A kto zapytał ludzi o zdanie?

  Maciej Wajer

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Skandal! - tak kościerscy radni podsumowali pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości, które od początku przyszłego roku planuje zlikwidować Wydział Grodzki Sądu Rejonowego w Kościerzynie. - Zlikwidowano nam już Urząd Celny, Urząd Statystyczny, a teraz przyszła kolej na Wydział Grodzki - grzmi radny powiatowy Piotr Lizakowski.
  - To jest zaplanowany proces. Obawiam się, że za jakiś czas zostanie zlikwidowany sąd rodzinny, a potem sąd pracy. Nie możemy do tego dopuścić!
  O planach likwidacji Wydziału Grodzkiego mówiono w Kościerzynie od kilku dni. Sprawą zainteresowali się radni powiatu kościerskiego.

  - W sądzie widzieliśmy pismo z informacją o planowanej likwidacji Wydziału Grodzkiego - mówi Piotr Lizakowski. - Ta informacja była dla nas niczym grom z jasnego nieba. Ten wydział powinien być rozbudowany, a nie likwidowany.
  Podczas ostatniej sesji radni jednogłośnie wyrazili sprzeciw wobec planów resortu sprawiedliwości.

  Ich zdaniem, likwidacja Wydziału Grodzkiego pogorszy dostępność mieszkańców do powszechnych sądów. Ponadto uważają, że takie próby reorganizacji powinny być poprzedzone konsultacjami społecznymi.
  Na temat zmian nie chce się na razie wypowiadać prezes Sądu Rejonowego w Kościerzynie.

  - Otrzymaliśmy z ministerstwa pismo o planowanej likwidacji - przyznaje Małgorzata Peplińska, prezes sądu. - Z tego względu że są to plany, nie chciałabym wypowiadać się w tej kwestii. Mogę jedynie odesłać do rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

  - Utworzenie lub likwidacja sądu albo wydziału w sądzie należy do Ministerstwa Sprawiedliwości - usłyszeliśmy od Rafała Terleckiego, rzecznika Sądu Okręgowego w Gdańsku. - Nie jest planowane zniesienie Sądu Rejonowego w Kościerzynie. Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku otrzymał informację o planowanej od 1 stycznia 2009 roku likwidacji Wydziału Grodzkiego. Ma to związek z planami Ministerstwa Sprawiedliwości likwidacji wydziałów grodzkich w małych sądach rejonowych. Likwidacja nie będzie jednak uciążliwa dla mieszkańców.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo