Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte ponownie rozbrzmiały syreny

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Punktualnie o godzinie 4:45 1 września 2021 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody, które pełne były patosu i szacunku do poległych. Szacunku, o który równie mocno, co i o pamięć historyczną apelował minister Mariusz Błaszczak swoim wystąpieniu.

Zgodnie z tradycją od sygnału syreny alarmowej rozpoczęły się obchody 82. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, które rozbrzmiały z okrętów Marynarki Wojennej RP zacumowanych przy Westerplatte.

Następnie w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej, w trakcie którego podniesiono flagę narodową.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte ponownie rozbrzmiały syreny
Przemek Swiderski

Przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte zapłonął Znicz Pokoleń, zapalony przez Sztafetę pokoleń, którą utworzyli kombatanci, weterani i harcerze i żołnierze. Odczytano również Apel Pamięci. List w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy odczytał Piotr Ćwik, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Rodzina poległego st. leg Ignacego Zatorskiego, westerplatczyka, którego szczątki w 2019 roku zostały odnalezione w trakcie badań archeologicznych otrzymała notę identyfikacyjną, którą wręczyli marszałek Witek oraz prezes IPN dr Nawrocki i dyrektor muzeum II WŚ dr hab. Berendt.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte ponownie rozbrzmiały syreny
MON/Sejm RP

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Mariusz Błaszczak: Świat nie chce pamiętać o sprawcach zbrodni II wojny światowej.

Szef MON podkreślał, że jako naród musimy stać na straży pamięci, pamięci tych, którzy za wolność oddali swoje życie, którzy walczyli o wolność i przyszłość Polski.

- II wojna rozpoczęła się od ataku niemieckiego na Polskę. Ten atak stanowił konsekwencję sojuszu zawartego między Adolfem Hitlerem a Józefem Stalinem. 17 września 1939 roku bolszewicka Rosja zadała broniącej się Polsce cios w plecy atakując naszą ojczyznę. Po tych wydarzeniach nastąpił czas okupacji. Okupacji okrutnej. Czas stosowania terroru przez okupanta zarówno niemieckiego, jak i rosyjskiego - tak swoje wystąpienie rozpoczął na Westerplatte Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Jak dodał szef MON, przykładów terroru zarówno okupanta niemieckiego, jak i rosyjskiego jest sporo. W trakcie swojego wystąpienia minister obrony narodowej odniósł się chociażby do egzekucji w Palmirach dokonanej na elicie polskiej przez okupanta niemieckiego, czy też do Katynia, gdzie strzałem w tył głowy rosyjski okupant zamordował ponad 21 tysięcy polskich oficerów, żołnierzy, policjantów.

- Akty terroru dotyczyły również ludności cywilnej. Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta. Ponad 800 wsi, które stanowią dziś terytorium Polski. Przykładem terroru wobec polskiej wsi jest Mnichów z woj. świętokrzyskiego. Ponad 200 osób wymordowanych przez Niemców. Kolejny przykład to rzeź Woli i wymordowanie prawie 50 tysięcy ludności cywilnej w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego - mówił minister Błaszczak.

- Terror okupanta dotyczył niemal każdego. Za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci. Taka kara nie groziła w innych krajach, a mimo to wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków. Symbolem może być, powinna być rodzina Ulmów, która wraz z sześciorgiem dzieci została wymordowana za to, że ukrywali Żydów - dodał minister obrony narodowej.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte ponownie rozbrzmiały syreny
MON/Sejm RP

Jak podkreślił gospodarz dzisiejszych obchodów, podobnie było z miastami, gdzie odbywały się łapanki na ulicach, wywożenie mieszkańców do obozów koncentracyjnych, czy też na roboty niewolnicze w Niemczech.

Również okupant rosyjski podejmował tego rodzaju działania, które przybierały charakter terroru, wywozu m.in. na Syberię.

- To wszystko był dzień powszedni dla Polaków, którzy się nie poddali, którzy walczyli o wolną ojczyznę. Trzeba to podkreślić, że Polacy nie kolaborowali z Niemcami. To bardzo ważne. Powinniśmy dać to świadectwo prawdzie, gdyż świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. Świat mówi o tym, że sprawcami mordów byli Naziści, nie wiemy którzy to byli naziści? Że za zbrodnię II wojny światowej odpowiadają też naziści. W przypadku Rosjan jest podobnie. Świat nie chce pamiętać o sprawcach zbrodni II wojny światowej - mówił minister Błaszczak i dodał:

- Naszym obowiązkiem jest przypominać światu o faktach historycznych. Znajdujemy się w miejscu świętym, w miejscu uświęconym krwią polskich żołnierzy, którzy bronili Westerplatte przed nawałą niemiecką. Oddajemy im cześć, oddajemy ich chwałę za to, że mężnie bronili naszej ojczyzny, za to, że stanowią wzór dla dzisiejszych żołnierzy. Oddajmy cześć żołnierzom Wojska Polskiego, którzy 82 lata temu stanęli wypełniając swój obowiązek, stanęli w obronie ojczyzny.

Oprócz ministra Mariusza Błaszczaka swój głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki, który dodał, że z roku na rok ubywa osób, które pamiętają dni wojny, która była największą hekatombą XX wieku, jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte ponownie rozbrzmiały syreny
Kancelaria premiera

Wśród gości na obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej byli również obecni marszałek sejmu Elżbieta Witek, marszałek senatu Tomasz Grodzki czy prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz ze swoimi zastępcami.

Uroczystości na Westerplatte zakończyło odśpiewanie pieśni I Brygady Legionów Polski - "My, Pierwsza Brygada" w wykonaniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP oraz przelot Iskier z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Piloci oddali w ten sposób hołd bohaterom, którzy 1 września 1939 roku stanęli do walki o wolność naszej Ojczyzny.

Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Obchody 81. rocznicy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki