Afera Amber Gold: Janusz K., sędzia z Kościerzyny, który...

  Afera Amber Gold: Janusz K., sędzia z Kościerzyny, który sądził Marcina P, ma zarzuty o łapówkarstwo

  Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Afera Amber Gold: Janusz K., sędzia z Kościerzyny, który sądził Marcina P, ma zarzuty o łapówkarstwo
  Janusz K., sędzia z Kościerzyny, jest jednym z tych, którzy wyjątkowo łagodnie traktowali Marcina P. (wówczas jeszcze Marcina S., który potem przyjął nazwisko po żonie). Sędzia obecnie zasiada na ławie oskarżonych w procesie o łapówki.
  Afera Amber Gold: Janusz K., sędzia z Kościerzyny, który sądził Marcina P, ma zarzuty o łapówkarstwo
  W styczniu 2006 roku sędzia Janusz K. wymierzył przyszłemu szefowi Amber Gold karę tysiąca złotych grzywny za oszustwo, za które kodeks karny przewiduje nawet osiem lat więzienia. Na przełomie 2004 i 2005 roku Marcin S., jako zastępca prezesa firmy Sampi, oszukał 10 osób.

  Janusz K. uznał, że przestępstwo, jakiego się dopuścił Marcin S., jest "mniejszej wagi". Rzeczywiście, kwota, na którą oszukał, nie jest duża - wynosi 1000 zł, a w sprawie jest 10 pokrzywdzonych osób.

  Ponadto w wyroku się nie wspomina o konieczności naprawienia szkody. Oznacza to, że Marcin P. nie musiał oddawać ukradzionych pieniędzy.

  Choć szkoda mogłaby się wydawać nieznaczna, to jednak był to kolejny wyrok na Marcina S. (przypomnijmy: obecnie - P.). Dwa miesiące wcześniej również został skazany - za podrabianie dokumentów i usiłowanie oszustwa. Wcześniejszy wyrok był znacznie surowszy - wówczas (listopad 2005) sąd w Gdańsku wymierzył mu karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.
  Problemy sędziego Janusza K. z wymiarem sprawiedliwości miały nadejść trzy lata później. W grudniu 2008 roku został przyłapany przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku na przyjmowaniu łapówki.

  To, co się działo po skutecznej akcji policji, wystawia świadectwo polskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
  W lutym 2009 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wyraził zgodę na uchylenie immunitetu sędziowskiego Januszowi K. Decyzja ta została zaskarżona do Sądu Najwyższego, co spowodowało pierwszą zwłokę w tej sprawie.

  Janusz K. ostatecznie jednak immunitet stracił, a w czerwcu 2009 roku usłyszał pierwsze zarzuty. W październiku miał usłyszeć kolejne, ale... nie pojawił się w prokuraturze.

  - Janusz K. trzykrotnie nie stawił się na wezwanie. Podejrzany nie usprawiedliwił swoich nieobecność. W tej sytuacji prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zatrzymanie sędziego i przymusowe doprowadzenie go do prokuratury - mówiła w listopadzie 2009 roku Beata Szafrańska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku, która przejęła sprawę.
  W ciągu następnych tygodni udało się wreszcie doprowadzić sędziego przed oblicze prokuratora i w styczniu 2010 roku do sądu w Kościerzynie trafił akt oskarżenia.

  Ostatecznie śledczy oskarżyli go o trzy przestępstwa. Pierwsza sprawa dotyczy żądania i przyjmowania łapówek od Mariana T. oraz Krystyny L. Proceder miał trwać przez 10 lat, a korzyść, jaką odniósł sędzia, to 100 tys. zł. W zamian Marian T. mógł liczyć na odstąpienie od wydania wyroku skazującego.

  Druga sprawa: przyjęcie 40 tys. zł za uniewinnienie dwóch innych oskarżonych. Trzecia dotyczy sporządzenia dla nich korzystnego projektu apelacji, za co Janusz K. miał otrzymać... rybę w galarecie o wartości 300 zł.
  Aktem oskarżenia objęto również Marcina L., któremu prokurator zarzucił pośredniczenie w przekazywaniu części łapówek dla sędziego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sprawiedliwość

  ost (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 40

  Sędziowie niezawiśli choć powinni zawisnąć.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GOLD KAMIENICE

  GRANIWID SIKORSKI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 42


  W sprawie również mieszkań dla tychże starszych ludzi Kodeks cywilny art. 172 mówi że można zasiedzieć takie mieszkanie w złej wierze nie będąc jego właścicielem. Skoro jest taki artykuł to...rozwiń całość


  W sprawie również mieszkań dla tychże starszych ludzi Kodeks cywilny art. 172 mówi że można zasiedzieć takie mieszkanie w złej wierze nie będąc jego właścicielem. Skoro jest taki artykuł to wnosimy „o nadanie mocy takiemu artykułowi na zasadach Ustawy”, aby ludzie mieszkający tyle lat mogli zasiedzieć takie mieszkanie a przez co idzie, mieszkać za normalny czynsz do końca życia.
  Art. Kodeksu cywilnego 172 Sędziowie i Prokuratorzy w Krakowie interpretują jak chcą, a prawie zawsze na niekorzyść mieszkańców zamieszkałych długie lata w tych mieszkaniach, kończy się to podwyżkami nieuzasadnionymi czynszów a następnie eksmisjami na bruk, bo jak wiadomo w praktyce wygląda to zupełnie inaczej a mianowicie mieszkań socjalnych z normalnymi warunkami w Krakowie brak.
  Toczących się spraw w sądach krakowskich jest dziesiątki tysięcy, które są tak kierowane wszystkie sprawy przez Przewodniczących postępowań aby zamieszkujący od lat musieli opuścić te mieszkania.
  Zwracaliśmy się wielokrotnie w powyższej sprawie do Pąństwa z dostarczeniem pisma do rąk własnych adresata, ale do dnia dzisiejszego w tym kierunku nie zostało zrobione nic, a pisma przekazywane są po kancelariach do dalszego załatwienia w dalszym ciągu bez efektów dlatego niniejsze zapiski w tym piśmie zostają skierowane do innych organów również w imię męczonych i szykanowanych rodzin poprzez oszustów którzy są zasłaniani przez funkcjonariuszy Policji.
  Mając na uwadze w/w fakty w sprawie naprawdę poszkodowanych gnębionych i wyrzucanych ludzi zwracamy się o zajęcie stanowiska jeszcze raz, bowiem ludzie Ci zasługują na taką pomoc, oddając nie raz wiele pracy i poświęcenia dla tej Polski.

  Za Forum: Przewodniczący Graniwid Sikorski
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GOLD KAMIENICE

  GRANIWID SIKORSKI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 51 / 39


  FORUM Kraków, dnia 16 września 2012
  W OBRONIE GODNOŚCI I JEDNOŚCI
  LOKATORÓW I BEZDOMNYCH
  NR KRS 0000346811
  31-564...rozwiń całość


  FORUM Kraków, dnia 16 września 2012
  W OBRONIE GODNOŚCI I JEDNOŚCI
  LOKATORÓW I BEZDOMNYCH
  NR KRS 0000346811
  31-564 KRAKÓW AL..POKOJU 26/102

  Rzeczpospolita Polska Prezydent RP Bronisław Komorowski
  Warszawa, ul. Wiejska 10

  Rzeczpospolita Polska Rzecznik Praw Obywatelskich
  Warszawa Al. Solidarności 77

  Rzeczpospolita Polska Departament Sądów Powszechnych
  00-950 Warszawa Al. Ujazdowskie 11

  Rzeczpospolita Polska Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin
  00-950 Warszawa Al. Ujazdowskie 11

  Rzeczpospolita Polska Prokurator Generalny Andrzej Seremet
  02-315 Warszawa ul. Barska 28

  Rzeczpospolita Polska Minist. Spraw Wewnętrznych
  00-951 Warszawa ul. Batorego 5

  Rzeczpospolita Polska Najwyższa Izba Kontroli
  00-950 Warszawa ul. Filtrowa 57

  Rzeczpospolita Polska Komendant Główny Policji
  02-542 Warszawa ul. Puławska 148/150

  Rzeczpospolita Polska Centralne Biuro Antykorupcyjne
  00-583 Warszawa al. Ujazdowskie 9

  Wojewoda Małopolski
  Kraków ul. Basztowa 22

  Prezes Sądu Okręgowego
  Kraków ul. Przy Rondzie 7

  Prezes Sądu Rejonowego
  Kraków ul. Przy Rondzie 7

  Urząd Miasta Krakowa Prezydent Jacek Majchrowski
  Kraków Pl. Wsz. Świętych 3-4

  SKARGA
  „GOLD KAMIENICE”
  „ Co się dzieje w tym kraju że adresowane do Państwa pisma nie dają skutku działania instytucji państwowych które powinny stać na straży pilnowania majątku państwowego, gdzie są organy nadzorcze które powinny działać w kierunku wychwytywania wyspecjalizowanych grup przestępczych w przejmowaniu kamienic. Ludzie pracy, emeryci i renciści oraz młode małżeństwa z dziećmi wyrzucani są nadal na ulicę bez prawa do lokali socjalnych i jeśli Państwo nie podejmiecie odpowiednich kroków to cała ta sytuacja sprawi że ludzie wyjdą na ulicę i zaczną manifestować. Powstanie rewolucja w kraju, bowiem nie ma miejsca dla tych którzy pracowali dla Polski całe życie a wszystko nadal dzieje się, że kamienice są odbierane z działkami przez oszustów, jednak ci są na tyle sprytni że dzielą się łupem.”
  Uważamy że kamienice które nadal stoją puste do przejęcia lub te po przejmowane niezgodnie z prawem powinny wrócić na rzecz Skarbu Państwa. Państwa skromna odpowiedź powoduje be zdziałanie.
  Wiele kamienic zostało przekazanych w ręce pseudo nowych właścicieli, którzy odebrali niezgodnie prawem kamienice, a majątek ten powinien przejść na rzecz Skarbu Państwa – Gminy, gdyż ¾ kamienic zostało wyremontowanych w latach 60 za pieniądze państwowe, dlatego kontrole Prokuratorów z poza granic miasta w sądach i samej Policji z poza Krakowa czyniły by jakiś rygor którego nadal się domaga Forum a czego nie uczynił Prokurator Generalny, który dawał by sprawiedliwość, gdyż samowolna praca nie kontrolowana może odbiec od normy przy odmawianiu wszczęcia śledztw oraz przy ich umarzaniu postępowań prokuratorskich daje dużo do myślenia kto czerpie zyski.
  W sprawie również mieszkań dla tychże starszych ludzi Kodeks cywilny art. 172 mówi że można zasiedzzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krotko

  zosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 65

  brawo dla prokuratury,,,, smiech,,,,,,, na sali,,,,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie

  szypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 56

  Zaraz a gdzie ta zołza pit-era, korupcja szleje , a ona śpi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stryczek

  kociewiak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 50

  Parę dekad temu za takie numery groziła kara śmierci...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ponoc w Gdansku brakuje toalet

  Mikolaj kolejny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 29

  Jeden sedzia lapowkarz, drugi podsedek unizenie sluzalczy, prokurator olewajaca swoja robote na ktorej sie zreszta znala jak swinia na gwiazdach, koles z tej samej firmy bral jakies samochody za...rozwiń całość

  Jeden sedzia lapowkarz, drugi podsedek unizenie sluzalczy, prokurator olewajaca swoja robote na ktorej sie zreszta znala jak swinia na gwiazdach, koles z tej samej firmy bral jakies samochody za friko a teraz dopiero zabolalo go serce- powiedzialbym: szambo ale to jeszcze za lagodne okreslenie. Sedziowie niezawisli- na razie psia krew bo nie ma katow i ks-u.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo