Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Premier Szydło na uroczystościach na Westerplatte [WIDEO]

Karol Merk
78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte [1.09.2017 r.]
78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Westerplatte [1.09.2017 r.] Karolina Misztal
Trzydzieści lat temu w Gdańsku Jan Paweł II powiedział „Każdy ma swoje Westerplatte”. Te słowa papieża cytowane były podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej trzy razy. Przez trzy różne osoby. Każdy ma swoje Westerplatte i każdy z niego inną lekcję wyciągnął.

78 lat temu o godz. 4:45 rano niemiecki pancernik Schleswig-Holstein oddał w kierunku Westerplatte pierwsze strzały. Pierwszego września 1939 r. w Gdańsku rozpoczęła się II wojna światowa. W piątek 1.09.2017 r. pod pomnikiem Obrońców Westerplatte, by uczcić pamięć poległych, pojawili się m.in.: premier Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister Mariusz Błaszczak, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Ryszard Petru, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Mimo wcześniejszych spekulacji, uroczystości odbyły się w asyście wojska.

Zabrakło Andrzeja Dudy, który w tym czasie uczestniczył w uroczystościach w Wieluniu. Prezydent wystosował jednak list do zgromadzonych na placu pod pomnikiem Obrońców Westerplatte, a w imieniu Dudy przeczytał go szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawła Solocha.

– Dumni ze swoich tradycji wolności i solidarności, jednoznacznie potępiamy wszystkie formy agresji i bezprawia. Pamiętając o ofierze życia złożonej przez naszych bohaterów, stajemy w jednym szeregu z narodami, które stanowczo przeciwstawiają się terroryzmowi i nieuprawnionym atakom na terytorialną integralność suwerennych państw – usłyszeli zgromadzeni.

Pamiętając o ofierze życia złożonej przez naszych bohaterów, stajemy w jednym szeregu z narodami, które stanowczo przeciwstawiają się terroryzmowi i nieuprawnionym atakom na terytorialną integralność suwerennych państw.

Czytaj również: 78. Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach w Wieluniu [ZDJĘCIA]

Podczas przemówień premier Beata Szydło, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i arcybiskup Sławoj Leszek Głódź wspominali słowa papieża Jana Pawła II.
"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte" – powiedział Jan Paweł II w czerwcu 1987 r.

Różnie ten przekaz zinterpretowali prezydent Gdańska i premier RP.
– Po raz kolejny musimy z całą mocą powtórzyć, że Polska może być bezpieczna tylko w zjednoczonej Europie dlatego każda próba osłabienia naszych w związku z Europą wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej, lecz jest rozłożonym na raty politycznym samobójstwem – mówił Paweł Adamowicz podczas obchodów 78. Rocznicy wybuchu II WŚ.

Paweł Adamowicz: Polska może być bezpieczna tylko w zjednoczonej Europie dlatego każda próba osłabienia naszych w związku z Europą wyprowadzanie nas z Unii Europejskiej, lecz jest rozłożonym na raty politycznym samobójstwem.

– Dlatego w dobie, kiedy w Europie rodzą się różne partykularyzmy, Polska ma moralne prawo upominać się o te wartości. Ma obowiązek stać na straży solidarności, jedności i równych praw wszystkich państwa. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której niektórzy europejscy przywódcy ulegną pokusie, aby z innymi rozmawiać z pozycji siły – powiedziała chwilę później premier Beata Szydło.

Beata Szydło: Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której niektórzy europejscy przywódcy ulegną pokusie, aby z innymi rozmawiać z pozycji siły.

Po apelu poległych żołnierzy, apelu Smoleńskim i salwie honorowej zgromadzeni złożyli kwiaty pod pomnikiem obrońców Westerplatte.

Nie obyło się bez konfliktu. - Wojsko nie dotrzymało słowa na Westerplatte! - powiedział po uroczystościach prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zarzucił przedstawicielom MON, że nie pozwolili harcerzowi odczytać Apelu Pamięci.

Czytaj więcej na ten temat: 78. rocznica wybuchu II wojny światowej. Konflikt podczas uroczystości na Westerplatte

Czytaj również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki