Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adamowicz a sprawa ECS

Jarosław Zalesiński
Jarosław Zalesiński
Jarosław Zalesiński
Sobotnie starcia na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod ECS były częścią tej politycznej obyczajowości, którą symbolizuje dziś warszawskie Krakowskie Przedmieście. Ulica stała się ważnym terenem polsko-polskiej wojny, i tak będzie co najmniej do jesiennych wyborów, a wierzę, że i dłużej. Moralizować, mówić, kto jest w tym dobry, a kto zły, to jakby zaklinać deszcz. Do sprawdzenia jest tylko, czy któraś ze stron nie naruszyła w tym wszystkim prawa.

Czy to znaczy, że sprawa Europejskiego Centrum Solidarności jest w tym wszystkim jedynie pretekstem, powodem równie dobrym, jak każdy inny do robienia wiecu? Jakiś problem jednak istnieje. Podobno nosi dziś imię i nazwisko Basila Kerskiego, obecnego dyrektora tej instytucji, wybranego w konkursie. Mnie się jednak wydaje, że problem tak naprawdę nosi nazwisko Pawła Adamowicza, obecnego prezydenta Gdańska. Nie chcę przez to powiedzieć, że podpisuję się pod bałamutnymi oskarżeniami o ustawienie konkursu na dyrektora ECS. Problemem wcale nie jest machiawelizm prezydenta Gdańska, tylko jego talenty negocjacyjne. A raczej ich niedostatek.

Gdańsk: Komenda Główna Policji zbada burdę pod ECS

Całkiem niedawno mogliśmy te talenty obserwować przy okazji odpalania przedsięwzięcia pod nazwą Gdański Obszar Metropolitalny. Czy prezydent Szczurek dałby się do niego przekonać, gdyby dowiedział się o sprawie nie z gazet, tylko z pierwszych ust, tego nie wiem, i nawet wątpię, ale nie słyszałem, żeby była podjęta jakaś próba. Czy Wałęsa dałby się przekonać do Kerskiego i odpuścił sobie Lisa, też w to wątpię, ale że miał powód poczuć się zlekceważony, to przyznaje dziś sam Adamowicz.

ZOBACZ FILM z sobotniej manifestacji

Nie da się zarządzać niezależnymi osobami czy środowiskami tak, jakby to były dodatkowe agendy Urzędu Miasta Gdańska. Trzeba negocjować, chodzić na kompromisy. Z oponentami w sprawie ECS nie jest łatwo rozmawiać, bo ich kombatanckie myślenie sprowadziłoby tę instytucję na manowce. Ale lekceważenie, traktowanie z pańska jest drogą do kolejnych zadym wokół ECS. Też niedobrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki