Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Sławoj Leszek Głódź na cenzurowanym. Świeccy zapowiadają kolejną manifestację pod archidiecezją. Będzie nas jeszcze więcej - mówią!

Tomasz Chudzyński
Protest pod siedzibą gdańskiej archidiecezji 8.11.2019
Protest pod siedzibą gdańskiej archidiecezji 8.11.2019 Karolina Misztal
Pierwszego grudnia, w niedzielę, pod siedzibą archidiecezji w Gdańsku, odbędzie się kolejna manifestacja grupy wiernych. Świeccy zdecydowali się na tę formę protestu, po tym jak opublikowany został list 16 księży, którzy mieli być mobbingowani przez arcybiskupa gdańskiego, Sławoja Leszka Głódzia.

W niedzielę 1 grudnia Wierni będą protestować pod kurią z hasłem:"zaDOŚĆuczyńmy za KRZYWDy" (z wyróżnionymi fragmentami słów "dość krzywd"). Nie będzie okrzyków, tylko modlitwa i milczenie.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź pod pręgierzem. Katolicy nie ...

Zgromadzenie jest przejawem troski o kościół, a nie agresji - tłumaczy Justyna Zorn, organizatorka spotkania pod kurią. - Spotkanie adresowane jest do ludzi wierzących i zatroskanych o losy kościoła.

Zaznaczmy, pierwszy raz grupa świeckich z archidiecezji gdańskiej spotkała się pod kurią 3 listopada. Wtedy spotkaniu przyświecało hasło "Odzyskajmy nasz kościół". Pikietujący (określają się jako żarliwi katolicy) chcieli zaprotestować przeciw zachowaniu arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, który miał mobbingować gdańskich księży (archidiecezja w oświadczeniu odpowiedziała, że jest to nieprawda). Świeccy sprzeciwiali się również tuszowaniu przypadków pedofilii, jakiej dopuszczały się osoby duchowne.

- Liczę, że apb Leszek Sławoj Głódź do nas wyjdzie i będzie chciał nas wysłuchać - mówiła 3 listopada protestująca Anna Strzałkowska. - Najbardziej boję się, że nas zlekceważy.

Protest w sprawie abp. Sławoja Leszka Głódzia. Wierni przysz...

Wówczas nikt z kurii do grupy świeckich nie wyszedł. W połowie listopada wysłali oni do nuncjusza apostolskiego w Polsce list z prośbą o spotkanie (na razie odpowiedzi nie otrzymali). Informować innych wiernych o swojej akcji chcą za pomocą specjalnych billboardów. Ich przygotowanie ma zostać sfinansowane z internetowej zbiórki datków.

- Po pierwszym spotkaniu w listopadzie (03.11.2019) pod kurią otrzymaliśmy masę wiadomości z podziękowaniami za zorganizowanie tej akcji - informują świeccy w mediach społecznościowych. - 1 grudnia chcemy ponownie spotkać się pod kurią pod hasłem "zaDOŚĆuczyńmy za KRZYWDy", żeby wyrazić swoją solidarność i wsparcie wobec poszkodowanych oraz zaprotestować wobec nadużyć jakich dopuścił się nasz arcybiskup. Chcielibyśmy z informacją dotrzeć do jak największej liczby wiernych oraz samego biskupa. Dlatego postanowiliśmy wynająć dwa billboardy, jeden w Oliwie i drugi na Oruni, aby wszyscy zainteresowani zostali poinformowani. Wierzymy, że wspólnie możemy wpłynąć na losy naszej diecezji.

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską. Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce na Podlasiu. Wróci do posiadłości?

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską....

- Zakładamy, że tym razem będzie nas dwa razy więcej - informuje Justyna Zorn.

Zaznaczmy, protestowi pod kurią sprzeciwili się m.in. przedstawiciele NSZZ Solidarność. M.in. Krzysztof Dośla z gdańskich struktur "S" podkreślił, że ataki na arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia są nieuprawnione i motywowane politycznie.

Arcybiskup kosił kombajnem (zdjęcia)

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź kosił kombajnem. Zobacz zdjęcia

- Nie ma zgody na ekspozycję (w czasie protestu pod siedzibą archidiecezji - red.) jakichkolwiek szyldów, plakietek, przypinek, transparentów, oznaczeń partii czy organizacji, niezależnie od ich charakteru - zapowiadają organizatorzy pikiety.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki