Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

83. rocznica bohaterskiej Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Uroczystości z udziałem ministra Kanthaka odbyły się w Muzeum II Wojny Światowej

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Obchody Obrony Poczty Polskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 1 września 2022 roku
Obchody Obrony Poczty Polskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 1 września 2022 roku DN
1 września 1939 roku w Wolnym Mieście Gdańsku blisko sześćdziesięciu pocztowców, uzbrojonych w kilka karabinów i granaty, przez cały dzień broniło budynku Poczty Polskiej. Było to jedno z pierwszych starć II wojny światowej. W 2022 roku mija 83. rocznica tych wydarzeń. Z tej okazji w Muzeum II Wojny Światowej obyło się spotkanie upamiętniające bohaterstwo walczących osób.

Gdańsk. Obchody bohaterskiej Obrony Poczty Polskiej w Muzeum II Wojny Światowej

Spotkanie rozpoczęto od odegrania sygnału pocztowego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. W sali kinowej Muzeum II Wojny Światowej zebrali się bowiem pocztowcy, dyrektorzy szkół, politycy, rodziny zamordowanych pocztowców oraz historycy.

- Słabo uzbrojeni pocztowcy stawili czoła dobrze uzbrojonej armii niemieckiej — podkreślał Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski. - Bronili się przez 14 godzin. Dziś, gdy żyjemy w wolnej Polsce, pokazujemy nie tylko heroizm, ale też fakt, że ta obrona miała sens. To była obrona ważnej placówki. Pocztowcy zachowali się godnie, zachowali się tak jak ci, którzy bronili Termopili. To takie nasze małe gdańskie Termopile - dodał.

ZOBACZ TEŻ:

Prezydent Andrzej Duda na Westerplatte: "Wzywamy cały świat, by pomóc naszym braciom, by powstrzymać rosyjski imperializm" [RELACJA]

- Na naszej mapie Gdańska, Westerplatte i obrona Poczty Polskiej są dwoma symbolicznymi wydarzeniami, które są znane w całej Polsce — mówił Jan Kanthak, wiceminister Aktywów Państwowych — Jako minister nadzorujący Pocztę Polską mogę powiedzieć, że ta instytucja jest bardzo ważna strategicznie dla całego kraju, a Niemcy świadomie zaatakowali pocztowców.

- Poczta Polska była misją specjalną na terenie Rzeczpospolitej — zaznaczył dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Fakt, że bohaterowie bronili się kilkanaście godzin, świadczy o tym, że to byli specjalnie dobrani ludzie pod względem swoich cech moralnych, etycznych w części też po przygotowaniach wojskowych — dodał.

Wyjątkowe obchody II wojny światowej. Dlaczego?

Minister Jan Jakub Kanthak, w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" wyjaśnił, czym różnią się tegoroczne obchody wybuchu II wojny światowej od tych, które miały miejsce w poprzednich latach.

Rzeczywiście jest to połączenie wspomnień z przeszłości dotyczącej II wojny światowej, w połączeniu z teraźniejszością, czyli wojną na Ukrainie. To pokazuje, że historia lubi się powtarzać i brak odpowiedniej reakcji na rosnące ambicje neoimperialne, może powodować to, że dojdzie do agresji. W obliczu wojny prawo międzynarodowe przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie i przestaje funkcjonować. Warto wspominać właśnie wydarzenia historyczne, abyśmy byli mądrzejszy na przyszłość. Niektórzy w Europie nie wyciągnęli żadnych wniosków i dopuścili do takiej sytuacji — mówił nam Jan Kanthak, wiceminister Aktywów Państwowych

Obchody Obrony Poczty Polskiej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 1 września 2022 roku

83. rocznica bohaterskiej Obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki