Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abp Głódź chce dnia wolnego w Święto Trzech Króli

Karolina Kulaszewicz
Metropolita gdański uważa, że Święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy
Metropolita gdański uważa, że Święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy Archiwum
Z prośbą o wsparcie społecznej inicjatywy ustawodawczej przywrócenia dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli zwrócił się do proboszczów, duszpasterzy i uczestników stowarzyszeń oraz ruchów katolickich metropolita gdański ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

- Zabranie przez władze komunistyczne dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego obniżyło znaczenie tego święta także wśród wielu katolików. Należy dopominać się o naprawienie tej szkody. To święto znajduje się w kalendarzach kilkunastu krajów europejskich i nie do przyjęcia jest argument o olbrzymich stratach gospodarczych z tego tytułu - zaznacza metropolita gdański.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej już po raz drugi będzie się starał o to, by Święto Trzech Króli ustanowiono dniem wolnym od pracy. Pierwszy projekt tej ustawy złożony został w Sejmie w czerwcu 2008 roku. Wtedy poparło go ponad 550 tys. obywateli. W październiku wniosek został przez posłów odrzucony. Metropolita gdański nie krył wówczas rozczarowania decyzją posłów. - Wola wiernych została zlekceważona - mówił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Tym razem Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zamierza uderzyć z jeszcze większą siłą.
- Mamy nadzieję na zebranie miliona podpisów obywateli, którzy popierają naszą inicjatywę - tłumaczy Jan Klawiter, odpowiedzialny za zbieranie podpisów na terenie archidiecezji gdańskiej. - Akcja rozpoczęła się pod koniec stycznia, a podpisy zbierać będziemy do końca marca - dodaje Klawiter.
Czy uda się zebrać aż milion podpisów na poparcie ustawy?

- Projekt ustawy musi zostać złożony na ręce marszałka Sejmu w pierwszych dniach kwietnia. Pozostało więc jeszcze dużo czasu, a Komitet Inicjatywy Ustawodawczej zbiera podpisy w całej Polsce - zapewnia Jan Klawiter. - Z informacji, jakie mam, wynika, że w archidiecejzji gdańskiej projekt cieszy się sporym poparciem. W jednej z gdańskich parafii udało się już zebrać tysiąc podpisów.
Treść ustawy, a także druki, na których należy składać podpisy, znaleźć można w internecie na stronie www.trzechkroli.pl.

- Wypełnioną kartę, na której musi się znaleźć imię, nazwisko, adres, numer pesel i podpis osoby popierającej ustawę, można wysłać pod adresem komitetu, który znajduje się w Łodzi, lub po prostu złożyć u proboszcza w swojej parafii - tłumaczy Klawiter.

Obecnie Święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli, jako dzień wolny od pracy obchodzone jest w dziewięciu krajach UE, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii, które uznawane są za kraje protestanckie. W tym dniu (święto zawsze obchodzone jest 6 stycznia) każdy katolik musi uczestniczyć we mszy świętej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki