90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni....

  90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Przemarsz przez miasto i Gala w Teatrze Muzycznym [zdjęcia]

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  90 lat Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni. Przemarsz przez miasto i Gala w Teatrze Muzycznym [zdjęcia]
  1/30

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Kallalas

  23 września 1928 roku Gdyni udało się zorganizować pierwszy ambulans, który rozpoczął funcjonowanie miejskiego ratownictwa medycznego. Następnie przyszedł czas żmudnej organizacji systemu szpitalnictwa i dalszego inwestowania w służbę zdrowia. Dziś pogotowie świętuje 90-lecie istnienia.
  Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, skąd następnie ruszył barwny przemarsz. Ratownicy w asyście motorów i ambulansów przeszli ul. Armii Krajowej pod Teatr Muzyczny, gdzie rozpoczęła się oficjalna gala. Jubileusz to świetna okazja, aby podsumować dotychczasową pracę jednostki, a z drugiej strony przyjrzeć się obecnej sytuacji w gdyńskim ratownictwie.

  - Cały czas monitorujemy sytuację, aby zapewniać bezpieczeństwo mieszkańców. Dysponujemy nowoczesnymi pojazdami wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. Wiemy, że w przyszłym roku otrzymamy kolejną karetkę. Natomiast obecnie nad wszystkim czuwa około 200 pracowników - powiedziała Beata Pająk - Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

  Zobacz galerię

  Podczas gali przyznano nagrody Ministra Zdrowia im. bł. Gerarda. Wyróżniono między innymi personel medyczny, jak i instytucje wspierające Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz zarządzające systemem. W uroczytości wziął udział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu, który odczytał list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

  - Zaczynaliście Państwo jako stacja Kasy Chorych, z którą zaczynałem swoją pracę w 1999 roku. Teraz jesteśmy w okresie dużej reformy ratownictwa medycznego. Dzięki Państwa współpracy i pomocy możemy iśc do przodu. Cieszę się, że ostatni okres był pełen współpracy i dobrego zrozumienia - podkreślił Maciej Miłkowski.

  Historia Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego nierozerwalnie wiąże się z dynamicznym rozwojem Gdyni pod koniec lat 20-tych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, w błyskawicznym tempie budowano port mający stać się kluczowym filarem gospodarki II Rzeczypospolitej. Z kolei zwiększająca się liczba mieszkańców Gdyni wymagała pilnego stworzenia ratownictwa medycznego. Jak informują kroniki, od dłuższego czasu postępowały starania zorganizowania takiej jednostki. W końcu we wrześniu 1928 roku udało się otworzyć pierwsze pogotowie ratunkowe w Gdyni, które zorganizowała Kasa Chorych. Nowa placówka znajdowała się w budynku Straży Pożarnej.

  - Na samym początku, po powstaniu miasta nie było karetki i to była największa bolączka. Dopiero Kasa Chorych w Wejherowie wypożyczyła karetkę z Inowrocławia. Ambulans sprowadził Jan Krążelewski, pierwszy kierowca karetki - opowiedział lek. Andrzej Kolejewski, były dyrektor pogotowia w Gdyni, a także autor opracowań historycznych.

  Dzieje gdyńskiego ratownictwa zapoczątkował jeden, pożyczony ambulans. Dziś jednostka posiada w pełni wyposażony sprzęt medyczny i aż 14 pojazdów. Jak podkreślają ratownicy, sprzęt jest ważny, ale liczy się zgrany zespół.

  - Nasze pogotowie z roku na rok staje się coraz bardziej nowoczesne. Obecnie jesteśmy na bardzo wysokim poziomie. Liczy się nie tylko sprzęt i technologia, ale także pasja udzielania pomocy. Wszystkie te elementy współdziałają ze sobą. Mieszkańców oczywiście przybywa, ale bezpieczeństwo jest zapewnione - Stanisław Kudlak, ratownik medyczny.

  Jubileuszowe obchody połączono także z XXXII Krajową Konferencją Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. Podczas spotkania omówiono aktualne i planowane zmiany systemowe.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - zagłosuj na faworytów

  MISTRZOWIE URODY Najlepsi fryzjerzy, kosmetyczki, stylistki i salony urody - zagłosuj na faworytów

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza

  Przyznaj Gryfa Medialnego! Zagłosuj na firmy z Pomorza