Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

90. urodziny Gdyni. Jubileuszowe atrakcje w mieście [PROGRAM]

Justyna Degórska
Gdynia ma już 90 lat
Gdynia ma już 90 lat Tomasz Bołt
W środę Gdynia będzie obchodzić swoje 90. urodziny. Z tej okazji w mieście odbędzie się szereg jubileuszowych atrakcji. Nie zabraknie też toastów i podniosłych przemówień. Swój udział w obchodach zapowiedział także prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości rozpoczną się w samo południe na Skwerze Kościuszki. Tam właśnie przed Pomnikiem Marynarza Polskiego mieszkańcy oraz przedstawiciele gdyńskiego magistratu złożą kwiaty. Następnie o godz. 13, przed gdyńskim Infoboxem wzniesiony zostanie urodzinowy toast. Co ciekawe, za pomyślność Gdyni będzie mógł napić się każdy, gdyż kubki wypełni nie szampan, ale gorąca czekolada.

Zobacz, jak kiedyś wyglądała Gdynia [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Głównym punktem jutrzejszych urodzin będzie natomiast uroczysta sesja Rady Miasta, która odbędzie się o godz. 17 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Udział w niej ma wziąć m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Dodatkowo, podczas gali nadany zostanie tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. Miano to otrzyma Ernest Bryll - poeta i pisarz, były ambasador RP w Irlandii, szczególnie związany z miastem.

Ponadto podczas sesji wręczone zostaną także Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni. Otrzymają je dziennikarka i pisarka Małgorzata Sokołowska oraz Andrzej Boczek, gdyński przedsiębiorca, społecznik i filantrop, a także od wielu lat związany z Gdynią ks. prałat Edmund Wierzbowski.

Co więcej, w związku z wizytą prezydenta w Gdyni Komitet Obrony Demokracji region pomorski zapowiedział pokojową pikietę powitalną w Obronie Konstytucji. Odbędzie się ona o godz. 16.30 na Placu Grunwaldzkim przed Teatrem Muzycznym. Organizatorzy manifestacji chcą, jak piszą na swoim Facebooku: „ przypomnieć Prezydentowi o jego konstytucyjnych powinnościach wobec kraju i obywateli oraz obietnic, do których zobowiązał się w swojej kampanii wyborczej".

Czytaj również: Prezydent Andrzej Duda przyjedzie na Pomorze. KOD zapowiada pikietę [WIDEO]

Warto podkreślić, że 10 lutego nie zabraknie również wydarzeń kulturalnych. Tym samym, już jutro w GCF odbędzie się specjalny pokaz filmu „Rapsodia Bałtyku” z 1935 roku, którego akcja rozgrywa się właśnie Gdyni.

W Muzeum Emigracji mali gdynianie wraz z rodzicami będą mogli natomiast wspólnie zbudować Gdynię z klocków Lego. W obchodach obowiązkowo udział weźmie także Muzeum Miasta Gdyni, którego wystawę będzie można jutro zwiedzić bezpłatnie.

- Zależy nam na tym, żeby 90-lecie nie polegało tylko na organizowaniu przez miasto obchodów i ich biernym odbierze przez mieszkańców. Chcemy, aby gdynianie mogli aktywnie wziąć udział w święcie, współuczestniczyć w nim i je współtworzyć - tłumaczy Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, przewodniczący gdyńskiej Rady Miasta.

Dodatkowo, w programie jubileuszu przewidziano również tradycyjne imprezy sportowe takie jak Bieg i Marsz Urodzinowy, zaplanowane na sobotę 13 lutego.

Czytaj również: Zapisy wyhamowały. Na Biegu Urodzinowym Gdynia 2016 nie padnie rekord

Pogram obchodów jubileuszu Gdyni 10.02.2016 r.

10 lutego 2016 r.

  • godz. 12 – uroczystości pod Pomnikiem Marynarza Polskiego w rocznicę uzyskania praw miejskich
  • godz. 12 – Gdyńskie Centrum Filmowe – Gdynia na dużym ekranie – o związkach miasta z polską kinematografią
  • godz. 14.30 – Gdyńskie Centrum Filmowe – Rapsodia Bałtyku – pokaz specjalny filmu 1935 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.
  • godz. 17 – Uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni w Teatrze Muzycznym. Uroczystość nadania Honorowego Obywatelstwa. Wręczenie Medali im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za Wybitne Zasługi dla Gdyni
  • godz. 17.00 Premiera książki M. Sokołowskiej o historii ulicy 10 Lutego – Spotkanie z książką i autorką „10 Lutego – ulica symboliczna” w siedzibie Miejskiej Informacji Turystycznej przy ul. 10 Lutego 24.
  • godz. 17.00 – Biblioteka Mały Kack, Gdynia, ul. Łowicka 51; Gdynia: Moje miasto – Konkurs wiedzy na temat Gdyni – sprawdź, czy znasz swoje miasto! Dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe. Zapisy do 5 lutego!Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zapisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki