Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adwent 2020. Ile trwa? Do kiedy? Czy w tym czasie obowiązuje post? Najważniejsze zwyczaje i symbole adwentowe 23.12.2020 r.

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Tegoroczny czas oczekiwania na narodziny Jezusa rozpocznie się już w najbliższą niedzielę. W czasie Adwentu do czynienia mamy z kilkoma rytuałami i symbolami. Z jakimi symbolami kojarzy się Adwent?
Tegoroczny czas oczekiwania na narodziny Jezusa rozpocznie się już w najbliższą niedzielę. W czasie Adwentu do czynienia mamy z kilkoma rytuałami i symbolami. Z jakimi symbolami kojarzy się Adwent? Pixabay
Adwent rozpoczął się w niedzielę 29.11.2020. Na całym świecie wyczekują go miliony osób. Jak co roku - potrwa on cztery tygodnie i zakończy się w Wigilię. Określa się go czasem oczekiwań i przygotowań na przyjście Jezusa Chrystusa. Z obchodami adwentu wiąże się kilka rytuałów i symboli - mowa m.in. o roratach czy kalendarzu adwentowym. Czy wiernych obowiązuje ścisły post podczas Adwentu? Sprawdźcie najważniejsze informacje na temat nadchodzącego Adwentu!

Adwent. Na czym polega?

Adwent to dla chrześcijan czas zadumy i oczekiwania na narodziny Jezusa. W czasie trwania Adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy. Co ciekawe, ornat, który nosi kapłan również ma wówczas kolor fioletowy. Mówi się, że barwa ta jest symbolem pokuty i przygotowania się do najbardziej wyczekiwanego i najważniejszego święta katolickiego.

Adwent kojarzony jest z czterema świecami, które umieszcza się w tzw. wieńcu adwentowym. Każda z nich ma swoją nazwę i symbolizuje co innego. I tak oto w wieńcu znajdują się:

  1. „Świeca Proroka” – zapalana w I Niedzielę Adwentu, symbolizuje proroków, którzy zapowiedzieli przyjście Mesjasza;
  2. „Świeca Betlejem”– zapalana w II Niedzielę Adwentu na pamiątkę miejsca, w którym narodził się Zbawiciel;
  3. „Świeca Pasterzy” – zapalana w III Niedzielę Adwentu przypomina pasterzy, którzy jako pierwsi ujrzeli Jezusa i ogłosili światu „radosną nowinę”;
  4. „Świeca Aniołów” – zapalana w IV Niedzielę Adwentu symbolizuje aniołów, którzy objawili się pasterzom w grocie betlejemskiej, ogłaszając im narodziny Dzieciątka Jezus.

Adwent 2020. Kiedy wypada i ile trwa?

Początek Adwentu przypada zawsze na czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W 2020 roku będzie to 29 listopada. Warto wspomnieć, że wraz z pierwszym dniem Adwentu w kościołach rozpoczyna się rok liturgiczny. Adwent kończy się w dniu Wigilii, czyli [b]24 grudnia.

Przypominamy, że Adwent można podzielić na dwa podokresy:

  • Pierwszy etap obejmuje okres od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - to właśnie wtedy czytane są teksty biblijne zapowiadające powtórne przyjście Zbawiciela i mające przygotować nas do spotkania z Chrystusem.
  • Drugi podokres trwa od 17 do 24 grudnia. Jest to czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Adwent. Najpopularniejsze symbole

Adwent to jeden z najważniejszych okresów w życiu chrześcijan. Towarzyszą mu gorliwe modlitwy, a także zaduma. Okres ten wiąże się jednak także z pewnymi rytuałami i symbolami. Poznajcie najważniejsze z nich!

Jednym z nich jest udział w codziennej mszy świętej nazywanej dawniej jutrznią. Odbywała się ona każdego dnia przed świtem i była całkowicie poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Współcześnie obrzęd ten określamy jako [b]roraty. W Polsce odprawia się je od XIII wieku.

Nie zapominajmy o równie ważnych symbolach adwentowych, bez których nie odczulibyśmy magii oczekiwania. Należy w tym miejscu wspomnieć o:

  • Kalendarz adwentowy – za jego pośrednictwem odliczamy dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł ten powstał w XIX wieku prawdopodobnie u niemieckich luteran
  • Wieniec adwentowy – zazwyczaj to okręg, który składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu
  • Lampion adwentowy – rodzaj lampki, której ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Z reguły wewnątrz lampionu umieszcza się świecę
  • Roratka – jest symbolem Najświętszej Marii Panny, która niesie ludziom Chrystusa – Światłość prawdziwą. W kościołach umieszcza się ją na prezbiterium obok ołtarza lub przy ołtarzu Matki Bożej. Biała lub niebieska kokarda, którą jest przepasana roratka, mówi o niepokalanym poczęciu Najświętszej Marii Panny.

Warto wspomnieć, że równie dużą popularnością cieszy się tzw. wędrująca figura Matki Bożej. Zwyczaj ten polega na przyjmowaniu figury z kościoła po roratach przez to dziecko, którego serduszko, z zapisanymi dobrymi uczynkami wykonanymi dnia poprzedniego, zostało wylosowane przez księdza odprawiającego roraty. Najczęściej figurkę przyjmuje się na jeden dzień.

Czy w czasie adwentu obowiązuje post?

Co ciekawe, taka forma jego obchodów funkcjonuje do dziś w liturgii wschodniej i kościele grekokatolickim. W religii katolickiej, w czasie Adwentu nie ma obowiązku zachowania postu. Warto jednak pamiętać, że duchowni zachęcają wiernych do wstrzemięźliwości od wybranych aktywności i pokarmów w czasie adwentu.

ZOBACZ TAKŻE: Roraty 2020. Poranne nabożeństwa u Dominikanów. O której i kiedy się odbywają? Czy udział w nich jest obowiązkowy? Adwent coraz bliżej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki