpisali się pod projektem obywatelskim "Tak dla in vitro". Projekt miałby zakładać przywrócenie finansowania tej metody. Aby mógł trafić do sejmu, należy zebrać 100 tysięcy podpisów obywateli.

Dzisiaj oficjalnie rozpoczynamy zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim o in vitro w województwie pomorskim. Chcę podkreślić, że nie jest to projekt polityczny, bo in vitro to ludzie. Zresztą takie jest hasło naszej kampanii. Dzisiaj nie ma nic cenniejszego niż sprawienie, żeby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci. Niestety od 7 lat obserwujemy politykę, która doprowadziła do tego, że w ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od końca II wojny światowej. Czymś niezrozumiałym jest likwidacja refundacji programu z budżetu państwa, z którego w latach 2013-2016 urodziło się 22 tys. dzieci. Dziś ten program jest zastępowany programami samorządowymi. W Gdańsku w tamtym roku dzięki temu urodziło się 600 dzieci. Ale to nie powinno być zadaniem samorządów, a zadaniem Państwa. W Polsce są 3 miliony osób, które mają problem z niepłodnością, stąd ten projekt - mówiła Agnieszka Pomaska

Obywatelski projekt na temat in vitro. Konferencja w Gdańsku

Obecni na konferencji przedstawiciele komitetu "Tak dla in vitro" przekonywali, że program powinien być znów refundowany z budżetu państwa. Ich zdaniem pary starające się o dziecko metodą in vitro nie są w stanie pokryć jej kosztów.

W Polsce wiele par ma problem z niepłodnością. Wyjście z tej sytuacji wydawałoby się proste, zwłaszcza w XXI wieku. To dostępne in vitro. Dostępne, to znaczy takie, na które Polaków stać. Osoby zamożniejsze biorą kredyty i zadłużają się, by skorzystać z in vitro. Apelujemy do wszystkich mieszanek i mieszkańców Pomorza o włączenie się do obywatelskiej akcji. Chcemy pokazać, że in vitro to ludzie, to metoda dająca szansę na rodzicielstwo. To po prostu realizacja marzeń o miłości, a nie polityczna kalkulacja. In vitro nie ma barwy politycznej, ma barwę miłości - apelowała Barbara Nowacka

Wsparcie dla par ubiegających się o dziecko. Konferencja

W podobnym tonie wypowiedziała się Małgorzata Chmiel. Podczas swojego wystąpienia przekonywała, że finansowanie leczenia niepłodności metodą in vitro z budżetu państwa jest odpowiednim wsparciem dla par ubiegających się o dziecko. Zdaniem posłanki jest to najbardziej skuteczny sposób leczenia niepłodności, a jako dowód podała liczbę dzieci poczętych tą metodą.

To najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Funkcjonuje już na świecie z powodzeniem od ponad 40 lat. W Polsce wprowadzono finansowanie tej metody za rządów Donalda Tuska. Niestety rząd PIS na samym początku wykreślił ją z budżetu. Nie może być tak, że leczenie tą metodą należy się tym, których na to stać. Prosimy państwa o pomoc w zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem - mówiła Małgorzata Chmiel

Leczenie niepłodności metodą in vitro w Polsce było refundowane rzez Narodowy Fundusz Zdrowia w latach 2013-2016. Decyzją sejmu odstąpiono od wspierania projektu z budżetu państwa. W roku 2018 in vitro zostało wsparte przez część samorządów w Polsce. Do tej pory dzięki metodzie in vitro w Polsce urodziło się ponad 22 tysiące dzieci.

CZYTAJ: Szczepionka na raka piersi coraz bliżej. Preparat stymuluje układ odpornościowy do walki z nowotworem u osób z zaawansowanym rakiem piersi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki