reklama

9-dniowe święto w Polsce? Specjalny projekt uchwały został jednak wycofany!

JJ za rzeczpospolita, wp.pl
W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Dokładnie w dniach od 2 do 10 czerwca w 1979 roku.  Między innymi stąd pojawił się pomysł na długie święto.
W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Dokładnie w dniach od 2 do 10 czerwca w 1979 roku. Między innymi stąd pojawił się pomysł na długie święto. Adam Wojnar
9-dniowe święto w Polsce byłoby najdłuższym w historii. Trwałoby aż 9 dni i obchodzone miałoby być od 2 do 10 czerwca. Specjalny projekt uchwały został jednak wycofany.

Projekt uchwały dotyczący 9-dniowego święta złożyli senatorowie Platformy Obywatelskiej.

Skąd ten pomysł?
W tym roku będziemy obchodzić 40. rocznicę pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Dokładnie w dniach od 2 do 10 czerwca w 1979 roku.

1000 zł na dziecko zamiast 500 zł? PiS zapowiada zmiany w programie 500 plus

Papież Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski odwiedził:

  • Warszawę (2-3 VI)
  • Gniezno (3-4 VI)
  • Częstochowę (4-6 VI)
  • Kraków (6 VI)
  • Kalwarię Zebrzydowską (7 VI)
  • Wadowice (7 VI)
  • Oświęcim (7 VI)
  • Nowy Targ (8 VI)
  • ponownie Kraków (8-9-10 VI)

Podczas tej pielgrzymki z ust papieża Jana Pawła II padły słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

9-dniowe święto w Polsce? Informacje o projekcie uchwały

Jak wynikało z projektu uchwały święto nazywałoby się Dniami Wolności. W czasie trwania 9-dniowego święta wspominano by nie tylko pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski. Wchodziłoby w to także uczczenie rocznic unii lubelskiej, pierwszego powstania śląskiego, agresji Niemiec i ZSRR, Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych i wejścia do NATO.

Dni wolności świętowano by między innymi w samorządach terytorialnych. Co najważniejsze 9-dniowe święto nie byłoby oczywiście wolne od pracy.

12 lutego "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że autorka senackiej uchwały zrezygnowała z pomysłu ustanowienia Dni Wolności przez… żarty i krytykę w internecie.

9-dniowe święto w Polsce. Dlaczego projekt został wycofany?

Inicjatorką pomysłu była senator Grażyna Sztark z PO. – Najpierw pojawiły się żarty, że inicjatorzy projektu tej uchwały chcą zorganizować dziewięć dni wolnego, co nie było prawdą, bo Dni Wolności nie oznaczały dni wolnych – wyjaśniła w rozmownie z "Wyborczą". - Nie uzurpowałam sobie prawa do wyznaczania dnia wolnego. Niewykluczone, że taka data ustalona zostałaby w wyniku senackich prac – dodała senator.

Najwyższe emerytury 2019 wypłacane w regionie

Flash Info odcinek 1 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

Wideo

Materiał oryginalny: 9-dniowe święto w Polsce? Specjalny projekt uchwały został jednak wycofany! - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 547

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piotr

Do barana abcd. Żaden człowiek nie jest święty.

G
Gość

Przecież to wcale nie chodziło o wizytę Jana Pawła II, tylko o uczczenie kontraktowych wyborów, których regulamin zmieniono w trakcie. Postkomuna dobrze się trzyma.

O
Obywatel

Proszę zróbcie 9 dniowe święto kaczki,niech chodzą po Polsce jak swiete krowy,zakaz sporzywania kaczek, no i godło... Wywalic orła wstawic kaczkę!zabicie kaczki dożywocie,za gwałt kaczki (na sucho) 500+,(na mokro) 200+.tylko bez klapsów, obelg, i by piórko nie spadło,jak tak to kara, picie z kaczynskim browara,ty trzymasz pokala a on smyra cie po warach

O
Obywatel

Proszę zróbcie 9 dniowe święto kaczki,niech chodzą po Polsce jak swiete krowy,zakaz sporzywania kaczek, no i godło... Wywalic orła wstawic kaczkę!

Ł
Łajdactwo

Święto dla Małopolski z okazji średniej pensji 5000 PLN i socjalu 500+oraz innych w 90%.
Małopolsce rozwój obcy ale socjal bardzo bliski. Honor ma wolne bezterminowe a cwaniactwo pracuje nawet w święta.

J
Ja

Sztark i Zdrojewska. (Jak ktoś nie potrafi tego sprawdzić sam, a ma prawo głosować w wyborach, to coś tu jest nie tak. Najpierw powinni ludzie zdobyć minimalną edukację, żeby wiedzieć kogo wybierają i co o i robią, a dopiero potem móc wybierać władze w kraju, a nie na odwrót.)

o
odPOwiadam

ze UBecja która miala agentow w Solidarnosci (choćby Bolek, Boni, Szechter), ma tez wtyczki w PiS

o
odPOwiadam

z tego co pamietam to czlonowie zbrodniczej organizacji PZXPR mordowali ksieży.
A teraz ucza nas demokracji jak choćby Wolodja Cimoszko

G
Gość

odzyskiwacza VATu i austriackiego byznesmena ktory nie tylko nie placi POdatkow od faktur ale jeszcze żada VATu ktorego nie zapłacił a POwinien

M
Miś

I te debile chcą rządzić ?

A
Abcd

Żebyś do piekła trafił za te słowa jak można pisać tak o Ojcu Świętym?????? Ale cóż każdy będzie osądzony ze swych słów i czynów a ty pierwszy

A
Abcd

PO jedna wielka banda debili najpierw chcą oddzielać państwo od kościoła a potem wymyślają święta na tle religijnym...obłuda totalna łapią się wszystkiego żeby zyskać wyborców a robią z siebie pośmiewisko hahaha

s
sPOKOjny UBywatel

swięto POwinno byś ustanowione nie tylko z okazji Dnia Dewelopera ale takze
Urodzin Tuska GosPOdarczego Silnika Europy ( Tytul nadany przez najwybitniejszego Dziennikarza Swiata Lisa) i jego imienin,
Swieto Europy - w rocznicę Powołania Tuska na stanowisko Króla Europy
dzień demokracji - rocznice POwstania PO, POKO, KODu, UBywaleli.rp

S
Stan

Szmaciarze i tyle, kto daje i odbiera to w piekle sie poniewiera

h
hb

podać nazwiska senatorów

Dodaj ogłoszenie