9 lat więzienia za dwie ofiary. Jest wyrok ws. Artura Sz.

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Słupski sąd okręgowy utrzymał wyrok w sprawie Artura Sz. za spowodowanie podwójnie śmiertelnego wypadku.

W czwartek (16 czerwca) po rozprawie odwoławczej Sąd Okręgowy w Słupsku do wyroku Sądu Rejonowego w Miastku wprowadził nieznaczną techniczną korektę. Reszta pozostała bez zmian - 9 lat więzienia, dożywotnia utrata prawa jazdy, po 30 tysięcy złotych dla dzieci ofiar i 10 tysięcy złotych świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

To kara wymierzona Arturowi Sz., który 24 lipca ubiegłego roku po pijanemu, bo miał w organizmie 1,68 promila alkoholu, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierując w takim stanie skodą felicją, na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem, który uderzył w skarpę i wpadł do głębokiego rowu. W wypadku zginęło rodzeństwo Sandra i Robert R. Brat - na miejscu. Siostra zmarła w szpitalu. Każde z nich osierociło małe dziecko.

W samochodzie znajdowała się także konkubina kierowcy Klaudia W. , która doznała licznych obrażeń. Oskarżony wcześniej był już karany za jazdę po pijanemu. Sąd Rejonowy w Miastku skazał także Artura Sz. za groźby wobec Zbigniewa P., mieszkańca Świeszyna, ale uniewinnił go od zarzutu uporczywego nękania Czesławy P., matki Zbigniewa, uznając, że nie miało ono charakteru stalkingu. Od tego wyroku odwołała się prokuratura, która zwróciła uwagę na to, że sąd w Miastku nie orzekł łącznie dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych za dwa przestępstwa - jazdę po pijanemu oraz spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości. Z tym zgodził się sąd okręgowy, łącząc środki karne. Jednak nie przekonały go argumenty obrony, która chciała obniżenia kary do sześciu lat pozbawienia wolności. Adwokat Artur Ziąbka zwracał uwagę na zachowanie pasażerów przed wypadkiem: - Apelacja nie zmierza do tego, by zwolnić oskarżonego z odpowiedzialności, bo oskarżony kierował pod wpływem alkoholu - przemawiał obrońca. - Jednak inna powinna być odpowiedzialność, gdy pijany kierowca wjeżdża w ludzi na przystanku czy w pieszego na pasach. W tym przypadku osoby, które były w samochodzie, godziły się na jazdę z nietrzeźwym kierowcą. Podjeżdżały pod sklep, kupowały alkohol, piły. Nikt nie wyciągnął kluczyków ze stacyjki. Wszyscy świetnie się bawili, dopóki nie wydarzyła się tragedia. Wyrok jest zbyt surowy. Sąd na to także zwrócił uwagę, ale... - Jest faktem, że te osoby same spożywały alkohol i znajdowały się w stanie nietrzeźwości. Jednak to nie może uwalniać od odpowiedzialności oskarżonego, który był już karany za takie przestępstwo, a mimo to, bez oporów, siadł za kierownicę - uzasadniał sędzia Dariusz Dumanowski utrzymanie wyroku.

- Zginęło dwoje młodych ludzi w wieku 19 i 31 lat. Rodzeństwo, które osierociło swoje małe dzieci. Oskarżony jest osobą wysoce zdemoralizowaną. Nie przestrzega żadnych norm prawnych, moralnych i etycznych. Jawi się jako osoba lekceważąca wszystkie zasady, manifestująca nieprzestrzeganie norm współżycia społecznego. Sędzia dodał, że Artur Sz. był wielokrotnie karany za jazdę w stanie nietrzeźwości, przestępstwa przeciwko mieniu, groźby karalne kierowane wobec swoich bliskich, a także wobec kuratora sądowego, który objął go nadzorem po jednej ze spraw.

- To wszystko trzeba wziąć pod uwagę i nie można uznać, że dziewięć lat pozbawienia wolności jest karą rażąco nadmiernie surową. Wyrok sądu pierwszej instancji jest trafny i został utrzymany w mocy. Artur Sz. przebywał w areszcie od 7 sierpnia ubiegłego roku do 19 stycznia 2016 roku. Ten czas zaliczono mu na poczet kary. Wczoraj (czwartek) oskarżonego nie było na ogłoszeniu wyroku. Do sądu nie przyszła także rodzina ofiar - oskarżyciele posiłkowi w tej sprawie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

gp24

Materiał oryginalny: 9 lat więzienia za dwie ofiary. Jest wyrok ws. Artura Sz. - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gutier

Dlaczego nie 12 lat? Recydywa, śmierć 2 osób i tylko 9 lat paki? To co trzeba wykręcić aby dostać najwyższy wymiar? Zabić 10 osób?

T
Takijeden
W dniu 17.06.2016 o 16:40, Świeszyno napisał:

Za mało dostał ,powinien dużo więcej dostać do odsiadki - dłużej by był spokój !!!


Słyszałem o tym typie wiele niedobrych opinii.
T
Takijeden

9 lat x 2 powinno być dla tego typa!!!

P
Pytam się

Dlaczego dzieci po rodzicach którzy świadomie wsiedli z pijakiem do samochodu mają dostawać rentę od całego społeczeństwa?

b
ba1

--- -- należy się renta dla dzieci dopóki się uczą ====od sprawcy wypadku ====

M
Master Key

Mało ! Niezależnie od w/w kar, sąd powinien orzec, aby takiemu debilowi obciąć prawą łapę przy samej d**** ! W tym pogańskim kraju, pełnym pijusów, może tylko zadziałać prawo szariatu !

j
jerry szczery
W dniu 17.06.2016 o 14:16, gosc napisał:

Widac ze ludzia z miastka brak kultury. Zginęli młodzi ludzie a wy wspulczujecie kierowcy?wstydu nie macie wspulczuc można rodzina ofiar i rodzinie co wychowala potwora jeżdżącego po pijanemu. Ich malutkie dzieci nie zobaczą juz nigdy mamy i taty aż serce z bolu sciska. Nie nam osadzac kierowe Bóg go osadzi przyjdzie jego czas. Pokój duszy tym młodym ludzia co zgineli

Z artykułu wynika ze rodzice tych małych dzieci spozywaly alkohol wraz ze sprawcą wypadku czyli dopuścili się tak samo do tragedii! Szkoda dzieci a nie patologicznych rodziców!
Ś
Świeszyno

Za mało dostał ,powinien dużo więcej dostać do odsiadki - dłużej by był spokój !!!

g
gość

Wszyscy uczestnicy wypadku są winni, dobrowolnie wsiedli do tego samochodu wiedząc że kierowca jest pijany

g
gosc

Widac ze ludzia z miastka brak kultury. Zginęli młodzi ludzie a wy wspulczujecie kierowcy?wstydu nie macie wspulczuc można rodzina ofiar i rodzinie co wychowala potwora jeżdżącego po pijanemu. Ich malutkie dzieci nie zobaczą juz nigdy mamy i taty aż serce z bolu sciska. Nie nam osadzac kierowe Bóg go osadzi przyjdzie jego czas. Pokój duszy tym młodym ludzia co zgineli

G
Gość

Ta patologia społeczna powinna dosatac dożywocie albo karę smierci. Sąd za tak mały wyrok powinien dostac zakaz pracy w zawodzie do konca życia.

T
Tylan

Dobry wyrok.

l
laicki prorok cienki bolek
W dniu 17.06.2016 o 10:00, trw napisał:

Beneficjenci programu 500+


A poza tym dobrze się czujesz....
k
kupmel

Artur trzymaj się jestesmy z toba to nie twoja wina każdy jeździ po pijaku.

t
trw

Beneficjenci programu 500+

Dodaj ogłoszenie