Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adrianna Zawadzińska jako bogini? Czemu nie. Portret pochodzącej z Malborka Miss Polski na Wózku można oglądać w Warszawskiej Aptece Sztuki

Anna Szade
Anna Szade
Portret Adrianny Zawadzińskiej, Miss Polski na Wózku, namalowała Anna Mamica
Portret Adrianny Zawadzińskiej, Miss Polski na Wózku, namalowała Anna Mamica Facebook/Fundacja Jedyna Taka
Adrianna Zawadzińska z Malborka to kobieta niezwykła. Zdobyła tytuły Miss Polski na Wózku i Wicemiss Świata na Wózku. Jej portret pędzla malarki Anny Mamicy odsłonięto warszawskiej galerii Apteka Sztuki podczas wernisażu wystawy malarstwa zatytułowanej „taniec artemidy”. Ekspozycję można oglądać w stolicy do 5 stycznia 2023 r.

Adranna Zawadzińska z Malborka - Wicemiss Świata na wózku

Adriannie Zawadzińskiej kilka lat temu kibicował cały Malbork. To niezwykła kobieta, która stara się pokazać światu, że życiowe przeszkody są po to, by je pokonywać, a pewność siebie i wewnętrzną siłę można zdobywać każdego dnia.

To nie były puste słowa, bo piękna kobieta zdobyła w 2016 r. tytuł Miss Polski na Wózku, a następnie wykorzystała szansę i wywalczyła tytuł Wicemiss Świata na Wózku.

Od wtorku (29 listopada) można ją oglądać w odsłonie bogini. Wszystko dzięki Annie Mamicy, która namalowała portret Adrianny Zawadzińskiej.

Nie tylko publiczność zobaczyła obraz dopiero podczas wernisażu. Sama portretowana po raz pierwszy poznała końcowy efekt dopiero w Aptece Sztuki.

To najnowsza praca Anny Mamicy, młodej artystki, która powstała do cyklu obrazów „taniec artemidy”. Jest zarazem podsumowaniem historii współczesnych artemid. Wszystkie boginie otrzymały bowiem dary niebios, ale też i ograniczenia.

Cała wystawa wprowadza w fascynujący świat mitologii i w codzienność współczesnych kobiet. Jak czytamy w zaproszeniu na wystawę, Anna Mamica od początku swojej drogi artystycznej wybrała malarstwo portretowe i konsekwentnie je doskonali, badając miejsce kobiety w kulturze i sztuce.

Artystkę inspirują wątki zaczerpnięte z historii malarstwa oraz współczesne trendy kultury popularnej. A także... prawdziwe życie kobiet odważnych, niezależnych i pięknych.

Tytułowa Artemida, bogini łowów i księżyca, niezależna i skupiona na celu, jest również inicjatorką tańca w kręgu, wspiera ideę siostrzeństwa i życia zgodnego z własnymi zasadami.

Dlatego też bohaterki portretów przywołują w sobie archetypy bogiń pomocnych w sztuce łączenia różnych ról w życiu kobiety. Skutecznie, ale z gracją, jak w tańcu. Artystka rozpatruje taniec także jako metaforę fizycznego piękna i rozwoju duchowego, doskonalenia się z wewnętrznej potrzeby, wolnej od oczekiwań otoczenia.

Kuratorem wystawy jest prof. Tomasz Milanowski, koordynatorką – Magdalena Krowicka. Adrianna Zawadzińska objęła ekspozycję honorowym patronatem, a jej Fundacja Jedyna Taka jest jednym z partnerów całego przedsięwzięcia.

Wystawę na żywo można oglądać do 5 stycznia 2023 r. w Aptece Sztuki, która mieści się w Al. Wyzwolenia 3/5 w Warszawie. To niezależna instytucja kultury prezentującą i promującą artystów młodego pokolenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki