Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Pomaska interweniuje ws. unieważnienia uchwały ograniczającej plastik w Wałbrzychu

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Adam Guz
Wojewoda dolnośląski unieważnił uchwałę rady miejskiej Wałbrzycha, której celem było ograniczenie używania plastiku w urzędach oraz jednostkach miasta. Gdańska posłanka Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska interweniowała w tej sprawie u premiera Mateusza Morawieckiego.

Pod koniec stycznia wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę o zakazie używania plastikowych produktów jednorazowego użytku w jednostkach gminnych, takich jak szkoły, biblioteki, urzędy czy miejskie baseny. Oprócz tego uchwała wprowadzała zakaz sprzedaży i rozpowszechniania plastikowych torebek w sklepach na terenie całego miasta. Nowe prawo miało wejść w życie we wrześniu.

Uchwała nie obejmuje budynków mieszkalnych oraz terenów w użytkowaniu wieczystym takich jak drogi, place, skwery, parki czy cmentarze. W tzw. "strefach wolnych od jednorazowego plastiku” zabronione jest posiadanie oraz sprzedaż plastikowych produktów jednorazowych, takich jak pojemniki na żywność i napoje, plastikowe sztućce, słomki czy talerze. Złamanie tych zasad może być karane grzywną nawet do 500 zł.

Uchwała miała być kolejnym krokiem Wałbrzycha w kierunku ograniczenia plastiku w mieście. W ubiegłym roku Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie wprowadziło zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań, naczyń i sztućców w instytucjach miasta. Podobne zasady wprowadziły spółki dotowane przez wałbrzyski magistrat.

Pod koniec lutego uchwałę unieważnił wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Jego zdaniem uchwała jest sprzeczna z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.

W sprawie interweniowała Agnieszka Pomaska, gdańska posłanka Platformy Obywatelskiej oraz szefowa parlamentarnego zespołu "Zerwij z plastikiem" na rzecz ograniczenia używania plastikowych produktów. Skierowała w tej sprawie pisma do wojewody dolnośląskiego oraz do premiera Mateusza Morawieckiego.

Agnieszka Pomaska w swoich pismach przytacza fragment expose premiera z 19 listopada ubiegłego roku, w którym powiedział: "Myśląc odpowiedzialnie o środowisku, wprowadzimy szereg programów redukujących zużycie plastiku". Jej zdaniem działanie wojewody dolnośląskiego to zaprzeczenie idei premiera.

- W interpelacji do premiera zwracam uwagę na to, że pan premier wielokrotnie obiecywał większe dbanie o środowisko, m.in. przez ograniczenie plastiku. A tu jego pełnomocnik w jednym z województw, uchyla decyzję, która mogłaby wychodzić naprzeciw temu o czym mówił pan premier. Od pana premiera oczekuję wyciągnięcia konsekwencji wobec wojewody i przeanalizowania tej sprawy, a jeżeli są wątpliwości prawne to oczekuję przygotowania takich rozwiązań, które wychodziłyby naprzeciw propozycji radnych i prezydenta Wałbrzycha. Samemu wojewodzie zwracam uwagę na słowa premiera, być może ich nie zna. Powinien się z nimi zapoznać i przeanalizować swoją decyzję - mówi gdańska posłanka PO.

Agnieszka Pomaska czy stanowisko wojewody wyrażone w decyzji o unieważnieniu wałbrzyskiej uchwały jest oficjalnym stanowiskiem rządu, a jeśli tak, to jakie rząd planuje podjąć działania by zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, wprowadzić zapowiadany przez premiera w expose "szereg programów redukujących zużycie plastiku".

Pyta także czy działanie wojewody ma związek z tym, że inicjatywa ograniczenia plastiku w Wałbrzychu wyszła ze strony lokalnego samorządu, a nie rządu.

Chce też wiedzieć do jakich działań premier zobowiąże wojewodę, tak by zastąpiły one unieważnioną przez niego uchwałę miejskich radnych z Wałbrzycha.

- To pierwsza uchwała. Rozwiązania, które sa w Gdańsku nie mają takiej formy. Strefy wolne od jednorazowego plastiku obowiązują na terenach należących do gminy. Uważam, ze premier powinien wziąć przykład z Wałbrzycha i działać na rzecz wprowadzenia takich rozwiązań w całym kraju - mówi Agnieszka Pomaska.

Jej zespół parlamentarny "Zerwij z plastikiem" działa od 2018 roku. Przygotowuje on ustawę dot. zwrotnych butelek oraz stara się wywierać presję na duże korporację. Agnieszka Pomaska spotykała się m.in. z przedstawicielami McDonald’s, Lidla czy Biedronki, które stopniowo zaczęły odchodzić od jednorazowych plastikowych opakowań czy słomek.

W lutym 2019 roku w Gdańsku rozpoczęto kampanię "Gdańsk bez plastiku". W ramach tej akcji władze miasta chcą promować proekologiczne postawy zachęcając do stosowania opakowań i toreb wielorazowego użytku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki