Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Sławoj Leszek Głódź o beatyfikacji Jana Pawła II

Redakcja
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź Tomasz Bołt
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego spotka nas - dzieci Kościoła i Ojczyzny - radość wielka. Beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II. Godzina chwały i wywyższenia, tego "sługi sług Bożych", Namiestnika Pana Naszego Jezusa Chrystusa, Następcy św. Piotra Apostoła, biskupa Rzymu, syna naszego narodu. Życie wielu z nas biegło wraz z Jego pontyfikatem. Pamiętamy Jego słowa.

Powracają wspomnienia naszych spotkań z Janem Pawłem II. Na Jego szlakach drogami Ojczyzny i Pomorza, a także tam, w papieskim Rzymie, dokąd wielu z nas pielgrzymowało. Podczas inauguracji swego pontyfikatu wzywał: "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Otwierał dla niego w ciągu długich lat swej apostolskiej posługi drzwi świata, narodów, państw, także, a może przede wszystkim - ludzkich serc. Aż po ostatnie dni głosił naukę Krzyża i radosną nowinę o Zmartwychwstaniu Pańskim. Jan Paweł II - wierny sługa nadziei - tej, która "zawieść nie może" (Rz 5,5), opartej o obietnicę Chrystusa, o rozjaśniające mrok ludzkich serc przekonanie o czekającej nas radości nieba. Papież zawierzenia - Totus Tuus - tej, która Boga na świat przyniosła, naszej Matki w porządku łaski, Przewodniczki na ludzkich drogach prowadzących do jej Syna. Jan Paweł II - wielki promotor godności człowieka. Nauczał nas, że człowiek "jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła, drogą wyznaczoną przez samego Chrystusa, drogą, która nieodmiennie prowadzi przez Tajemnicę Wcielenia i Odkupienia" (Redemptor hominis, 14).

Strona specjalna poświęcona beatyfikacji Jana Pawła II

Wielu polskich pielgrzymów wyruszyło na niedzielną beatyfikację. Także z naszej archidiecezji. Błogosławione stopy Jana Pawła II odcisnęły także mocny ślad na naszej, pomorskiej ziemi i w sercach jej mieszkańców. Rok 1987 - skwer Kościuszki w Gdyni, Westerplatte, bazylika Mariacka, gdańska Zaspa. Mówił wtedy o nas i za nas. Pośród tamtych pamiętnych słów były także te wypowiedziane na Westerplatte, skierowane do młodzieży, adresowane do wszystkich, także do nas, żyjących tu i teraz, w innej niż tamta Polsce: że trzeba znajdować w swoim życiu "jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować" (Westerplatte, 12 czerwca 1987). Rok 1999 - Msza św. w Sopocie: "Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają".

Pragniemy na wieczną rzeczy pamiątkę utrwalić ten radosny dzień w dziejach Kościoła, Ojczyzny, gdańskiej archidiecezji - beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II. W Gdańsku Łostowicach Południowych wzniesiemy świątynię pod wezwaniem Błogosławionego Jana Pawła II. Wotum naszej archidiecezji za dar beatyfikacji, za obecność Błogosławionego pośród nas, za Jego posługę nadziei, która trwa. W Wielki Wtorek poświęciłem krzyż i plac pod budowę. Pod tym wezwaniem powstała nowa parafia, wyrośnie świątynia - nasze wotum wdzięczności, dzieło architektów gdańskich. Zaś 22 października, w liturgiczne święto Błogosławionego Jana Pawła II, wmurujemy Kamień Węgielny, który poświęci w Rzymie Papież Benedykt XVI.

CZYTAJ TAKŻE:
Beatyfikacja Jana Pawła II: Uroczystości na Pomorzu
Rysunki inspirowane słowami Jana Pawła II
Beatyfikacja Karola Wojtyły: Ślady Jana Pawła II na Pomorzu
Starogard Gdański: Herb papieski ze zniczy na beatyfikację Jana Pawła II

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki