90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni....

  90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Przemarsz przez miasto i Gala w Teatrze Muzycznym [zdjęcia]

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Przemarsz przez miasto i Gala w Teatrze Muzycznym [zdjęcia]
  1/30

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Kallalas

  23 września 1928 roku Gdyni udało się zorganizować pierwszy ambulans, który rozpoczął funcjonowanie miejskiego ratownictwa medycznego. Następnie przyszedł czas żmudnej organizacji systemu szpitalnictwa i dalszego inwestowania w służbę zdrowia. Dziś pogotowie świętuje 90-lecie istnienia.
  Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd następnie ruszył barwny przemarsz. Ratownicy w asyście motorów i ambulansów przeszli ul. Armii Krajowej pod Teatr Muzyczny, gdzie rozpoczęła się oficjalna gala. Jubileusz to świetna okazja, aby podsumować dotychczasową pracę jednostki, a z drugiej strony przyjrzeć się obecnej sytuacji w gdyńskim ratownictwie.

  - Cały czas monitorujemy sytuację, aby zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców. Dysponujemy nowoczesnymi pojazdami wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. Wiemy, że w przyszłym roku otrzymamy kolejną karetkę. Natomiast obecnie nad wszystkim czuwa około 200 pracowników - powiedziała Beata Pająk - Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

  Zobacz galerię

  Podczas gali przyznano nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda. Wyróżniono między innymi personel medyczny, jak i instytucje wspierające Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz zarządzające systemem. W uroczytości wziął udział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu, który odczytał list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

  - Zaczynaliście Państwo jako stacja Kasy Chorych, z którą zaczynałem swoją pracę w 1999 roku. Teraz jesteśmy w okresie dużej reformy ratownictwa medycznego. Dzięki Państwa współpracy i pomocy możemy iśc do przodu. Cieszę się, że ostatni okres był pełen współpracy i dobrego zrozumienia - podkreślił Maciej Miłkowski.

  Historia Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nierozerwalnie wiąże się z dynamicznym rozwojem Gdyni pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, w błyskawicznym tempie budowano port mający stać się kluczowym filarem gospodarki II Rzeczypospolitej. Z kolei zwiększająca się liczba mieszkańców Gdyni wymagała pilnego stworzenia ratownictwa medycznego. Jak informują kroniki, od dłuższego czasu postępowały starania zorganizowania takiej jednostki. W końcu we wrześniu 1928 roku udało się otworzyć pierwsze pogotowie ratunkowe w Gdyni, które zorganizowała Kasa Chorych. Nowa placówka znajdowała się w budynku Straży Pożarnej.

  - Na samym początku, po powstaniu miasta nie było karetki i to była największa bolączka. Dopiero Kasa Chorych w Wejherowie wypożyczyła karetkę z Inowrocławia. Ambulans sprowadził Jan Krążelewski, pierwszy kierowca karetki - opowiedział lek. Andrzej Kolejewski, były dyrektor pogotowia w Gdyni, a także autor opracowań historycznych.

  Dzieje gdyńskiego ratownictwa zapoczątkował jeden, pożyczony ambulans. Dziś jednostka posiada w pełni wyposażony sprzęt medyczny i aż 14 pojazdów. Jak podkreślają ratownicy, sprzęt jest ważny, ale liczy się zgrany zespół.

  - Nasze pogotowie z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesne. Obecnie jesteśmy na bardzo wysokim poziomie. Liczy się nie tylko sprzęt i technologia, ale także pasja udzielania pomocy. Wszystkie te elementy współdziałają ze sobą. Mieszkańców oczywiście przybywa, ale bezpieczeństwo jest zapewnione - Stanisław Kudlak, ratownik medyczny.

  Jubileuszowe obchody połączono także z XXXII Krajową Konferencją Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Podczas spotkania omówiono aktualne i planowane zmiany systemowe.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Bałtyckiego

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!