Adam dostał szansę

  Adam dostał szansę

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Dzięki pomocy naszej gazety 18-latek z Borcza koło Kościerzyny przeszedł udany zabieg w Lublinie.
  Mimo oferty rychłej pomocy, złożonej na łamach naszej gazety przez lekarzy z Lublina, straciliśmy już niemal nadzieję, że 18-letni Adaś z niewielkiej miejscowości na Kaszubach doczeka zabiegu, który miał mu przywrócić zdrowie.

  I gdyby nie "namolnośc" gdańskich lekarzy, którzy dzień w dzień wydzwaniali do Lublina, pewno na obietnicach by się ta historia skończyła. Lubelscy lekarze ledwo radzą sobie z pacjentami z własnego terenu. Wreszcie wczoraj dotarła do nas informacja - Adaś jest już po zabiegu i czuje się dobrze.

  - Wieczorem w ubiegłą środę przyszła wiadomość, że w lubelskim ośrodku już na nas czekają - relacjonuje Edmund Armatowski, tata Adama. - Następnego dnia stawiliśmy się w szpitalu, a 25 czerwca odbył się zabieg.

  Przeprowadził go jeden z najlepszych specjalistów w Polsce, dr Maciej Szajner z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neurora-diologii Uniwersytetu Medycznego. Jak już pisaliśmy, Adaś cierpiał na wrodzoną wadę naczyniową mózgu, fachowo zwaną malformacją. Od kilku lat dolegliwości z nią związane bardzo się nasiliły. Chłopak cierpiał na bóle i zawroty głowy. Żył jak na tykającej bombie. Klasyczna operacja neurochirurgiczna mogła zrobić z niego kalekę, dlatego specjaliści z Gdańska zakwalifikowali go do o wiele mniej "inwazyjnego" zabiegu endowa- skularnego, czyli wewnątrznaczyniowego.

  Jedyną pamiątką, jaka po nim pozostanie, jest maleńka blizna w okolicy pachwiny, po nacięciu tętnicy udowej. Właśnie przez nią doktor Maciej Szajner wprowadził specjalny cewnik i mikroskopijnej wielkości narzędzia i dotarł aż do chorego miejsca.

  - Zabieg endowaskularny również niósł za sobą pewne ryzyko - przyznaje prof. dr hab. Wojciech Kloc, ordynator oddziału neurochirugii w Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku.

  - A to ze względu na położenie zmiany naczyniowej, głęboko w mózgu, gdzie znajdują się drogi ruchowe. Po klasycznej operacji mógłby stracić mowę i być w połowie sparaliżowany. Po zabiegu w Lublinie tylko lekko dretwieje mu ręka. Ale i to ustąpi.


  Na Pomorzu nie ma angiografu


  Rozmowa z prof. dr. hab. Wojciechem Klocem, wojewódzkim konsultantem w dziedzinie neurochirurgii.

  Adaś uratowany, odetchnął Pan z ulgą?
  Cieszy mnie, że nasz pacjent doczekał się zabiegu, trudno jednak powiedzieć, bym odetchnął z ulgą.

  Dlaczego?
  Na liście oczekujących na podobny zabieg na Pomorzu mam zapisanych 30 nazwisk. Nie mam pojęcia, jak tym chorym pomóc. Ośrodek w Lublinie, z którym współpracujemy, jakoś nie kwapi się, by ich przyjąć.

  Czemu pacjenci z Pomorza muszą szukać ratunku aż na drugim końcu Polski?
  Ponieważ żaden szpital w naszym regionie nie ma angiografu do diagnostyki i leczenia schorzeń naczyniowych mózgu i rdzenia kręgowego.

  Ale zabiegi endowaskularne były już na Wybrzeżu przeprowadzane?
  Rzeczywiście, dr Adam Zapaśnik z AMG wraz z dr. Maciejem Szajnerem, który na co dzień pracuje w ośrodku w Lublinie, przeprowadzili w ciągu ostatnich trzech lat 40 tego rodzaju zabiegów. Ale takie leczenie powinniśmy w tym okresie dać 500 chorym.

  Jak ten problem rozwiązać?
  Jeżeli władze pomorskiej służby zdrowia nie chcą mieć na sumieniu chorych z tego województwa, powinny jak najszybciej wyposażyć w angiograf mózgowy jeden ze swoich szpitali. Logika nakazuje, by stanął on w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim, gdzie będzie służył nie tylko potrzebującym zabiegu neurochirurgicznego, ale i operacjom serca czy naczyń obwodowych.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .....

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  ważne że jest zdrowy i szczęśliwy !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo