Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Abonament RTV 2019: Cena abonamentu na 2019 rok, podana przez KRRiT. Opłaty Poczta Polska. Kto zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

opr. Maria Poznańska/ AIP
Abonament RTV 2019: Cena abonamentu na 2019 rok, podana przez KRRiT. Opłaty Poczta Polska. Kto zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse
Abonament RTV 2019. Jakie będą już opłaty i stawki na 2019 rok? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała nowe informacje. Ile trzeba będzie zatem zapłacić za korzystanie z telewizora i radia? Z informacji KRRiT dowiadujemy się również kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV oraz jakie są przewidziane kary za używanie niezarejestrowanych odbiorników. Nowy abonament RTV w 2019 roku nie będzie się różnił kwotami od tych w roku 2018.

Abonament RTV 2019. Kwota abonamentu. Ile trzeba zapłacić opłaty - abonamentu Radiowo -Telewizyjnego 2019?

Ile trzeba będzie zapłacić za używanie odbiornika telewizyjnego, a ile za korzystanie z radia? Jakie są przewidziane kary za używanie niezarejestrowanych odbiorników? Poznaj ceny abonamentu na 2019 rok. Kwoty nie ulegną zmianie w stosunku do roku poprzedniego. Ile zapłacimy za rok korzystania z telewizji? Jakie rozwiązanie zaproponował rząd w kwestii ściągalności opłat za abonament?

Abonament RTV 2019 - stawki i opłaty

Jak informuje KRRiT stawki i opłaty za abonament RTV w roku 2019 nie ulegną zmianie. Stawki miesięczne wyglądają następująco:

 • odbiornik telewizyjny - 22,70 zł
 • odbiornik radiofoniczny - 7 zł

Korzystniejszy model płatności jest przewidziany dla osób, które zdecydują się z góry zapłacić za dłuższy okres. Opłacając cały rok z góry zapłacimy 245,15 zł, a jeśli posiadamy jedynie odbiornik radiowy zapłacimy wówczas 75,60 zł.

Abonament RTV 2019 - opłaty wielomiesięczne

Płatność z góry za abonament RTV jest korzystniejsza i zaczyna się już od opłaty za 2 miesiące. Aby jednak skorzystać ze zniżki opłat należy dokonać z góry w terminie do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego:

 • 2 miesiące - 44,05 zł
 • 3 miesiące - 65,35 zł
 • 4 miesiące - 88,05 zł
 • 5 miesiące - 109,40 zł
 • 6 miesięcy - 129,40 zł
 • 7 miesięcy - 152,10 zł
 • 8 miesięcy - 173,45 zł
 • 9 miesięcy - 194,75 zł
 • 10 miesięcy - 217,45 zł
 • 11 miesięcy - 238,80 zł
 • 12 miesięcy - 245,15 zł
Abonament RTV 2019: Cena abonamentu na 2019 rok, podana przez KRRiT. Opłaty Poczta Polska. Kto zwolniony z płacenia abonamentu RTV? Fot. Malgorzata Genca / Polskapresse

Abonament RTV 2019 - Kto nie musi płacić?

Z opłacania abonamentu RTV są zwolnione osoby które mają skończone 75 lat, posiadające I grupę inwalidzką, pobierające świadczenia pielęgnacyjne lub rentę socjalną.

Od opłat zwolnieni są także kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz osoby bezrobotne. Płacić za abonament RTV nie muszą osoby mające prawo do zasiłku przedemerytalnego oraz ci, którzy spełniają kryterium dochodowe (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 754 zł).

Płatności unikną też osoby, które mają ukończone 60 lat i posiadają prawo do emerytury - jej wysokość jednak nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia z ubiegłego roku.

Abonament RTV 2019 - Kary za używanie niezarejestrowanych odbiorników

Kara za używanie niezarejestrowanych odbiorników wynosi 681 złotych. Jest to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Jak zapłacić za abonament RTV?

Ważna jest znajomość 26 cyfrowego numeru rachunku bankowego abonenta, nadanego podczas rejestracji odbiorników każdemu abonentowi. Raz nadany numer rachunku bankowego nie ulega zmianie. W przypadku nieznajomości numeru rachunku bankowego można go ustalić:

 • na stronie internetowej Poczty Polskiej S.A. podając 8-cyfrowy numer identyfikacyjny abonenta:
  Ustal nrb po indywidualnym numerze identyfikacyjnym
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)

Opłaty można uiszczać we wszystkich placówkach pocztowych lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej S.A. bez ponoszenia dodatkowych opłat lub za pośrednictwem instytucji finansowych.

W jaki sposób można zapłacić za abonament?

 • spersonalizowany formularz polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej wpisując kwotę abonamentu rtv oraz okres jakiego dotyczy wpłata. W przypadku braku blankietów wpłat można je zamówić:
 • osobiście w dowolnej placówce pocztowej
 • telefonicznie w dni robocze w godzinach 8:00 - 20:00, pod numerem (+48) 43 842 06 06 (opłata wg cennika operatora)
 • poprzez stronę internetową - Poczty Polskiej S.A.
 • wydrukować ze strony internetowej Poczty Polskiej S.A.: Wydrukuj imienne blankiety wpłat rtv

***

Abonament RTV 2019: Cena abonamentu na 2019 rok. Poczta Polska dostanie dane od dostawców płatnej telewizji?

Rząd chce, aby dostawcy płatnej telewizji przekazywali Poczcie Polskiej dane swoich klientów. Dzięki temu ma wzrosnąć ściągalność abonamentu. Wszystko wskazuje na to, że czekają nas zmiany w opłatach za abonament telewizyjny. Do Sejmu trafił właśnie zaakceptowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Już teraz wzbudza duże kontrowersje wśród dostawców telewizji, którzy sprzeciwiają się zmianom.

Ściągalność abonamentu w Polsce od lat jest na bardzo niskim poziomie. Obecnie wynosi zaledwie około 12-13 procent.

- W efekcie działalność radiofonii publicznej finansowana jest w ok. 60-80 procentach z abonamentu, zaś TVP jedynie w ok. 30 procentach - mówią przedstawiciele Centrum Informacji Rządowej (CIR). Z tego powodu kwestia abonamentu była już niejednokrotnie podejmowana przez polityków PiS, którzy zapewniali, że będą chcieli zmienić tę sytuację. Teraz swoje słowa zamieniają na czyny poprzez nowelizację ustawy abonamentowej. - Projekt przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji - przekonują przedstawiciele CIR. Receptą na niską ściągalność abonamentu ma być włączenie dostawców płatnej telewizji (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wściekły

Zawsze w styczniu ogarnia mnie wściekłość, kiedy płace jako obywatel swojego kraju co rocznie haracz abonamentowy rtv. Okazuje się że jestem w 6% ogółu płacących. Tylko dlatego.że od 40 lat jestem zarejestrowany jako użytkownik odbiorników rtv. Mój protest niepłacenia byłby konsekwencją zapłacenia kary. Pozostała część ogółu nie ponosi żadnych kosztów,a wręcz się śmieje z nas płacących. Tak ma wyglądać Polska sprawiedliwość?

Dodaj ogłoszenie