reklama

9. Pomorski Sejmik Krajoznawczy w Gdyni. W niedzielę 30 września odbędzie się sesja w plenerze [zdjęcia]

Justyna DegórskaZaktualizowano 
W Gdyni obradował 9. Pomorski Sejmik Krajoznawczy Przemek Świderski
W sobotę 29 września w auli budynku Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego odbył się IX Sejmik Krajoznawczy. Tegorocznej, 9. odsłonie spotkania, towarzyszyło hasło „Mijające krajobrazy Polski”. Była to edycja wyjątkowa, głównie ze względu na przypadające w tym roku 90-lecie powstania Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni.

W programie spotkania znalazły się wystąpienia sześciu prelegentów, które poprzedził występ Zespołu Pieśni i Tańca “Gdynia”. Zanim jednak oddano głos panelistom, głos zabrał m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, którego organizatorzy poprosili o oficjalne otwarcie Sejmiku.

- Myślę, że wielu uczestników dzisiejszego spotkania to osoby, które są dumne z naszych „małych ojczyzn”: z naszych miast, gmin i innych niezwykłych miejsc na Pomorzu - mówił Wojciech Szczurek.

- Z drugiej jednak strony jesteśmy częścią pewnej szerszej wspólnoty. Chodzi oczywiście o Metropolię Trójmiejską, która ma może nie do końca jasne granice, ale która obejmuje grupę ludzi żyjących na Pomorzu i czujących, że oprócz patriotyzmu lokalnego jest też wieź, która buduje nowoczesną jakość. Bardzo często przecież mieszkamy w Gdyni, uczymy się w Gdańsku, pracujemy w Sopocie. Wiele projektów pokazuje, że siła tkwi właśnie we wspólnych działaniach na poziomie metropolitalnym. Tych przestrzeni jest dużo: rower miejski, bilet, kolej, działania w zakresie edukacji. Nasza mądrość musi polegać na tym, by umiejętnie łączyć miłość do małej ojczyzny z budowaniem pragmatycznych relacji. Tylko dzięki tej synergii nasza metropolia będzie rosła i rozwijała się.

Jubileusz powstania OM PTTK w Gdyni
stał się też okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla działalności tej organizacji. Po otwarciu konferencji prezes honorowy gdyńskiej jednostki PTTK Ryszard Wrzosek oraz prezes oddziału w Gdańsku Stanisław Sikora wręczyli dyplomy i medale m.in. prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi oraz redaktorowi naczelnemu „Dziennika Bałtyckiego” Mariuszowi Szmidce.

- W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze towarzystwa włączyły się w obchody tego święta poprzez organizację akcji PTTK „Na Szlakach Niepodległej”, ale także poprzez organizację dzisiejszego Sejmiku - przyznał Ryszard Wrzosek, honorowy prezes gdyńskiego oddziału PTTK. - Nasze najstarsze towarzystwo ma korzenie w 1873 roku, kiedy to pod zaborem austriackim powstał Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Dzisiaj czcimy jednak 90. rocznicę utworzenia najstarszej jednostki PTTK na Pomorzu, czyli Oddziału Morskiego. Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy od lat wspierają naszą działalność - dodał.

W czasie obrad poruszone zostało całe spektrum tematów związanych z Metropolią Trójmiejską: od budowania współpracy z gminami i powiatami na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, po kierunki zmian proponowane przez Instytut Metropolitalny. W gronie osób, które zabrały głos w czasie sobotnich obrad był historyk Tadeusz Stegner,redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” Mariusz Szmidka, pomysłodawca Instytutu Metropolitalnego dr UG Jakub Szlachetko, asystent w Katedrze Geografii Społeczno-Ekonomicznej Wydziału Oceanografii i Geografii UG Rafał Gajewski, były parlamentarzysta Jan Kulas, a także geograf i regionalista Mieczysław Wojecki. Moderatorem sesji był prof. dr hab. Tadeusz Palmowski, dyrektor Instytutu Geografii UG.

Właściwie wszyscy paneliści wskazywali na potrzebę szybkiego utworzenia metropolii w województwie pomorskim.

- W redakcji „Dziennika Bałtyckiego” nie mamy wątpliwości, że silna metropolia umocowana prawnie, z odrębnym finansowaniem i ponadgminnymi zadaniami jest nam na Pomorzu potrzebna - mówił w czasie swojego wystąpienia redaktor naczelny Mariusz Szmidka. - Chodzi tu przede wszystkim o metropolię rozumianą jako zjednoczoną siłę miast, solidarność gmin, wspólnotę idei i interesów. Nie kosztem ościennych gmin, ale z korzyścią dla nich i z poszanowaniem ich specyfiki i tożsamości – podkreślał.

Warto dodać, że niewielkiej zmianie uległ program wydarzenia. Sesja krajoznawcza, która także miała odbyć się w sobotę 29 września, została przeniesiona na środę 24 października do sali Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 Maja 27/31. W ramach tej części imprezy zaprezentowane zostaną panele poświęcone m.in. mijającym krajobrazom Polski oraz zabytkom Gdyni.

Natomiast jeszcze jutro, w niedzielę 30 września, odbędzie się sesja w plenerze. O godz. 10 osoby zainteresowane historią oraz architekturą wyruszą spod Instytutu Oceanografii UG na specjalny spacer śladami gdyńskiego modernizmu. Na to wydarzenie obowiązują jednak zapisy. Szczegóły na stronie internetowej www.oig.ug.edu.pl.

Warto dodać, że IX Sejmik Krajoznawczy odbył się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego, Rektora UG, Prezydenta Gdyni oraz Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie