Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwyczaje i symbole adwentowe: kalendarz, roraty, lampion. Kiedy się zaczyna i ile trwa adwent? Czy obowiązuje post?

Sandra Janikowska
ADWENT 2019. Tegoroczny czas oczekiwania zaczyna się w niedzielę, 1 grudnia i potrwa cztery tygodnie. Adwent określany jest czasem przygotowań do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu obfituje w rozmawite zwyczaje i symbole. Jakie symbole kojarzą się z adwentem? Czy wiernych obowiązuje ścisły post? Skąd wywodzi się nazwa? Sprawdź!
ADWENT 2019. Tegoroczny czas oczekiwania zaczyna się w niedzielę, 1 grudnia i potrwa cztery tygodnie. Adwent określany jest czasem przygotowań do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu obfituje w rozmawite zwyczaje i symbole. Jakie symbole kojarzą się z adwentem? Czy wiernych obowiązuje ścisły post? Skąd wywodzi się nazwa? Sprawdź! Pixabay
Zwyczaje i symbole adwentowe - co oznaczają? Tegoroczny czas oczekiwania zaczął się w niedzielę, 29 listopada i potrwa cztery tygodnie. Adwent określany jest czasem przygotowań do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu obfituje w rozmaite zwyczaje i symbole. Jakie symbole kojarzą się z adwentem? Czy wiernych obowiązuje ścisły post? Skąd wywodzi się nazwa? Co to są roraty i wieniec adwentowy?

Adwent 2020. Co to jest i skąd wywodzi się nazwa?

Nazwa "Adwent" pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej ze słowa "adventus" oznaczającego przyjście. W kościele łacińskim odnosi się do okresu, podczas którego wierni przygotowują się do obchodów świąt Bożego Narodzenia, czyli tzw. rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa.

Adwent 2020. Ile trwa?

Początek Adwentu przypada zawsze na czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem. W 2020 roku będzie jest to 29 listopada. Równie istotny wydaje się fakt, że wraz z pierwszym dniem Adwentu w kościołach rozpoczyna się rok liturgiczny. Adwent kończy się wraz z Wigilią, czyli 24 grudnia.

Tradycyjnie w czasie Adwentu w kościołach będą odprawiane poranne msze, czyli tzw. roraty.

Warto pamiętać, że Adwent można podzielić na dwa podokresy, a każdy z nich ma odrębne cechy, wyrażone w inny sposób:

  • Pierwszy etap obejmuje okres od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia, to właśnie wtedy czytane są teksty biblijne, zapowiadające powtórne przyjście Zbawiciela i mające przygotować nas do spotkania z Chrystusem.

  • Drugi podokres trwa od 17 do 24 grudnia. Jest to czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Adwent 2020. Symbole. Roraty

Adwent to czas zadumy oraz gorliwych modlitw za dusze zmarłych, z czym wiąże się wiele symboli adwentowych. Jednym z najpopularniejszych obrzędów-symboli jest udział w codziennej mszy świętej, nazywanej dawniej jutrznią. Odbywała się ona każdego dnia przed świtem i była całkowicie poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Współcześnie obrzęd ten nazywany jest roratami. W Polsce odprawia się je od XIII wieku. Pierwszym miejscem, w którym odprawiono mszę był Poznań.

Podczas tej mszy świętej wierni zapalali świece woskowe nazywane potocznie roratkami. Zwyczaj ten obecny jest w tradycji katolickiej do dzisiaj.

Adwent
ADWENT 2019. Tegoroczny czas oczekiwania zaczyna się w niedzielę, 1 grudnia i potrwa cztery tygodnie. Adwent określany jest czasem przygotowań do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Czas Adwentu obfituje w rozmawite zwyczaje i symbole. Jakie symbole kojarzą się z adwentem? Czy wiernych obowiązuje ścisły post? Skąd wywodzi się nazwa? Sprawdź! Pixabay

Oprócz obrzędu rorat wśród adwentowych symboli wyróżniamy:

  • Wieniec adwentowy – ma formę okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece, symbolizujące cztery niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się jedną świecę
  • Kalendarz adwentowy – służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku prawdopodobnie od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich
  • Lampion adwentowy – rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię.

Adwent 2020. Na czym polega?

Dla chrześcijan Adwent to czas zadumy i wyczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. W trakcie Adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy i to właśnie on przyozdabia wnętrza kościoła ewangelickiego w tym czasie. Warto pamiętać, że ornat, który w kościele katolickim kapłan zakłada na mszę także jest w tym kolorze. Barwa ta symbolizuje czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt katolickich.

Podaje się, że pierwszy okres Adwentu kładzie duży nacisk na tzw. Paruzję, czyli ostateczne przyjście Chrystusa na końcu świata. Odzwierciedlone jest to w codziennych czytaniach mszalnych. Czwarty - ostatni - tydzień mówi o bezpośrednich przygotowaniach do narodzenia Chrystusa.

Adwent 2020. Post - czy obowiązuje?

Przez długi czas Adwent był okresem postu, co dalej ściśle funkcjonuje w liturgii wschodniej i kościele grekokatolickim. W religii katolickiej, Adwent nie wchodzi w skład pokuty, jednakże duchowni zachęcają wiernych do pewnej wstrzemięźliwości od wybranych aktywności i pokarmów.

W Rzymie zaczęto obchodzić Adwent pod koniec VI wieku. Miał on formę radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Warto zaznaczyć, że nie praktykowano wtedy postu i innych praktyk pokutnych. Niektórzy uczeni są zdania, że Adwent zaczęto ochodzić już w V wieku, właśnie wtedy biskup Perpetuus z Tours podjął decyzję, że od dnia świętego Marcina (11 listopada) do Bożego Narodzenia należy utrzymać post co najmniej trzy razy w tygodniu.

ZOBACZ TAKŻE: Jak przygotować się na święta Bożego Narodzenia? Co zrobić żeby wigilia była radosna i udana?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki