Aby tylko krany nam na wsi nie wyschły. Dbajmy o wodę!

wawrzyniec.rozenberg@polskapress.pl
Miejscowości w gminie wiejskiej Pruszcz Gdański stały się w ostatnich latach miejscem chętnie zamieszkiwanym przez mieszkańców Trójmiasta. Te atrakcyjne tereny sprzyjają szybkiej rozbudowie mieszkaniowej. Najczęściej jest to zabudowa jednorodzinna. Centralnym punktem działki jest budynek mieszkalny a jej wizytówkę, w ogólnym przeświadczeniu, stanowi piękny ogród czy starannie przystrzyżony gęsty zielony dywan z trawy. Ten jakże piękny dla oka widok ściśle powiązany jest z wodą.

- Na każdym kroku korzystamy z wody, czy to do podlewania ogródków i trawników, czy też do chłodzenia się w przydomowych basenach, coraz bardziej popularnych podkreśla Marek Palusiński, prezes spółki Eksploatator, która dba o dostarczanie wody mieszkańcom gminy Pruszcz Gdański. - Znaczny udział pobieranej wody przypada jednak na cele socjalno-bytowe.

Ostatnie lata są wyjątkowe pod względem temperatur. W sezonie letnim jest bardzo gorącą a opady, jeśli występują, są raczej gwałtowne i krótkotrwałe. W pozostałym okresie opady są coraz słabsze. Taka sytuacja ma wpływ na sukcesywne zmniejszanie się ilości wody gruntowej wraz z jednoczesnym nadmiernym poborem wody, i bynajmniej nie na potrzeby socjalno-bytowe, tylko do podlewania ogrodu czy napełniania basenów.

Na wyższe piętra woda czasem nie dociera

- Gmina, chcąc sprostać oczekiwaniom swoich mieszkańców, inwestuje w nową infrastrukturę, nowe ujęcia wody oraz realizuje zadania polegające na budowie zbiorników na wodę czystą wraz ze stacją podnoszenia ciśnienia, by zapobiegać sytuacjom, jakie do niedawna miały miejsce w Juszkowie na osiedlu Zakątek czy tez w Borkowie - przyznała Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Bywało, że na wyższe piętra, woda dopływała pod bardzo niskim ciśnieniem lub nie docierała wcale, podczas gdy mieszkańcy okolicznych domków jednorodzinnych podlewali swoje ogródki. We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy w Juszkowie budowę zbiornika wody czystej wraz ze stacją podnoszenia ciśnienia. Zbiornik będzie napełniany wodą z sieci w trakcie godzin nocnych, kiedy rozbiór wody jest stosunkowo nieduży, by w ciągu dnia służyć rezerwą przy dużym rozbiorze wody. Zakończenie inwestycji przypada na przełom lipca i sierpnia.

Budowa nowej studni

W innej części gminy, w Rekcinie, trwają prace wiertnicze polegające na budowie nowej studni ujmującej wody z pokładu kredowego. Badania wykazały, że rejon ten cechuje najwyższa wydajność potencjalna typowej studni wierconej. Włączenie powstającej studni do systemu, poprawi zaopatrzenie mieszkańców w wodę, szczególnie z terenów położonych pomiędzy Arciszewem a Jagatowem.

- Trwają również prace projektowe związane z rozbudowa stacji ujęcia wody w Rotmance o kolejne dwa otwory studzienne, również i w tym przypadku woda ujmowana będzie ze złóż kredowych - dodał Marek Palusiński. - Prowadzimy również prace nad dokumentacją modernizacji stacji podnoszenia ciśnienia w miejscowości Borkowo polegającej na budowie zbiornika wody czystej wraz z nową stacja podnoszenia ciśnienia. Wszystkie ujęcia wody, eksploatowane przez spółkę Eksploatator, ujmują wody podziemne z pokładów kredowych lub czwartorzędowych. Mając własne wysoko wydajne ujęcia wody, nakłady, jakie w tej chwili są ponoszone na zakup wody obcej, będą mogły zostać przeznaczone na modernizację oraz budowę nowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Przy obecnym tempie zasiedlania terenów gminy wiejskiej Pruszcz Gdański nie da się jednoznacznie określić, na ile lat wystarczy wody, na 50, 100 czy 200 lat. Jest ona dobrem i wspólnie musimy o nią dbać i ją szanować.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie