Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80 procent Pomorza objęte poszukiwaniami gazu łupkowego - nowe odwierty

Joanna Surażyńska
Poszukiwania gazu łupkowego na Pomorzu rozpoczęły się na całego. W tym roku może zostać wykonanych nawet kilkanaście nowych odwiertów. W Pomorskiem zrobiono ich już 20, a teraz planowane są kolejne. Koncesje na prowadzenie badań ma ośmiu inwestorów: 3Legs Resources, PGNiG SA, BNK Petroleum, Talisman Energy Polska, San Leon (Oculis Energy), Eni Polska, Marathon Oil Company i Mac Oil. Łącznie są oni w posiadaniu 23 koncesji.

W najbliższym czasie odwierty będzie prowadzić PGNiG - na koncesji Wejherowo w Kochanowie (powiat wejherowski), na koncesji Kartuzy - Szemud w Borczu (powiat kartuski) oraz na koncesji Stara Kiszewa w Wysinie (powiat kościerski). Kontynuację odwiertów planuje BNK Petroleum - na koncesji Bytów w Gapowie (powiat kartuski). Eni Polska - na koncesji Malbork - zamierza wiercić w Mirowicach (powiat sztumski), a San Leon - przeprowadzi badania sejsmiczne na koncesji Czersk. Po ich wykonaniu inwestor będzie wytyczać miejsce na odwiert. Talisman Energy Polska nie ustalił jeszcze dokładnej lokalizacji kolejnych odwiertów, ale analiza cały czas trwa.

Koncesjami na poszukiwanie złóż gazu z łupków objęte jest ok. 80 proc. województwa pomorskiego. Wykonano już 20 odwiertów poszukiwawczych, m.in. w Lewinie, Lubocinie, Łebieniu, Lęborku, Kamionce, Strzeszewie, Prabutach i Starogardzie Gd. Co więcej, kilka dni temu, podczas konferencji IV Forbes Energy, minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że w 2015 roku może rozpocząć się już na skalę przemysłową wydobycie gazu ze złoża Opalino w gminie Gniewino w pow. wejhero- wskim. Wiertnię postawiło tam Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wczesną jesienią. Teraz trwają badania tak zwanych rdzeni, czyli pobranych próbek, ale wstępne informacje są bardzo obiecujące, jak zapewniają specjaliści.

- Okazało się, że w tym miejscu mamy i tradycyjny gaz ziemny, i gaz łupkowy - mówi Rafał Pazura z zespołu prasowego PGNiG. - Koncesja Wejherowo, bardzo rozległa powierzchniowo, w skład której wchodzi i Opalino w gm. Gniewino, i Lubocino w powiecie puckim, to prawdopodobnie nasza najbardziej obiecująca koncesja. Jeśli nie zajdą jakieś przeszkody, wydobycie będzie możliwe w 2015 roku.

Wstępne odwierty rozpoczęły się na terenie gminy Liniewo (pow. kościerski), na pograniczu sołectw Wysin i Stary Wiec.
- Pierwsze prace już się rozpoczęły - mówi Paweł Zieliński, sołtys Wysina. - Jeśli okaże się, że w tym miejscu będzie gaz łupkowy, to mieszkańcy powinni być zadowoleni. Liczymy na pieniądze dla gminy i sołectwa.

Dodajmy, że na terenie województw: pomorskiego, pomorsko-kujawskiego i warmińsko-mazurskiego przez dwa lata będzie prowadzona kampania dialogowo-informacyjna pn. "Razem o łupkach". Jej celem jest dotarcie - w sposób profesjonalny, przy wykorzystaniu naukowców - do lokalnych społeczności i prowadzenie z nimi dialogu. Kampania rozpocznie się w marcu. Zgodnie z jej założeniami, dialog z mieszkańcami ma dotyczyć całego procesu związanego z poszukiwaniem i eksploatacją gazu z łupków. Na Pomorzu spotkania są planowane w kilku miejscach.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki